PLC500 od WEG: Nowa seria sterowników dla nowoczesnej produkcji

PLC500 od WEG: Nowa seria sterowników WEG

WEG ogłasza premierę najnowszej serii programowalnych sterowników logicznych PLC500. Produkty z tej serii powstały z myślą o rosnących wymaganiach przemysłu 4.0, dlatego oferują znakomite parametry pracy, intuicyjne programowanie i zaawansowane opcje łączności. Dzięki temu stanowią one kluczowe narzędzie na drodze do automatyzacji przemysłu. 

Sterowniki z serii PLC500 wykorzystują najnowocześniejsze technologie WEG i oferują płyną integrację z CODESYS – globalną platformą online do intuicyjnego programowania i szybkiej migracji istniejących aplikacji, co znacznie skraca czas i obniża koszty programowania. 

Prace rozwojowe nad serią PLC500 to wypadkowa zaangażowania firmy WEG w rozwiązywanie kluczowych problemów przemysłu, takich jak potrzeba lepszej łączności, większej elastyczności i wyższej efektywności energetycznej – wyjaśnia Aluisio João Corrêa, specjalista ds. automatyki na potrzeby produktów wymagających napędów i sterowników niskonapięciowych w WEG. 

Modułowa konstrukcja sterowników PLC500 zapewnia skalowalność, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie dla producentów urządzeń i maszyn do różnych zastosowań. Narzędzia do monitorowania w czasie rzeczywistym, bazujące na technologii IoT, oraz funkcje konserwacji zapobiegawczej wbudowane w sterowniki PLC500 pomagają ograniczać przestoje, optymalizować procesy i obniżać koszty operacyjne – mówi Aluisio João Corrêa.

Znakomite parametry i rozbudowane opcje łączności

Za pracę sterownika odpowiada dwurdzeniowy procesor ARM Cortex-A7 o częstotliwości taktowania 1 GHz oraz koprocesor czasu rzeczywistego ARM Cortex-M4 o częstotliwości 200 MHz. Dodatkowo sterownik jest wyposażony w 1 GB pamięci RAM oraz 4 GB pamięci flash, dzięki czemu jest w stanie obsługiwać złożone aplikacje przemysłowe oraz jednocześnie wykonywać wiele zadań. 

Jedną z cech wyróżniających sterowniki PLC500 jest szeroka gama obsługiwanych technologii łączności. Dwa porty Ethernet, port CAN i port RS485 oznaczają, że sterownik może obsługiwać różne protokoły łączności jednocześnie, w tym Modbus TCP/RTU, CANopen, EtherNet/IP, EtherCAT, PROFINET i MQTT.

Dostępne są też wyspecjalizowane wersje sterowników PLC500, w tym PLC500MC (Motion Controller) do sterowania serwomotorem oraz PLC500ED (Edge Device), który umożliwia integrację zaawansowanych rozwiązań z zakresu przetwarzania brzegowego. 

Sprawdzone w różnych branżach 

Sterowniki PLC500 już dowiodły swojej wartości w różnych gałęziach przemysłu – tekstyliach, metalach, obróbce drewna czy produkcji – potwierdza Aluisio João Corrêa. – Jego wszechstronność docenią producenci maszyn i urządzeń. Doskonale sprawdzi się też do automatyki różnych sektorów w zastosowaniach tak specjalistycznych, jak i ogólnoprzemysłowych. 

W porównaniu do pozostałych produktów w ofercie WEG oraz konkurentów sterowniki z serii PLC500 wyróżniają się kompaktową konstrukcją, która znacznie ułatwia montaż, także przy ograniczonej przestrzeni. Dzięki obsłudze ponad 200 lokalnych wejść/wyjść oraz tysiąca wejść/wyjść zdalnych sterownik PLC500 oferuje niezrównaną wszechstronność i opcje integracji. Tym samym jest to kluczowe rozwiązanie do automatyzacji w przemyśle.

Dotychczasowi użytkownicy sterowników PLC500 doceniają ich intuicyjny interfejs, wygodne opcje programowania i bezproblemową integrację z różnymi systemami. Jeśli chodzi o parametry pracy, użytkownicy podkreślają szybkość i niezawodność sterowników w prawdziwych zastosowaniach, co tylko potwierdza, że mogą one odegrać kluczową rolę w automatyzacji różnych gałęzi przemysłu. 

WEG planuje stale rozwijać serię PLC500 zgodnie z nowymi trendami rynkowymi i potrzebami klientów. Firma chce też nadal wspierać różne gałęzie przemysłu w obniżaniu zużycia energii i emisji dwutlenku węgla w myśl zaangażowania w zrównoważony rozwój.

Źródło: WEG

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę