Energoelektronika kształtuje przyszłość energii: 70 lat HVDC
W tym roku przypada 70. rocznica powstania technologii wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC), która zrewolucjonizowała przesył energii i umożliwiła integrację energetyki odnawialnej na skalę globalną. Podczas Dni Energoelektroniki i Energetyki w Sztokholmie Hitachi Energy świętuje ten kamień milowy, podkreślając jednocześnie kluczową rolę energoelektroniki w kształtowaniu przyszłości energii.
- Hitachi Energy podkreśla kluczową rolę energoelektroniki w transformacji w kierunku czystej energii podczas Dni Energoelektroniki i Energetyki w Sztokholmie.
- Wydarzenie prezentuje innowacyjne technologie, które napędzają integrację odnawialnych źródeł energii i dekarbonizację, aby zapewnić zrównoważoną przyszłość energetyczną dla wszystkich.
- Podczas konferencji Hitachi Energy świętuje 70-lecie HVDC, pionierskiej technologii będącej sercem innowacji społecznych.
Technologia HVDC ewoluowała przez ponad siedem dekad, aby dziś stać się fundamentem wydajnego przesyłu energii elektrycznej na duże odległości. Zapoczątkowana została przez Hitachi Energy w 1954 roku, a do dziś firma zintegrowała z systemem elektroenergetycznym ponad 150 gigawatów (GW) łączy HVDC na całym świecie. Szeroki zakres zastosowań tego rozwiązania pokazuje jego potencjał do przekształcenia globalnego krajobrazu energetycznego w kierunku większej wzajemnej łączności. Technologia ta ewoluowała od tradycyjnych połączeń punkt-punkt do zaawansowanych sieci wieloterminalowych i wielozadaniowych, umożliwiając realizację wizji morskich sieci elektroenergetycznych.
Obecnie rozwiązania energoelektroniczne, w tym HVDC, odgrywają istotną rolę w integracji energii odnawialnej na dużą skalę, dekarbonizacji systemów energetycznych oraz zwiększaniu odporności i stabilności sieci. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię odnawialną, rozwiązania energoelektroniczne, takie jak te w zakresie magazynowania energii, a także STATCOM i Enhanced-STATCOM, w połączeniu z połączeniami międzysystemowymi między regionami i krajami, zapewniają bezpieczeństwo i niezawodność sieci, ponieważ zarówno napięcie, jak i częstotliwość systemu mogą być skutecznie stabilizowane w zmiennych warunkach pogodowych.
– Energoelektronika zmienia sposób, w jaki podchodzimy do systemów energetycznych, zwiększając stabilność sieci i wspierając globalną transformację w kierunku zrównoważonej energii – powiedział Niklas Persson, dyrektor zarządzający, biznesem Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi Energy. – Dni Energoelektroniki i Energetyki podkreślają, że technologia jest już gotowa. Jest to kwestia współpracy kluczowych interesariuszy sektora energetycznego w celu wykorzystania energoelektroniki w szybkim tempie i na dużą skalę. W Hitachi Energy jesteśmy zaangażowani w napędzanie i współtworzenie innowacji, które umożliwiają krajom budowanie odpornej i wydajnej infrastruktury energetycznej.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Podczas tegorocznych Dni Energoelektroniki i Energetyki Hitachi Energy prezentuje swoje najnowocześniejsze rozwiązania energoelektroniczne, zaprojektowane tak, aby sprostać wyzwaniom nowoczesnych sieci, takich jak rosnąca obecność odnawialnych źródeł energii, decentralizacja jej wytwarzania, a także elektryfikacja i dekarbonizacja tradycyjnych gałęzi przemysłu opartych na paliwach kopalnych. Wydarzenie to pokazuje, że energoelektronika nie jest tylko częścią przyszłości - odgrywa kluczową rolę w napędzaniu transformacji energetycznej już dziś i umożliwia krajom na całym świecie osiąganie swoich celów w zakresie zerowej emisji netto oraz budowania zrównoważonej infrastruktury energetycznej.
Zrzeszając kluczowych graczy transformacji energetycznej, wydarzenie promuje zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i podkreśla, że technologia potrzebna do transformacji energetycznej jest dostępna już teraz, wzywając kraje i strony zainteresowane do priorytetowego traktowania ich przyjęcia i ostrzegając przed pozostaniem w tyle w ewolucji systemu energetycznego.
Źródło: Hitachi Energy