Aplikator etykiet do pracy w trudnych warunkach

Aplikator etykiet do pracy w trudnych warunkach Etisoft

Automatyczna aplikacja etykiet zarówno w obszarze produkcyjnym, jak i logistycznym często wykonywana jest w trudnych warunkach otoczenia, w których zwykły aplikator może sobie nie poradzić. Stąd coraz popularniejsze stają się urządzenia przeznaczone do pracy w trudnych warunkach.

Do znacznych utrudnień możemy zaliczyć m.in. wilgotność powietrza w pomieszczeniu, duże zapylenie, a także możliwość zachlapania urządzenia aplikującego etykiety wodą lub inną cieczą. Jak łatwo zauważyć – zwykły aplikator etykiet nie sprawdzi się podczas pracy w takich warunkach. Dzieje się tak, ponieważ nieszczelności obudowy i standardowe rozwiązania konstrukcyjne w krótkim czasie mogą spowodować poważne i kosztowne uszkodzenie aplikatora.

Od marca br., od kiedy w Polsce zmagamy się z epidemią koronawirusa, wiele firm zdecydowało się na przeprowadzanie regularnych dezynfekcji linii produkcyjnych z użyciem strumieniowych rozpylaczy środków bakterio- i wirusobójczych. W branży spożywczej mycie i dezynfekcja linii produkcyjnej są jednak standardowo realizowanymi czynnościami. Każdorazowe zabezpieczenie, często w sposób prowizoryczny urządzeń i maszyn wchodzących w skład linii produkcyjnej, może być czasochłonne i nieskuteczne. W rezultacie dochodzi do postępującej degradacji mechanizmów aplikatora, która zakończy się drogim serwisem lub nieopłacalną naprawą. 

Przykładem pyłoszczelnych i zabezpieczonych przed strumieniami wody urządzeń do pracy w trudnych warunkach jest aplikator etykiet Label-Aire. – Klasa IP65 przypisana tym urządzeniom odpowiada ich całkowitej pyłoszczelności oraz ochroną przed strumieniami wody pod niskim ciśnieniem – tłumaczy Michał Wąs z Etisoft, firmy, która odpowiada za dystrybucję aplikatorów na polskim rynku. 

Linia automatycznych aplikatorów obejmuje urządzenie 3415-HE aplikujące etykietę w sposób liniowy oraz 3411-HE i 3414-HE aplikujące etykiety pneumatycznie. Odporna na wilgoć obudowa chroni krokowy silnik zwijający podkład etykiet oraz elementy pneumatyki. Elektronika aplikatorów została wyodrębniona do zewnętrznej szczelnej skrzynki ze stali nierdzewnej posiadającej również wszystkie potrzebne gniazda i przyłącza.
 

Źródło: Etisoft

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę