Robotyka podbija także branżę medyczną

Robotyka podbija także branżę medyczną Messe München GmbH

Robotyka w służbie zdrowia rozwija się w imponującym tempie. Już dziś systemy robotyczne przeprowadzają transplantacje serca, 6-osiowe roboty pracują w terapii komórkowej i genowej, a coboty wspierają placówki rehabilitacyjne i laboratoria. Najnowszym trendem jest wkraczanie robotów mobilnych do środowisk aseptycznych.

To tylko kilka przykładów spektakularnych rozwiązań na pograniczu robotyki i branży medycznej, które będzie można zobaczyć podczas wiodących targów automatica, jakie odbędą się w Monachium w dniach 24–27 czerwca 2025 r.

Dynamiczny wzrost sektora healthtech

Prognozy dla systemów robotycznych w farmacji, naukach medycznych i opiece zdrowotnej są jednoznaczne – wszystkie wskazują na dynamiczny wzrost ich wykorzystania. Według Mordor Intelligence średnioroczny wzrost do 2029 r. przekroczy 16%. Choć projekcje zawsze niosą pewien poziom niepewności, jedno jest pewne – zróżnicowany sektor healthtech to niezwykle obiecujący rynek.

Nic dziwnego, że temat ten zajmie centralne miejsce podczas targów automatica 2025. W hali A4, w ramach MedtecLIVE Healthtech Pavilion, zaprezentuje się szeroka gama wystawców z sektora dostaw technologii medycznych, obejmując cały łańcuch wartości. Inicjatywie towarzyszyć będą MedtecSUMMIT w hali B4 w drugim i trzecim dniu targów, a także starannie wyselekcjonowane rozwiązania wystawców.

Pionierzy sterylnych rozwiązań

Firma Stäubli Robotics uznawana jest za pioniera rozwiązań automatyzacji w branży medycznej i farmaceutycznej. To szwajcarskie przedsiębiorstwo w 2008 r. wprowadziło na rynek pierwszy na świecie robota Stericlean, który utorował drogę do zastosowań robotów w środowiskach aseptycznych.

Dziś Stäubli Robotics ma kompletne portfolio robotów w wykonaniu higienicznym, w tym roboty 4- i 6-osiowe, które spełniają rygorystyczne wymagania izolatorów GMP klasy A i B, systemów RABS i liofilizatorów.

– Nasze roboty znajdują zastosowanie prawie we wszystkich obszarach technologii medycznej. Dla sektora farmaceutycznego stworzyliśmy kompleksową ofertę składającą się z trzech różnych serii robotów: accessPharma –najnowszej, przeznaczonej do zastosowań nieaseptycznych, Stericlean do środowisk aseptycznych oraz Stericlean+ do integracji  z izolatorami – wyjaśnia Peter Pühringer, dyrektor zarządzający Stäubli Robotics w Bayreuth w Niemczech.

Japońska precyzja w służbie zdrowia

Na rynek ten wkracza również Yaskawa. Japońska firma oferuje wysokowydajne roboty Motoman HD7 i HD8, zaprojektowane specjalnie do środowisko higienicznych (a także spożywczych), które zostały opracowane w ścisłej współpracy z Instytutem Fraunhofera ds. Inżynierii Produkcji i Automatyzacji (IPA). Te 6-osiowe roboty nadają się do zastosowań w środowiskach GMP klasy A.

Z kolei szwajcarska firma Pharmabotix wykorzystuje już robota Motoman HD8 w swoim module CryoFiller do automatycznego napełniania fiolek w terapii komórkowej i genowej. Higienicznie zaprojektowany robot 6-osiowy obsługuje fiolki i bez problemu spełnia wymagania wynikające z konieczności stosowania nadtlenku wodoru do czyszczenia i dekontaminacji.

Coboty i sztuczna inteligencja w laboratoriach

Zastosowania healthtech oferują również szeroki wachlarz możliwości wdrożenia robotów współpracujących, a znaczenie cobotów w laboratoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych i wielu innych środowiskach stale rośnie. Zastosowanie sztucznej inteligencji czyni je wysoce wydajnymi i elastycznymi urządzeniami, ponieważ umożliwia im doskonałe wsparcie naukowców, terapeutów oraz personelu laboratoryjnego i szpitalnego.
 
Doskonałym przykładem jest Cobotta firmy Denso Robotics, który jest sercem innowacyjnej koncepcji laboratoryjnej opracowanej przez hamburski startup bAhead.

Rainer Treptow, CEO i założyciel bAhead, wyjaśnia:  – Byliśmy pierwszymi, którzy połączyli trzy przełomowe technologie do zastosowań laboratoryjnych – coboty, drony i sztuczną inteligencję. Wszystkie komponenty systemu są ekonomiczne, wielofunkcyjne i doskonale współpracują, ponieważ są sterowane za pomocą inteligencji roju. Tworzy to zupełnie inną dynamikę niż w konwencjonalnej automatyzacji laboratoryjnej, szczególnie w laboratoriach stojących przed wyzwaniem automatyzacji małej liczby próbek.

Robert wspiera rehabilitację pacjentów

Zupełnie inną misję ma robot Robert. Jest on odpowiedzialny za przywrócenie mobilności pacjentom po interwencji chirurgicznej lub udarze. To przełomowe rozwiązanie duńskiego producenta Life Science Robotics bazuje na robocie LBR Med firmy KUKA. Robot ten doskonale nadaje się do integracji z produktem medycznym dzięki swojej wstępnej certyfikacji medycznej.

– Naszym rozwiązaniem chcemy pomóc w szybszej i efektywniejszej mobilizacji pacjentów, jednocześnie odciążając personel pielęgniarski – stwierdza Keld Thorsen, CEO Life Science Robotics.

Zasada działania robota jest dość prosta: pielęgniarka przymocowuje ramię robota na przykład do nogi pacjenta. Naciśnięcie przycisku „start” powoduje, że Robert lekko unosi nogę pacjenta. Teraz pielęgniarka może ręcznie wykonać ruchy terapeutyczne. Robert zapamiętuje ten ruch, dzięki czemu może go następnie wykonywać samodzielnie – dokładnie tak, jak został zademonstrowany, i tyle razy, ile jest to wymagane.

Coraz bardziej elastyczna produkcja urządzeń medycznych

Obecny rozwój w obszarze nowych technologii w medycynie i farmacji to jednak nie tylko roboty. To również specjalnie zaprojektowane systemy do seryjnej produkcji urządzeń mechanicznych. Dostawcy tego typu rozwiązań również będą obecnie na targach automatica. Inhalatory, wstrzykiwacze, autowstrzykiwacze lub strzykawki – takie produkty mogą być wytwarzane wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy, m.in. ze względu na wymogi bezpieczeństwa pacjentów.

Oprócz firm Teamtechnik, BBS Automation, Kahle i Hekuma, które obecnie są częścią koncernu Dürr, również Mikron Automation jest uznanym dostawcą rozwiązań dla sektora medycznego. Firma ta, dzięki swojej platformie montażowej Maia, pokazuje, w jakim kierunku zmierza rynek. 

Szwajcarska firma była znana wcześniej m.in. z opracowywania wydajnych rozwiązań montażowych dla zakładów produkcyjnych, które wytwarzają duże serie produktów. Maia to natomiast półautomatyczna platforma montażowa, która może znacznie zwiększyć elastyczność produkcji. Umożliwia np. zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych  dla różnych wyrobów medycznych z jednej grupy produktowej (takich jak wstrzykiwacze i wstrzykiwacze automatyczne) i to także w przypadku wytwarzania  małych serii.

Messe München GmbH

Mobilne roboty wkraczają do środowisk aseptycznych

Automatyzacja niektórych obszarów w ochronie zdrowia może być osiągnięta tylko przy użyciu robotów mobilnych. Dotyczy to zarówno pomocy osobom wymagającym wsparcia, jak i nowych koncepcji transportu i obsługi w farmaceutycznej fabryce przyszłości. 

Wystawcy automatica zaprezentują także wizjonerskie rozwiązania AGV i AMR do takich zadań. Zastosowanie mobilnych systemów robotycznych w środowiskach sterylnych było dotychczas problematyczne, ponieważ takie rozwiązania po prostu nie były dostępne

Ale to już się zmieniło: Stäubli Robotics włączyła do swojego portfolio rozwiązanie platformowe Sterimove. To całkowicie zamknięty pojazd certyfikowany do użytku w środowiskach sterylnych. Jak dotąd jedyny taki na świecie.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę