Esben Østergaard laureatem nagrody Engelbergera 2018

Universal Robots

Najbardziej prestiżowe wyróżnienie w obszarze automatyki – Engelberger Robotics Award otrzymał Esben Østergaard, współzałożyciel i dyrektor ds. technologii (CTO) Universal Robots.

Amerykańskie Stowarzyszenie Robotyki Przemysłowej (Robotics Industries Association, RIA) ogłosiło, że laureatem Engelberger Robotics Award 2018 został Esben Østergaard. Østergaard stoi na czele rozwoju współpracujących ramion robotycznych Universal Robots, stanowiących jeden z najważniejszych przełomów technologicznych w obszarze robotyki na przestrzeni dekad. Oficjalna gala i ceremonia wręczenia nagrody Engelbergera odbędą się w środę 20 czerwca o 18:30 w Hofbräuhaus w Monachium – jako część targów Automatica 2018 i Międzynarodowego Sympozjum Robotyki.

Wprowadzenie na rynek w 2008 roku przez Universal Robots pierwszego komercyjnego robota dopuszczonego do bezpiecznej współpracy z ludźmi wiązało się z dużym ryzykiem finansowym na rynku nieprzyzwyczajonym do współpracy na linii człowiek-robot. Jednak Esben Østergaard wraz z zespołem osiągnęli sukces, proponując robota nie tylko bezpiecznego we współpracy ale także lekkiego, prostego w użyciu i elastycznego. Pozwoliło to Universal Robots stać się niekwestionowanym liderem rynku robotów współpracujących, tzw. cobotów, z aktualnym 58% udziałem w sprzedaży cobotów na całym świecie i 72% wzrostem w 2017 roku.

Esben Østergaard jest liderem zespołu deweloperów, którym jako pierwszym udało się wprowadzić na rynek przyjazne użytkownikowi zaawansowane programowanie robota w 3D poprzez intuicyjny interfejs w tablecie. Dzięki temu użytkownicy bez doświadczenia programistycznego w krótkim czasie mogą uruchomić i obsługiwać roboty UR.

Esben Østergaard opracował również funkcje robota w zakresie siły i kontroli bezpieczeństwa, które sprawiają, że w przypadku kontaktu z człowiekiem, robot automatycznie zatrzyma się i nie spowoduje urazu ciała, stosując się do ustalonych limitów siły i momentu obrotowego. Te funkcje wyeliminowały konieczność stosowania wygrodzeń bezpieczeństwa w większości zainstalowanych aplikacji z robotami UR i są one pionierskie w koncepcji „robota współpracującego”.

Bezpieczeństwo, według Esbena Østergaard, jest jednak jedynie “kosztem wejścia” na rynek cobotów. Esben w dalszym ciągu wzmacnia wiodącą pozycję UR poprzez stałe podnoszenie wymagań dotyczących tego, co określane jest mianem „współpracującego”. Termin ten nie oznacza jedynie tego, że ludzie mogą bezpośrednio pracować z robotami potencjalnie bez barier ochronnych. Współpraca to także prostota obsługi – robot nie jest współpracujący jeśli nie jest dostępny cenowo oraz łatwy we współpracy.

- Chcemy przenieść kontrolę nad automatyzacją zakładu z powrotem w ręce operatorów. Zamiast zastępować ludzi, chcemy dać im narzędzie, dzięki któremu ich praca będzie bardziej efektywna. Chcemy, aby ludzie zamiast pracować jak roboty, odpowiadali za ich programowanie oraz wykonywali zadania przynoszące większą wartość dodaną. Będzie to prawdopodobnie najcenniejszy długoterminowy rezultat wynikający z wprowadzenia robotów współpracujących – tłumaczy Esben Østergaard, nazywając tę nową epokę piątą rewolucją przemysłową.

O nagrodzie Engelbergera

Nagroda wzięła swoją nazwę od Josepha F. Engelbergera, znanego na całym świecie jako „ojca robotyki”. Engelberger był założycielem i prezesem Unimation, Inc., pierwszej na świecie firmy produkującej roboty przemysłowe. Od 1977 r. nagroda Engelbergera w dziedzinie robotyki jest wręczana osobom osiągającym sukcesy w obszarze rozwoju technologii, aplikacji oraz edukacji i liderom przemysłu robotycznego. Wyróżnienie jest przyznawane ekspertom z całego świata.

 

Źródło: Universal Robots

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę