Ponad 500 000 robotów przemysłowych dostarczonych w 2023 r.

Ponad 500 000 robotów przemysłowych dostarczonych w 2023 r. Canva

Według wstępnych danych globalnej firmy badawczej Interact Analysis, w 2023 r. łączna wielkość dostaw robotów przemysłowych przekroczyła 500 000 sztuk. Jest to poziom podobny do tego obserwowanego w 2022 r., ale średnia cena robotów przemysłowych spadła w ubiegłym roku. Po rekordowym 2021 r., rok 2023 osiągnął wprawdzie niższy poziom przychodów i dostaw, jednak długoterminowa prognoza dla branży pozostaje pozytywna. Oczekuje się, że globalny rynek robotów przemysłowych będzie rósł średnio o 3,7% rocznie w latach 2024–2028. 

  • Długoterminowa prognoza wzrostu rynku robotów przemysłowych pozostaje pozytywna, ze średnim rocznym wzrostem o 3,7% w latach 2024-2028. 
  • Sprzedaż robotów przemysłowych do segmentu motoryzacyjnego znalazła się pod znaczną presją w 2023 r., co spowodowało powolny wzrost, szczególnie w obu Amerykach.
  • Trend wzrostowy rynku robotów przemysłowych jest zgodny z danymi dotyczącymi globalnej produkcji.

Oczekuje się, że rynek robotów przemysłowych będzie rósł o ~3,7% rocznie w latach 2024-2028.

Ponad 500 000 robotów przemysłowych dostarczonych w 2023 r. zdjęcie w treści artykułu

Patrząc na rynek w podziale na branże i regiony, sprzedaż robotów przemysłowych dla przemysłu motoryzacyjnego w obu Amerykach napotkała znaczną presję w 2023 r., co spowodowało powolny wzrost tego segmentu rynku – jednego z najważniejszych dla branży robotów przemysłowych w regionie. W szczególności Meksyk ma dużą zależność od przemysłu motoryzacyjnego, co ma większy wpływ na sprzedaż robotów przemysłowych w regionie. Ogólnie rzecz biorąc, wzrost sprzedaży robotów przemysłowych w obu Amerykach spadł o 17,3% w 2023 r. W porównaniu z regionem APAC (kraje Azji i Pacyfiku), który odnotował niewielki wzrost, oraz EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), który pozostał stabilny.

Rynki amerykańskie odpowiadały za około 17% globalnych przychodów z robotów przemysłowych w porównaniu do 62% w regionie APAC i 22% w regionie EMEA. Rynek robotów przemysłowych cieszył się silnym wzrostem w obu Amerykach w okresie bezpośrednio po pandemii COVID-19, zarówno w przemyśle motoryzacyjnym, jak i poza nim, gdzie producenci nieustannie poszukiwali sposobów na usprawnienie procesów produkcyjnych i obniżenie kosztów produkcji poprzez przyjęcie technologii.

3 najważniejsze zastosowania

Trzy najpopularniejsze zastosowania robotów przemysłowych to obecnie obsługa materiałów, spawanie i montaż. Odpowiadają one za ponad 70% przychodów z rynku robotów przemysłowych w 2023 r., przy czym sama obsługa materiałów stanowiła jedną trzecią. To powszechne zastosowanie jest szczególnie dominujące w obu Amerykach i Europie. Rynek amerykański ma najwyższą koncentrację na świecie, gdzie 5 największych dostawców dzieliło między siebie prawie 80% przychodów i ponad 2/3 dostaw jednostkowych. 

Średnia cena za robota przemysłowego znajduje się w trendzie spadkowym, po wzrostach przez dwa wcześniejsze lata, i spodziewamy się spadku cen o około 3% rocznie w latach 2024-2028. Pandemia COVID-19 w połączeniu z wysokimi cenami energii i inflacją spowodowały średni wzrost cen w 2022 r. Pierwotnie spodziewaliśmy się, że ceny robotów ponownie spadną w 2023 r., ale trwające kwestie związane z łańcuchem dostaw i inflacją spowodowały, że ceny wzrosły do poziomów zbliżonych do tych obserwowanych w 2022 r. Ten zwiększony „efekt cenowy” był również częściowo spowodowany trendem rynkowym w kierunku robotów o dużej ładowności, które są istotnie droższym produktem – komentuje Maya Xiao, kierownik ds. badań w Interact Analysis – Należy zauważyć, że nasze prognozy dotyczące robotyki opierają się na Interact Analysis Manufacturing Industry Output (MIO) Tracker. Z naszych danych wynika, że profil wzrostu dla robotów przemysłowych odzwierciedla spowolnienie produkcji w erze pandemii i późniejsze spowolnienie w 2023 roku. Jeśli spojrzymy na dane dotyczące produkcji w Chinach, Europie i obu Amerykach, historyczne spadki produkcji są równoznaczne ze spadkiem wzrostu na rynku robotów przemysłowych, który obserwowaliśmy w ostatnich latach.

Źródło: Interact Analysis 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę