Główne korzyści i wymagania inteligentnej fabryki
Inteligentna fabryka jest w pełni skomunikowana w sieci i cały czas unowocześniana. Jakie przynosi korzyści, a jakie wymagania musi spełniać? Na to i inne pytania odpowiada Roman Filipiak dyrektor zarządzający firmy Schmalz.
Jakie kluczowe wymagania musi spełniać tzw. inteligentna fabryka?
Inteligenta fabryka to koncpecja zakładu produkcyjnego w myśl ideii Przemysłu 4.0. W fabryce przyszłości procesy będą odbywały się automatycznie dzięki zastosowaniu elementów tj. bazy danych, integracji systemów informatycznych, układów automatyki i robotyki. Inteligentne fabryki umożliwią globalny dostęp do danych oraz maszyn, dzięki czemu maszyny będą się komunikować i podejmować decyzje autonomicznie, a udział ludzi w procesie produkcyjnym zostanie ograniczony do niezbędnego minimum. Jedną z podstawowych operacji podejmowanych przez inteligentną fabrykę jest odpowiednia analiza danych z produkcji. Przebiegać ona powinna w czasie rzeczywistym, opierać się na zaawansowanych algorytmach decyzyjnych i umożliwiać efektywną prezentację informacji.
Czy wśród polskich przedsiębiorców da się zauważyć trend wprowadzania rozwiązań z zakresu smart factory?
Na obecnym etapie jeszcze nie widać u Polskich Producentów trendu wprowadzania zmian, wydaje nam się ze polski rynek jest o krok przed tym stanem. Wniosek ten wysuwamy na podstawie ogromnego zainteresowania technologią „smart factory”, zatem Polscy producenci dostrzegli takową potrzebę i są na etapie nasilonego jej analizowania, sądzimy, ze to doprowadzi do pozytywnych wniosków i podjęcia działań w tym kierunku i wtedy będziemy mogli mówić i trendzie wprowadzania zmian w kierunku „smart factory. Reasumując obecnie mamy odczynienia z trendem zainteresowania tą technologia, który z dużym prawdopodobieństwem przerodzi się w trend wprowadzania tej technologi.
Jakie rozwiązania z Państwa oferty wpisują się najlepiej w tematykę smart factory?
W ofercie Schmalz na wyróżnienie zasługuje chwytak kolaboratywny FXCB – który zapewnia bezpieczną wspóprace pomiędzy człowiekiem a robotem dzięki unikalnemu ergonomicznemu kształtowi oraz zaawansowanej technologii próżniowej produktu. Chwytak wykorzystuje elastyczną piankę jako powierzchnię uchwytową, urządzenie zatem w bezpieczny sposób może pochwytywać opakowanie kartonowe takie jak różnego rodzaju pudła, strukturalne detale z wgłębieniami i trójwymiarowymi kształtami ważącymi nawet do ośmiu kilogramów. Dzięki zastosowaniu technologii komunikacyjnej IO-LINK w chwytaku kolaboratywnym można łatwo go zintegrować z nadrzędnymi systemami zarządzania produkcją. Roboty kolaboratywne stawiają nowe wyzwania dla podzespołów automatyzacji: muszą być lekkie, ponieważ często mają mniejsze obciążenia robocze i nie mogą stanowić żadnego zagrożenia dla ludzi. Schmalz uwzględnił to już podczas projektowania nowego chwytaka FXCB Cobot. Dzięki zwiększonej powierzchni kontaktu i zmniejszonej sile uderzenia chwytak spełnia wymagania normy ISO TS 15066, normy dotyczącej współpracy między ludźmi i współpracującymi robotami przemysłowymi. Dodatkowo warto podkreślić funkcjonalność „Air saving function”, w która wyposażane są pompy próżniowe Schmalz. W przypadku chwytaka FXCB wbudowany generator próżni jest wyposażony w układ pomiaru podciśnienia w komorze ssącej on-line i uruchamia zasilanie sprężonym powietrzem tylko wtedy kiedy to jest niezbędne dla utrzymania żądanego poziomy podciśnienia. Ta pompa jest po prostu smart i sama decyduje kiedy potrzebne jest załączenie poboru sprężonego powietrza a kiedy można je wyłączyć - dzięki tej funkcji oszczędzamy zużycie sprężonego powietrza nawet do 90%.
Bezpieczeństwo jest kluczowym czynnikiem wzrostu popularności chwytaków kolaboratywnych, ponieważ granice pomiędzy pracą ręczną a robotami coraz bardziej się zacierają.