Nowoczesny ośrodek szkoleniowy dla energetyków
13 października br. został oddany do użytkowania przebudowany i zmodernizowany Poligon Szkoleniowy w Krasnobrodzie. Jest to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie możliwe jest prowadzenie szkoleń w technologiach prac pod napięciem w sieciach średniego i niskiego napięcia. Uroczystego otwarcia obiektu dokonali członkowie Zarządu PGE Dystrybucja, przedstawiciel PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz dyrekcja Zamojskiego Oddziału PGE Dystrybucja.
W 2021 r. operatorzy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej opracowali instrukcje prac pod napięciem w sieciach SN z wykorzystaniem podnośnika izolowanego oraz za pomocą drążków z ziemi. Wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom, niezbędna była gruntowna przebudowa i modernizacja poligonu w PGE Dystrybucja. Na nowoczesnym obiekcie elektromonterzy mają możliwość ćwiczenia prac eksploatacyjnych i modernizacyjnych w pełnym zakresie. Zastosowanie nowych technologii umożliwia prowadzenie prac serwisowych linii napowietrznych 15 kV bez przerw w dostarczaniu energii elektrycznej, co zwiększa niezawodność przesyłu i komfort odbiorców.
– Przebudowany i zmodernizowany poligon szkoleniowy w Krasnobrodzie jest jednym z nielicznych w kraju, na którym prowadzone są szkolenia obejmujące wszystkie technologie zawarte w najnowszych instrukcjach prac pod napięciem, opracowanych przez PTPiREE. Dzięki tej inwestycji dysponujemy najnowocześniejszą infrastrukturą szkoleniową oraz doskonale przeszkoloną kadrą techniczną – podkreślił Jarosław Kwasek, prezes Zarządu PGE Dystrybucja SA. – Własny nowoczesny poligon, z tak wysokim standardem urządzeń, jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby spółki PGE Dystrybucja w zakresie planowych prac pod napięciem.
Spółka PGE Dystrybucja systematycznie zwiększa udział prac prowadzonych pod napięciem, tym samym skracając do minimum konieczne przerwy w dostawach energii do odbiorców. Zgodnie z Ustawą Prawo energetyczne operator realizuje dostawy energii elektrycznej przy zachowaniu najwyższych standardów jakościowych poprzez zapewnienie stałego utrzymywania zdolności sieci, instalacji i urządzeń do dystrybucji energii. Specjalistyczny ośrodek i systematyczne szkolenia są konieczne, by sprostać wyzwaniom stojącym przed operatorem systemu dystrybucyjnego.
Źródło: PGE