Nord rekomenduje napędy do niemieckiego programu finansowania

Nord rekomenduje napędy do  programu finansowania Nord Drivesystems

Nord Drivesystems wspiera firmy w podejmowaniu stosowania wysokowydajnych silników elektrycznych finansowanych w ramach Niemieckiego programu Federalnego Urzędu ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA), a tym samym w podejmowaniu ważnego kroku w kierunku efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Dostępne jest finansowanie zarówno napędów w nowych zakładach, jak i konwersji na bardziej wydajne systemy, przy czym pokrywane jest do 40% kosztów inwestycji.

Przemysł zużywa około 70% energii elektrycznej zużywanej w Niemczech. W rezultacie w ramach federalnego programu finansowania efektywności energetycznej w gospodarce (EEW) opracowano cztery moduły mające na celu poprawę efektywności w Niemczech. Dla firm, które dążą do wyższej efektywności energetycznej poprzez innowacyjne silniki elektryczne i układy napędowe, istotny jest moduł 1 dla silników i napędów elektrycznych oraz moduł 4 dla systemów ogólnych. 

– Wielu naszych klientów nie ma świadomości, że modernizacja podzespołów i układów napędowych kwalifikuje się, dlatego oferujemy wsparcie w tym zakresie – mówi Jörg Niermann, dyrektor ds. marketingu w Nord Drivesystems. – Postrzegamy finansowanie rządowe jako doskonałą okazję dla firm, aby stały się bardziej zrównoważone i ekonomiczne dzięki zarządzalnym inwestycjom.

Minimalne wymagania techniczne dotyczące finansowania:

  • Dla znamionowych mocy wyjściowych od 0,12 kW do 0,75 kW obowiązują wymagania klasy sprawności IE4 i wyższej
  • Dla znamionowych mocy wyjściowych od 0,75 kW do 1000 kW obowiązują wymagania klasy sprawności IE5 i wyższej
  • Dla znamionowych mocy wyjściowych powyżej 1000 kW obowiązuje nominalna minimalna sprawność 96,8%
  • W przypadku silników o mocy znamionowej do 1000 kW włącznie, które nie podlegają żadnym ustawowym kryteriom sprawności, obowiązują wymagania klasy sprawności IE5

Wielkości firmy

Wysokość dofinansowania zależy od wielkości firmy. Finansowanie MŚP w module 1 skierowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających do 249 pracowników i osiągających maksymalny obrót w wysokości 50 milionów euro. Pokrywa 40% kosztów kwalifikowanych do maksymalnej kwoty 200 000 EUR. Uczestnictwo w programie jest możliwe przy inwestycjach zaczynających się od 2000 €. W przypadku firm, które nie należą do kategorii MŚP, pokrywane jest 30% kosztów kwalifikowalnych – do maksymalnej kwoty 200 000 EUR – przy tej samej minimalnej inwestycji. W module 4 MŚP otrzymują 900 euro za tonę zaoszczędzonego CO2 rocznie i pokrywane jest maksymalnie 40% kosztów kwalifikowalnych, natomiast podmioty niebędące MŚP otrzymują 500 euro za tonę zaoszczędzonego CO2 i maksymalnie 30% kosztów kwalifikowalnych.

Nord zaleca odpowiednie napędy

Nord analizuje rzeczywistą sytuację na miejscu i zaleca kwalifikujący się układ napędowy. Następnie Nord oferuje możliwość skontaktowania klienta z doradcą energetycznym, który przeprowadzi firmę przez cały proces aplikacyjny – koszty pokrywane są w ramach programu dofinansowania.

Źródło: Nord Drivesystems

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę