Innowacyjny sposób podłączania akcesoriów dla robotów do dowolnej sieci przemysłowej

Podłączanie akcesoriów dla robotów do sieci przemysłowej HMS Networks

Roboty potrzebują wyposażenia dodatkowego do wydajnej pracy. Ale jaki jest najłatwiejszy sposób podłączania akcesoriów do sieci fabrycznych? Najprostszą opcję stanowi wykorzystanie gotowych produktów Anybus HMS Networks, o czym przekonała się firma RSP.

Liczba robotów przemysłowych działających w fabrykach na całym świecie stale rośnie. Aby je efektywnie wykorzystywać i maksymalizować ich produktywność, firmy montują akcesoria do robotów umożliwiające im wykonywanie różnych zadań.

RSP specjalizuje się w opracowywaniu, produkcji i instalowaniu różnorodnych akcesoriów do robotów. Kiedy firma zaczęła opracowywać nową gamę zmieniaczy narzędzi, musiała sprostać oczekiwaniom swoich klientów i zapewnić takie wyposażenie dodatkowe, którą można podłączyć do sieci fabrycznych. Jednak opracowanie wymaganej technologii sieciowej to skomplikowane zadanie wykraczające poza kompetencje RSP. Z korzyścią dla wszystkich firma RSP znalazła rozwiązania Anybus firmy HMS. Pomogła ona osadzić w zmieniaczu narzędzi interfejs komunikacyjny Anybus, umożliwiając w ten sposób łączność z siecią fabryczną i pozwalając firmie RSP skupić się na tworzeniu wiodących na świecie akcesoriów do robotów.

Robot System Products

Firma Robot System Products (RSP) specjalizuje się w produkcji wyposażenia dodatkowego do robotów przemysłowych, które są używane w fabrykach na całym świecie. 

Naszą siłą jest specjalistyczna wiedza zdobyta podczas prawie 20-letniej aktywności w sektorze robotyki przemysłowej – wyjaśnia Henrik Hofström, kierownik ds. marketingu w RSP. – Ten ekspercki know-how umożliwia nam tworzenie wytrzymałych, wszechstronnych akcesoriów do robotów przemysłowych, które pomagają naszym klientom poprawić elastyczność działania sprzętu i zwiększyć produktywność.

Jednym z głównych elementów oferty RSP są zmieniacze narzędzi. Przymocowane do robota akcesorium umożliwia szybką i bezpieczną wymianę narzędzia. 

Wyzwanie

Wymagania dotyczące inteligentnej i usieciowionej branży wpływają na każdy etap procesu automatyzacji. Tak więc, kiedy firma RSP opracowywała nową linię zmieniaczy narzędzi z serii Moduflex, zaprojektowanych specjalnie do przenoszenia dużych obciążeń, musiała iść z duchem czasu i zapewnić nowoczesny produkt, który można podłączyć do sieci automatyki. Jednak opracowanie wymaganej technologii sieciowej nie jest ani łatwe, ani nie należy do dziedziny, która uczyniła RSP światowym liderem.
 
Jesteśmy ekspertami w zakresie robotyki, a nie sieci przemysłowych — wyjaśnia Mats Thunell, starszy inżynier w RSP. – Chcemy nadal koncentrować się na robotyce, dlatego zrezygnowaliśmy z inwestowania czasu i pieniędzy w rozwój własnego komponentu sieciowego, który leży poza naszym obszarem specjalizacji. Na szczęście znaleźliśmy optymalne rozwiązanie z oferty Anybus, dzięki czemu obie firmy mogą skupić się na tym, w czym są dobre: my na robotyce, a oni na sieciach przemysłowych.

Jest oczywiste jednak, że przedstawione rozwiązanie sieciowe musiało spełniać wymagania RSP.

Zakres wymagań RSP

Roboty swobodnie poruszają się po fabryce, dlatego akcesoria muszą być jak najbardziej kompaktowe i pozbawione kabli. Aby zachować zwartą formę zmieniacza narzędzi, firma RSP chciała osadzić rozwiązanie sieciowe w zmieniaczu narzędzi. Potrzebowała również interfejsu do transmisji danych, który umożliwiałby łatwą i niezawodną łączność z dowolnym systemem fabrycznym, niezależnie od protokołu sieciowego.

Anybus CompactCom 

Moduł Anybus CompactCom spełnił wszystkie wymagania sieciowe.

Rozwiązanie wbudowane 

Aby zachować kompaktowe rozmiary zmieniacza narzędzi i uniknąć dodatkowego okablowania, firma RSP wybrała rozwiązanie Anybus CompactCom B40. Moduł ten został podłączony do płytki drukowanej (PCB) zmieniacza narzędzi.

Dowolna sieć przemysłowa 

Istnieją moduły CompactCom dla wszystkich najważniejszych magistrali Fieldbus lub przemysłowych sieci Ethernet, a zamiana jednego modułu CompactCom na inny jest łatwa, co umożliwia firmie RSP podłączenie do dowolnego systemu fabrycznego, niezależnie od protokołu sieciowego. 

Zaczęliśmy od Profinet, ale możemy wejść na nowe rynki, ponieważ istnieją rozwiązania Anybus CompactCom dla wszystkich głównych sieci przemysłowych – zauważa H. Hofström.

Łatwe i niezawodne rozwiązanie

Gotowe rozwiązanie Anybus CompactCom jest łatwe w instalacji, co skraca czas wprowadzania nowych produktów na rynek. Wielokrotnie nagradzany przemysłowy procesor sieciowy Anybus NP40 zapewnia,że moduły CompactCom spełniają wysokie wymagania dotyczące wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa.

Nie bylibyśmy w stanie tak łatwo opracować serii Moduflex bez rozwiązania Anybus CompactCom – podsumowuje Henrik Hofström. – To świetny produkt, który jest łatwy w użyciu i zapewnia niezawodną komunikację w sieciach przemysłowych.
 
Źródło: HMS Networks 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę