Możliwe jest obliczenie żywotności łożysk ślizgowych firmy igus

igus

Wytwarzanie w technologii 3D bezsmarownych oraz bezobsługowych łożysk ślizgowych wykonanych z trybopolimerów, pozwala na dużą swobodę w projektowaniu. Jednocześnie materiały, które są do tego wykorzystywane wykorzystywane charakteryzują się wysokim poziomem odporności na zużycie.

Aby to osiągnąć, igus nieustannie prowadzi badania nad rozwojem oraz tworzeniem nowych, innowacyjnych materiałów do druku 3D, które mogą być wykorzystywane jako elementy ślizgowe. Dzięki obszernej serii testów przeprowadzonych w największym w branży laboratorium badawczym, igus oferuje użytkownikom narzędzie online, które umożliwia obliczanie żywotności spersonalizowanych łożysk ślizgowych wytworzonych w technologii druku 3D.

Posiadanie wiedzy w zakresie trwałości systemu łożysk jest przydatne, zwłaszcza kiedy zachodzi konieczność zapewnienia bezpiecznej oraz niezawodnej pracy elementów ruchomych. Właśnie w takim momencie do gry wchodzą narzędzia online firmy igus: umożliwiają one dokładne obliczenie żywotności produktów igus w oparciu o badania i testy przeprowadzone w największym w branży laboratorium badawczym. W laboratorium wszystkie tworzywa sztuczne iglidur są poddawane testom pod kątem wycierania i tarcia.

10 000 testów rocznie zapewnia odpowiednią bazę danych dla kalkulatora żywotności online. W czterech krokach system ekspercki iglidur rejestruje wymagania klienta, a następnie dostarcza użytkownikowi kompleksową analizę przydatności i żywotności wszystkich bezsmarownych i bezobsługowych materiałów iglidur. Precyzyjne obliczanie żywotności nie ogranicza się tylko do łożysk ślizgowych iglidur, które są formowane wtryskowo, ale obejmuje również łożyska drukowane w technologii 3D.

Od momentu, kiedy firma igus, z siedzibą w Kolonii, po raz pierwszy zaprezentowała trybologiczny filament iglidur na Targach Hanowerskich w roku 2014, asortyment produktów jest nieustannie poszerzany. Najnowsza oferta obejmuje sześć różnych filamentów trybologicznych do stosowania w procesach FDM jak również dwa materiały do stosowania w procesie selektywnego spiekania laserowego. Elementy te bezpośrednio po wytworzeniu nadają się do natychmiastowego użytku. Dzięki usłudze wydruku w technologii 3D, wystarczą trzy kroki, aby uzyskać gotowy produkt - począwszy od konfiguracji, a skończywszy na zamówieniu, prototypach lub specjalnych częściach dla małych serii - szybko, łatwo i po kosztach. Bardziej oszczędne wykorzystanie materiałów i energii, a także szybka i indywidualna produkcja przekładają się na ogromny potencjał obniżania kosztów. Dzięki szerokim badaniom przeprowadzanym w laboratorium testowym, podobnie jak w przypadku części formowanych wtryskowo, możliwe jest precyzyjne obliczenie żywotności części produkowanych w procesie wytwarzania przyrostowego.


Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę