Technologia napędowa firmy Nord kluczem do obniżenia całkowitego kosztu posiadania

Technologia napędowa firmy Nord do obniżenia TCO Nord Drivesystems

Jak bardzo ekonomiczna może być inwestycja? Jeśli weźmie się pod uwagę cykl życia systemów napędowych, tylko 15% całkowitego kosztu posiadania jest rozłożone na cenę zakupu, a około 85% wynika z dalszych procesów. Dlatego ważne jest, aby przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieć na uwadze nie tylko koszty inwestycji, ale także koszty energii i bieżącej eksploatacji, tj. procesów administracyjnych, serwisu i konserwacji, magazynowania części zamiennych lub utylizacji.

W celu obniżenia kosztów i zwiększenia wydajności produkcji niezbędne jest zatem dokładne rozważenie wszystkich aspektów ekonomicznych. Wsparciem w tym zakresie jest koncepcja całkowitego kosztu posiadania (TCO).

Efektywność energetyczna i redukcja wersji

Dwa główne czynniki obniżające całkowity koszt posiadania to zużycie energii i liczba używanych wersji napędów. Istnieje jednak konflikt celów między podejściami do optymalizacji efektywności energetycznej i redukcji wersji. Planowanie systemu z napędami, które są zaprojektowane dla najbardziej energooszczędnego punktu pracy, prowadzi do optymalnych kosztów inwestycji i stosunkowo ekonomicznej pracy silników, niezależnie od ich klasy sprawności. Jednak różne wersje napędów muszą być zarządzane i serwisowane przez cały cykl życia systemu w różny sposób.

Koncepcja napędu skupiająca się głównie na oszczędności kosztów energii prowadzi do dużej liczby typów przekładni. Redukcja wersji ma dokładnie odwrotny cel - zapewnić wymagane momenty obrotowe i prędkości w systemie z jak najmniejszą liczbą różnych wersji napędu, na ile jest to ekonomicznie wykonalne. W ten sposób można zaoszczędzić na kosztach administracji, serwisu i magazynowania, ale koszty energii zwykle rosną. Dlatego ważne jest, aby uwzględnić te sprzeczne obszary w projekcie napędu.

Monitorowanie stanu w celu konserwacji predykcyjnej

Ciągłe monitorowanie i konserwacja predykcyjna również odgrywają kluczową rolę w obniżaniu TCO w zastosowaniach Przemysłu 4.0. Okresowa lub ciągła rejestracja danych dotyczących napędu i stanu pozwala na wczesne wykrywanie zmian i skrócenie nieplanowanych przestojów. Rezultatem są: zwiększona dostępność systemu, skrócone czasy przestojów, niższe koszty serwisu i materiałów oraz dłuższa żywotność.

Podejście Nord do redukcji TCO

Nord Drivesystems stosuje kompletne podejście do obniżania całkowitego kosztu posiadania, wykorzystując pełen zakres strategii optymalizacji w celu identyfikacji i zwiększania potencjału wydajności - od systemu modułowego poprzez zastosowanie wydajnych, trwałych i ekonomicznych technologii po indywidualne obliczenia TCO oraz inteligentną obsługę i koncepcje konserwacji.

Nord oferuje na przykład rozwiązania napędowe obniżające koszty cyklu życia:

  • z portfolio o wysokiej sprawności (opatentowany motoreduktor DuoDrive, silnik synchroniczny IE5+, zdecentralizowana przetwornica częstotliwości Nordac ON / ON+)
  • lub dzięki przestrzeni rozwiązania LogiDrive.

Źródło: Nord Drivesystems 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę