Fluke podpowiada jak wykorzystać pełne możliwości silników

Fluke

Silniki i napędy, tak powszechnie używane w każdej branży, mogą się zepsuć i często ma to miejsce. Aby wydłużyć żywotność silnika i oszczędzić energię, zalecamy wykonanie pięciu testów lub inspekcji: kontroli termicznej, pomiaru wibracji, kontroli wyosiowania wału, pomiaru rezystancji izolacji i pomiarów elektrycznych.

Zasoby usprawniające konserwację zapobiegawczą i programy zwiększające niezawodność silników. Poznaj rozwiązania stworzone z myślą o ograniczaniu nieplanowanych przestojów, maksymalizacji czasu pracy i przyspieszaniu rozwiązywania problemów.

Pod konrolą

Kontrola termiczna elektrycznych i mechanicznych podzespołów silnika za pomocą kamery termowizyjnej lub termometru na podczerwień. Wysoka temperatura sama w sobie nie musi oznaczać problemu, jednakże podzespoły o temperaturze wyższej niż podobne im części, lub w których obserwujemy wzrost temperatury, mogą oznaczać, że coś jest nie tak.

Analiza wibracji 

Dzięki wibrometrowi można wykryć niewyważenie, niewspółosiowość, problemy z łożyskami i luzy. Te przyrządy tworzą bazy danych dobrych/złych odczytów, dynamicznie porównują sygnały wibracji i, w zależności od wyrafinowania narzędzia, mogą nawet generować diagnozy lub wskazania stanu na miejscu.

Pomiar rezystancji izolacji

Pomiar pozwala na przywrócenie silnika do eksploatacji poprzez prostą wymianę przewodu. Multimetr do pomiaru izolacji łączy w sobie funkcję pomiaru rezystancji izolacji ze wszystkimi najpopularniejszymi funkcjami multimetrów cyfrowych. Pomiar rezystancji izolacji uzwojeń sinika może pomóc w wykryciu pogorszenia stanu wynikającego z ciepła, wieku, korozji, brudu, wilgoci i nadmiernych wibracji, zanim silnik przestanie działać.

Asymetria prądu

Często podstawową przyczyną przegrzewania się silnika jest asymetria prądu, która może być wywołana przez wiele różnych czynników, w tym: problemy z zasilaniem elektrycznym, niskie napięcie jednej z faz lub przebicie izolacji uzwojeń silnika. Przyrząd taki jak trójfazowy analizator jakości zasilania może równocześnie sprawdzać wszystkie trzy fazy układu trójfazowego oraz wykrywać napięcie stanu nieustalonego. Miernikiem cęgowym prądu AC można również sprawdzić pobór prądu w każdej fazie.

Niewspółosiowość wału

Niewspółosiowość wału może oznaczać straty na poziomie tysięcy dolarów rocznie ze względu na konieczność wymiany łożysk, czas napraw i nieplanowane przestoje, nie licząc skrócenia okresu eksploatacji maszyny. Laserowy przyrząd do osiowania wałów zapewnia szybkie, dokładne dane, na podstawie których można podejmować odpowiednie działania, a dostępność danych w czasie rzeczywistym pozwala szybko wyrównać dany wał.

Źródło: Fluke

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę