Rozwiązania pakujące na bazie robotów

Rozwiązania pakujące na bazie robotów Bosky

Po fazie rozwoju wyspecjalizowanej sekcji poświęconej rozwiązaniom robotycznym w zakresie robotów współpracujących Bosky poszerza swoje możliwości o roboty przemysłowe. W tym celu firma nawiązała współpracę z Yaskawą Polska, polskim przedstawicielem japońskiego producenta robotów znanych również pod marką Motoman.

W ramach współpracy z Yaskawą Bosky szczególną uwagę poświęca na opracowanie gotowych rozwiązań w zakresie pakowania z wykorzystaniem robotów współpracujących. W technice napędowej i automatyce wyroby firmy Yaskawa są obecne w Polsce już od lat 90. Roboty Motomana pracują niezawodnie np. w miejscach takich jak: Orlen, KGHM czy KWB Bełchatów. W tym czasie małe i średnie firmy raczej nawet nie marzyły o tym, by wprowadzać robotyzację do swoich struktur. Obecnie zaś dużą popularność pozyskały roboty współpracujące: łatwe w obsłudze, bezpieczne i przede wszystkim dostępne cenowo. Ze względu na bezpieczeństwo operatora, które zapewnia technologia ograniczenia mocy i siły, coboty początkowo były przeznaczone do zadań powtarzalnych, ale nie ultraszybkich, z dość niską mocą dźwigania.

Z czasem moc cobotów wzrosła. W maju 2020 r. Yaskawa wprowadziła robota współpracującego z udźwigiem do 20 kg: w procesie pakowania zbiorczego daje to dużą przewagę konkurencyjną producentowi z Japonii. Duży udźwig w połączeniu z zasięgiem do 1700 mm sprawiają, że można go wykorzystać w wielu różnorodnych aplikacjach, w tym do realizacji ciężkich prac, takich jak paletyzacja dużych pudeł czy skrzyń. Robot przejmuje tu zadanie przenoszenia ciężkich ładunków, co znacznie poprawia ergonomię stanowisk pracy oraz umożliwia pracownikom koncentrację na ambitniejszych czynnościach. Oprócz silnego cobota Bosky dzięki współpracy z Yaskawą poszerza ofertę robotów o modele przemysłowe z serii MPL i PL, których wydajność w paletyzacji i układaniu skrzynek jest prawie nieograniczona, bo sięga 800 kg.

Szczególnie w procesie pakowania zbiorczego i paletyzacji roboty są najbardziej efektywną i rentowną metodą wsparcia dla pracowników. W ostatnich 3 latach przekonaliśmy się, ze roboty współpracujące w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem, jednak mają swoje ograniczenia – np. udźwigu – i nie zawsze spełniają oczekiwania. Roboty Yaskawy to zarówno wymienione roboty współpracujące, jak i przemysłowe w pełnym zakresie zastosowań, co pozwala nam dopasować rozwiązanie do większości potrzeb naszych klientów – mówi Marcin Boski, prezes Grupy Bosky. – Naszym celem jest, by nasi klienci podnosili swoją przewagę konkurencyjną dzięki odpowiednio dobranym przez nas rozwiązaniom dopasowanym do ich indywidualnych wymagań. Wspólnie z Yaskawą będziemy w stanie zrobić jeszcze więcej w tym zakresie.

Źródło: Bosky

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę