III Kongres Kogeneracji już w czerwcu
Unijna polityka klimatyczno-energetyczna, nowoczesne technologie w kogeneracji i transformacja energetyczna – wokół tych tematów będzie się koncentrować uwaga uczestników III Kongresu Kogeneracji. Wydarzenie, organizowane po raz trzeci przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, odbędzie się w dniach 27–29 czerwca 2022 r. w Kazimierzu Dolnym.
Tegoroczny Kongres będzie okazją do rozmowy na temat kluczowych wyzwań, przed którymi stoją krajowe przedsiębiorstwa ciepłownicze. W dyskusjach panelowych wezmą udział eksperci i przedstawiciele czołowych firm sektora elektroenergetycznego. Do udziału w wydarzeniu zaproszono naukowców, osoby odpowiedzialne za obszar energetyki i ciepłownictwa w administracji rządowej i samorządowej, jak również członków innych organizacji branżowych, aktywnie kształtujących rynek produkcji energii elektrycznej i ciepła w Polsce.
Cztery panele tematyczne
W programie III Kongresu Kogeneracji zaplanowano cztery panele tematyczne, takie jak:
* Kogeneracja w dobie wyzwań klimatyczno-energetycznych,
* Wsparcie publiczne w transformacji energetyki,
* Klimatyczny wymiar polityki miejskiej,
* Nowoczesne technologie dla kogeneracji.
Uczestnicy Kongresu poruszą zatem zagadnienia, które będą miały decydujący wpływ na transformację energetyczną i w tym kontekście rozwój kogeneracji w naszym kraju.
– Transformacja energetyczna przyspiesza, a tym samym zwiększa się dyskusja na temat kierunków zmian w polskim ciepłownictwie i elektroenergetyce. Stąd tak ważne jest szukanie przestrzeni do wymiany poglądów i dialogu na temat wyzwań, przed jakimi stajemy w obliczu realizowanych procesów inwestycyjnych czy zmian w europejskiej polityce klimatycznej – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes PGE (Polskiej Grupy Energetycznej) i Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. – II edycja Kongresu Kogeneracji zakończyła się przyjęciem stanowiska, w którym sformułowaliśmy obawy dotyczące pakietu Fit for 55 i zmian prawnych postulowanych przez Komisję Europejską. W ten sposób z Kazimierza Dolnego popłynął wyraźny sygnał, że branża ciepłownicza i sektor elektroenergetyczny mówią jednym głosem w kwestii tempa transformacji energetyki w naszym kraju.
Statuetka Przyjaciela Kogeneracji
Podczas Kongresu Kogeneracji wręczona zostanie statuetka Przyjaciela Kogeneracji. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które mają wyjątkowy wkład w działania na rzecz promocji produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. W poprzednich edycjach wydarzenia statuetka Przyjaciela Kogeneracji trafiła (w 2019 r.) do Krzysztofa Tchórzewskiego – ministra energii w latach 2015–2019, (w 2021 r.) do prof. dra hab. Wojciecha Kamrata z Politechniki Gdańskiej.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
W poprzednich edycjach Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym uczestniczyło kilkuset ekspertów: przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, menadżerów przedsiębiorstw energetycznych oraz naukowców, którzy dyskutowali na temat kondycji i perspektyw rozwoju energetyki i ciepłownictwa.
– Kongres Kogeneracji organizujemy w Kazimierzu Dolnym już po raz trzeci. Zapraszamy do udziału wszystkich tych, którzy chcą wziąć udział w dyskusji na temat rozwoju kogeneracji w naszym kraju – podkreśla dr Janusz Ryk, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.
Źródło: Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych