Raport o naruszeniach danych w pierwszym kwartale 2023 roku

Raport o naruszeniach danych w pierwszym kwartale 2023 roku Pixabay

Najnowsza analiza naruszeń danych opublikowana przez Identity Theft Resource Center (ITRC) ujawnia oszałamiający wzrost liczby naruszeń danych w pierwszym kwartale 2023 roku.

Według szacunków ITRC ponad 89 milionów użytkowników sieci stało się ofiarami naruszeń danych w I kwartale 2023 roku. Najnowsze informacje pokazują, że sześć z dziesięciu największych naruszeń danych zgłoszonych w okresie od stycznia do marca nie zawierało tekstu wyjaśniającego pierwotną przyczynę zdarzenia. To wzrost o 20% w porównaniu z IV kwartałem 2022 r.

Łącznie ITRC zgłosiło 445 naruszeń bezpieczeństwa danych w pierwszym kwartale 2023 roku. Najczęściej atakowanymi branżami na terenie Stanów Zjednoczonych były: opieka zdrowotna, usługi finansowe, produkcja, usługi komunalne i usługi profesjonalne.

W raporcie wyróżniono również pięć głównych wektorów ataków w I kwartale bieżącego roku, które obejmowały:

  • Cyberataki – 378 naruszeń
  • Błędy systemowe i ludzkie – 58 naruszeń
  • Ataki fizyczne – 7 naruszeń
  • Ataki na łańcuch dostaw – 48 naruszeń

Zagrożenie ze strony phishingu

Ataki na łańcuch dostaw nadal były znaczącym wektorem ataków dla cyberprzestępców poszukujących danych osobowych w pierwszym kwartale – wyjaśnił komunikat ITRC. – Z 378 naruszeń przypisanych cyberatakom 53 dotyczyło łańcucha dostaw, 54 zaś – ransomware. Phishing (106 incydentów) wciąż pozostawał najczęstszym wektorem ataków, który doprowadził do naruszenia bezpieczeństwa danych w pierwszym kwartale.

W ostatnich latach zespół Bitdefender obserwuje lawinowy wzrost cyberincydentów związanych z phishingiem. Ten typ zagrożenia jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ bazuje na socjotechnikach i próbach oszukania ofiary. W wielu przypadkach jedynym sposobem na uniknięcie ataku jest korzystanie z odpowiedniego systemu antywirusowego wyposażonego w specjalny moduł antyphisingowy, który zablokuje podejrzane i niebezpieczne linki w momencie, gdy w nie klikniemy. Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepszy antywirus nie pomoże, jeśli zignorujemy jego komunikaty – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę