Na Śląsku powstało Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0

Na Śląsku będą testować nowoczesną technologię APA Group

Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 zostało uruchomione przez firmę APA Group w Gliwicach. Ma ono charakter edukacyjny i jest skierowane do przedstawicieli sektora przemysłowego, a w szczególności MŚP.

Gliwicka firma APA Group podczas obchodów 20-lecia działalności uroczyście uruchomiła 11 czerwca 2021 r. Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Zebrani goście, w których skład wchodzili m.in.: przedstawiciele branży produkcyjnej, eksperci automatyzacji, robotyzacji, reprezentanci instytucji gospodarczych, mieli okazję zobaczyć, jak człowiek wydaje polecenie poprzez smartwatch mobilnemu cobotowi, który następnie uruchomił manualnie proces produkcji na stacji ekspozycyjnej. Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 jest szansą dla firm na sprawdzenie nowoczesnych rozwiązań, na których opiera się koncepcja Przemysłu 4.0, jak np.: IoT, big data czy machine learning, zanim w nie zainwestują.

Zmiany gospodarcze w Europie

– W całej Europie zmienił się łańcuch dostaw, co jest dla małych i średnich firm olbrzymią szansą. Mogą ją wykorzystać dzięki technologii, jednak żeby chciały pójść tą drogą musimy im pokazać, że to jest efektywne, przystępne cenowo i opłacalne – podkreśla Artur Pollak, prezes Zarządu APA Group.

Stacja produkcyjna w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 pozwoli zaproszonym gościom zarówno na miejscu w Gliwicach, jak i w pełni przez internet, wybrać przykładowy produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego. Po zakończonym cyklu użytkownik (manager, pracownik utrzymania ruchu, planista) otrzyma przyjazny raport z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów, czy zużycia energii i CO2. Pozwala to na precyzyjne oszacowanie, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie jednego komponentu. Tak szybka analiza danych i w tak szerokim zakresie nie była do tej pory dostępna dla sektora MŚP w Polsce.

To rozwiązanie ważne społecznie

Artur Pollak tłumaczy, że w jednym z raportów Agencji Rozwoju Przemysłu możemy przeczytać, że gęstość robotyzacji w Polsce wynosi 46 robotów na 10 tys. osób. W Korei jest to 531 robotów, a w Niemczech 301. To teraz bije dzwon dla przedsiębiorców. Technologia chociażby za sprawą takich platform jak Nazca 4.0 jest na wyciągnięcie ręki. Ponadto już można korzystać z licznych dofinansowań na innowacje. Nie ma na co czekać. Uciekający czas powoduje, ze inni spijają śmietankę.

Czołowe organizacje reprezentujące polską i światową gospodarkę, edukację i przemysł, wiedząc jak istotna jest czwarta rewolucja przemysłowa, postanowiły objąć patronatem honorowym platformę optymalizacji produkcji Nazca 4.0 oraz Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Patronat wiąże się nie tylko z udzieleniem rekomendacji dla Nazca 4.0, ale przede wszystkim z aktywnym uczestnictwem w projekcie technologii towarzyszących oraz wybitnych ekspertów, testerów i analityków. 

Przedsiębiorstwom, które dołączą do projektu Nazca 4.0, zostanie nadany status testera. Będą one mogły m.in. testować nowe rozwiązania i narzędzia oraz wyrażać na ich temat swoje opinie, pomagając w ten sposób je udoskonalać. W zamian otrzymają zaś możliwość zmodernizowania swoich zakładów produkcyjnych i nabycia unikatowej wiedzy od specjalistów, którzy na co dzień automatyzują zakłady największych na świecie gigantów, takich jak: Volkswagen, Amazon, 3M czy Tesla.

Źródło: APA Group

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę