Efektywne zarządzanie wytworzoną energią
Bieżące monitorowanie produkcji, zużycia czy jej magazynowania ma coraz większe znaczenie. Pozwala oszczędzać pieniądze i prowadzić bardziej ekologiczne gospodarstwo domowe lub firmę. Znaczenie urządzeń sterujących tymi procesami stale rośnie, czyniąc je kluczowymi elementami w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie.
Odnawialne źródła energii zyskują na popularności. Są przyjazne dla środowiska i dostępne w postaci wielu, zróżnicowanych, łatwych do zaimplementowania rozwiązań. Ponadto farmy wiatrowe czy instalacje fotowoltaiczne są dziś najlepszą alternatywą dla paliw kopalnych. Jak wynika z najnowszych badań Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), od początku 2019 r. do końca października 2022 r. liczba systemów przyłączonych do sieci dystrybucyjnej wzrosła o ponad 200%, a moc mikroinstalacji prosumenckich przekroczyła poziom 9 GW.
Dachy domów i MSP
Warto podkreślić, że to właśnie fotowoltaika stanowi ponad połowę mocy zainstalowanej OZE, a udział paneli fotowoltaicznych w dostawach energii już w maju przekroczył 7% w miksie energetycznym mocy zainstalowanej w Polsce. Co istotne, większość z nich została zainstalowana na dachach domów i małych firm. Dzięki temu zarówno rodziny, jak i mali i średni przedsiębiorcy mogli pozyskiwać darmową energię i obniżyć rachunki za prąd, które – jak wiemy – w przypadku tych właśnie grup są teraz wyjątkowo uciążliwe.
Najbardziej wydajne i opłacalne są dziś tzw. inteligentne sieci energetyczne, czyli takie, które są połączone z tymi już istniejącymi i zarządzane z poziomu domu zintegrowanego z urządzeniami magazynującymi oraz fotowoltaiką. Innymi słowy to systemy, które zarządzają zapotrzebowaniem inteligentnego domu na energię poprzez odpowiednie rozplanowanie w czasie i zorganizowanie jej przepływu pomiędzy różnymi urządzeniami. Takie przemyślane i zaprojektowane sterowanie energią solarną potrafi przynieść gospodarstwom domowym jeszcze więcej oszczędności niż panele fotowoltaiczne bez automatyki domowej. Z tego powodu od niedawna także fotowoltaika jest włączana do systemów i urządzeń służących do zarządzania smart home.
Kooperacja i mądra integracja
Niestety nikt jeszcze nie wymyślił technologii, która pozwalałaby wpływać na ilość energii słonecznej, która dotrze do paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na naszych domach. Na szczęście, falowniki coraz częściej integrowane są z nowoczesnym oprogramowaniem i właściciele domów mogą decydować, ile pozyskanej energii wykorzystają, i w jaki sposób.
– Sterowanie aplikacją Fibaro, która zintegrowana jest z falownikami Solplanet, daje możliwość uniknięcia strat związanych z oddawaniem nadwyżki energetycznej do sieci publicznej. Nadwyżkę można efektywnie wykorzystać, tworząc tzw. sceny, które automatycznie zlecają zużycie jej na przykład do podgrzania wody czy włączenia pieca – mówi Sylwia Koza, regional marketing director w Solplanet.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
To nie tylko bardzo wygodne, ale również opłacalne. Można ustawić scenę, która w momencie produkcji solarnej powyżej 5KW będzie przekierowywana na ładowanie samochodu. Takie działanie pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał całej instalacji i podnieść samowystarczalność gospodarstwa.
Inteligentne zarządzanie energią staje się coraz ważniejsze. Ceny energii elektrycznej i jej zużycie bowiem stale rosną. Innowacyjne rozwiązania łączące i balansujące pracę wiele źródeł energii, urządzeń odbiorczych oraz akumulatorów są kluczem do przyszłej niezależności energetycznej i zrównoważonego życia polskich rodzin i firm. To również krok nie tylko w stronę potrzebnych wszystkim oszczędności, ale też większej wygody tych, którzy stawiają na nowoczesne, innowacyjne rozwiązania.
Źródło: Solplanet