igus wprowadza następną generację inteligentnego przewodu

igus

Firma igus ulepszyła swój inteligentny przewód. Doświadczenia klientów z branży motoryzacyjnej i przemysłu obrabiarkowego dostarczyły ważnych spostrzeżeń dotyczących rozwoju tej nowej generacji. Nowy moduł CF.Q w połączeniu z isense wykorzystuje nowy potencjał digitalizacji i sieciowania, aby uczynić konserwację łatwiejszą i bardziej wydajną, oszczędzając w ten sposób pieniądze.

Sercem każdego inteligentnego przewodu firmy igus jest złożony czujnik o nazwie CF.Q. Dzięki modułowi, właściwości elektryczne mogą być testowane w dodatkowych żyłach pomiarowych i stale porównywane z istniejącymi wartościami empirycznymi danego przewodu chainflex. Uszkodzenia powstałe przez zginanie lub ekstremalne obciążenia mogą być niezawodnie wykryte. Ponadto wartości orientacyjne dla przewodów można z góry zdefiniować. Jeśli zainstalowany jest moduł CF.Q, przy zmianie wstępnie zdefiniowanych wartości parametrów elektrycznych, informuje on klienta, uruchamiając normalnie zamknięty styk.

Tylko kombinacja wartości empirycznych i pomiarów w czasie rzeczywistym pozwala użytkownikom precyzyjnie prognozować konserwację przewodów - szczególnie w dynamicznym środowisku produkcyjnym. Jest to możliwe dzięki aplikacji industry 4.0, zwanej isense-online. Porównuje ona zarejestrowane wartości przewodu w czasie rzeczywistym z wartościami empirycznymi istniejącymi w bazie danych, a jeśli wykryje odstępstwa, prosi operatora instalacji o rozpoczęcie konserwacji. I rzeczywiście tak się dzieje, zanim nastąpi uszkodzenie, a zamknięcie produkcji lub zakładu stanie się ryzykiem.

Konserwacja predykcyjna ogranicza prace konserwacyjne

Nowa generacja modułów CF.Q jest teraz odpowiednia do montażu w szafie sterowniczej dzięki obudowom listwy montażowej, a tym samym oferuje dodatkową elastyczność dla inżynierów elektryków w zakresie integracji, jak również obsługi. Ponadto moduły są odpowiednie do rejestrowania danych dzięki gnieździe kart SD.

Wyświetlenie mierzonych wartości na seryjnym interfejsie jest również zintegrowane w standardzie. Klienci, którzy chcą uzyskać dokładny wgląd w zarejestrowane wartości pomiarowe, mogą to zrobić, łącząc się z systemem isense-online, poprzez szczegółowy widok. W każdym przypadku użytkownik ma dostęp do szerokiej gamy kanałów komunikacyjnych i opcji raportowania. Zalecenia dotyczące konserwacji lub zbliżające się awarie są wyświetlane w klasycznym widoku przeglądarki komputerów stacjonarnych, a także na wszystkich urządzeniach mobilnych, takich jak tablety i smartfony.

Dla zespołów konserwacyjnych i kierowników produkcji inteligentne przewody igus wprowadzają zmianę paradygmatu w zakresie konserwacji i serwisowania dzięki dokładnym prognozom. Dzięki Industry 4.0 i aktywnej integracji inteligentnych technologii konserwacja przyszłości staje się przewidywalna, a przez to bardziej wydajna. Czujniki i aplikacje isense-online mogą być używane w różnych branżach. Dzięki urządzeniu w wersji beta IS.CF.Q.03.01.0., które jest dostępne z magazynu, klienci mogą rozpocząć własny projekt beta testów i jeszcze bardziej przygotować swoje procesy produkcyjne do digitalizacji i inteligentnych fabryk.

Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę