Energetyczna rewolucja: Największa na świecie turbina wiatrowa
Chińska firma Sany Renewable Energy poinformowała o ukończeniu budowy największej na świecie lądowej turbiny wiatrowej. Prototyp o mocy 15 MW został uruchomiony w prowincji Jilin w północno-wschodnich Chinach.
Turbina SI-270150 posiada imponujące łopaty o długości 131 m, co przekłada się na maksymalną powierzchnię śmigła wynoszącą 57 256 m². To odpowiada powierzchni blisko 11 boisk do futbolu amerykańskiego. Zgodnie z danymi producenta, turbina ta ustanowiła nowy rekord średnicy wirnika dla turbin lądowych. Tym samym przewyższyła poprzedniego rekordzistę – 12-megawatową turbinę Goldwind z 2023 roku o średnicy wirnika 240 m.
W styczniu, w zakładzie produkcyjnym w Mongolii Wewnętrznej, powstały rekordowo długie łopaty. Konstrukcja tych elementów została zaprojektowana z myślą o maksymalnej trwałości i stabilności, a jednocześnie z uwzględnieniem zasad gospodarki obiegu zamkniętego – część materiałów użytych do produkcji nadaje się do recyklingu. Tym samym pobito poprzedni rekord Sany z 2023 r., gdzie długość łopat wynosiła 104 m.
Szacuje się, że pojedyncza turbina o mocy 15 MW może wygenerować wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić około 160 tys. gospodarstw domowych rocznie. Zaprojektowana z myślą o 25–30 latach nieprzerwanej pracy, turbina ta została wyposażona w szereg innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych. Jej układ napędowy wyróżnia się zintegrowanym systemem podparcia wału głównego z podwójnym łożyskiem stożkowym, co zapewnia wysoką nośność i stabilność pracy.
Fani energii wiatrowej zapewne zauważą, że ta 15-megawatowa turbina, choć imponująca, nie dorównuje rozmiarami największej na świecie turbinie morskiej, 20-megawatowemu kolosowi chińskiej firmy Mingyang Smart Energy. Wynika to z faktu, że turbiny morskie mogą osiągać większe rozmiary dzięki wyższym wieżom i dłuższym łopatom, co pozwala im efektywniej wykorzystać bardziej stabilne wiatry występujące nad oceanem.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Ponadto, lokalizacja z dala od obszarów zamieszkanych sprawia, że ograniczenia związane z estetyką i hałasem są mniej istotne, a także pozwala na zastosowanie bardziej elastycznych rozwiązań konstrukcyjnych.
Minie co najmniej rok, zanim turbina o mocy 15 MW zostanie wprowadzona na szeroki rynek. Sany przeprowadzi kompleksowe testy prototypu na specjalnie przygotowanej farmie wiatrowej, aby potwierdzić jego niezawodność w rzeczywistych warunkach.
Chiny umacniają swoją dominację w sektorze energii wiatrowej. W 2023 r. odpowiadały za 65% globalnej mocy zainstalowanej, a czterech z pięciu największych producentów turbin ma swoje korzenie w tym kraju. Sany, zajmujące obecnie 7. miejsce na świecie, dołącza do tego grona, wprowadzając nową, potężną turbinę.
Źródło: Sany Renewable Energy