Igus rozszerza ofertę o nowe sterowniki silników krokowych

Igus rozszerza ofertę o nowe sterowniki silników krokowych igus

Regulacja szerokości krawędzi oporowej lub wysokości monitora: programowalne sterowniki logiczne (PLC) są często przewymiarowane do tysięcy takich prostych zadań z zakresu automatyzacji. Alternatywami firmy igus są sterowniki silników krokowych D7, D8 oraz D9. Charakteryzują się między innymi prostą obsługą i niskim poziomem wibracji podczas pracy. Jednocześnie, wspominane sterowniki, są wyjątkowo atrakcyjne cenowo i dostępne bezpośrednio z magazynu.

Do realizacji projektów w zakresie automatyki nie zawsze musimy korzystać ze sterownika PLC. Zwłaszcza jeśli chodzi o proste regulacje. Właściwy wybór może zaoszczędzić zarówno pieniądze jak i wysiłek włożony w realizację projektu. 

Na rynku jest całkiem wysokie zapotrzebowanie na proste sterowniki silników krokowych, które są niezawodne, ekonomiczne i łatwe w obsłudze ale jednocześnie wystarczająco uniwersalne, aby mogły współpracować z nowoczesnymi sterownikami PLC, rozszerzając tym samym zakres swoich możliwości – wyjaśnia Rene Erdmann, kierownik działu drylin E. – Dlatego też wzbogaciliśmy naszą ofertę sterowników silników krokowych serii dryve o trzy nowe pozycje - D7, D8 i D9, a także ich warianty. 

Szybka regulacja ręczna bez użycia narzędzi

Aby pomóc użytkownikom zredukować czas instalacji, firma igus przywiązuje dużą wagę do szybkiego uruchomienia systemu sterowania. Użytkownicy muszą jedynie podłączyć źródło napięcia, sygnały sterownicze i silnik do sterownika - i gotowe. W tak zwanym trybie pracy JOG sygnał wyzwalany podłączonym przyciskiem rozpoczyna obrót w lewo, a drugi sygnał zapewnia obrót silnika w prawo. Prąd silnika i prędkość można regulować za pomocą ośmiu mikroprzełączników znajdujących się na obudowie. Bez oprogramowania, bez narzędzi. Możliwe są predefiniowane prędkości silnika od 1 do 500 obr./min, w zależności od wybranego wariantu sterownika. 

Praca bez wibracji chroni sąsiadujące elementy

Dzięki wysokiej jakości komponentom elektronicznym, w każdym zakresie prędkości nasze sterowniki pracują wyjątkowo cicho i z niskim poziomem wibracji – stwierdza Erdmann. – Często zdarzają się sytuacje, że sterowniki powodują wibracje silników krokowych. To z kolei skutkuje dziwnymi odgłosami pracującego silnika, ale może również prowadzić do poluzowania się śrub i innych elementów w pobliżu. 

Mimo całego minimalizmu, wciąż istnieje możliwość poszerzenia zakresu, w jakim te proste sterowniki mogą znaleźć zastosowanie. W tym celu użytkownicy podłączają nadrzędny system sterowania za pomocą znormalizowanego interfejsu krok/kierunek (step/direction). W trybie pracy impulsowej możliwe jest np. bardzo precyzyjne pozycjonowanie za pomocą prostych sygnałów kroku/kierunku. Aby mieć pewność, że projektanci mogą zintegrować sterownik z większymi systemami już w fazie projektowania, firma igus oferuje również makra Eplan do pobrania dla swoich sterowników. Użytkownicy oprogramowania do planowania Eplan mogą wirtualnie importować makro i planować schematy połączeń. "Tym samym zmniejszają nakłady na projektowanie nawet o 50%”. Szybki montaż w szafie sterowniczej jest również gwarantowany dzięki zastosowaniu standardowego fromatu DIN TS35. Ponadto firma igus oferuje bezpłatne przykładowe programy dla systemów sterowania maszynami wyższego poziomu, takich jak Siemens czy Arduino. 

Nowe warianty sterowników dla jeszcze większych możliwości

Nowe sterowniki są dostępne w trzech rozmiarach. Wersja D7 jest odpowiednia dla silników krokowych o prądzie ciągłym do 2,2A (NEMA 11/17), D8 dla silników o prądzie ciągłym do 4A (NEMA 23/24) i D9 dla silników o prądzie ciągłym do 7A (NEMA 34). Każdy z wspomnianych posiada ponadto kilka wariantów rozszerzających ich zastosowanie. Na przykład D7-1 jest odpowiedni do trybu pracy JOG z wolnymi prędkościami od 1 do 50 obr./min. A D7-2 zastępuje tryb JOG trybem pracy LOOP, który może być zastosowany na przykład w aplikacji, gdzie wymagany jest ciągły ruch od lewej do prawej i od prawej do lewej.

Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę