Aplikacje ctrlX Automation torują drogę Inżynierii 4.0

Aplikacje ctrlX Automation torują drogę Inżynierii 4.0 Pixabay

Cyfryzacja procesów, coraz lepsze dostosowanie rozwiązań do indywidualnych wymagań, krótsze czasy realizacji i inne usprawnienia zmieniają sposób pracy projektantów w takich branżach, jak inżynieria mechaniczna czy automatyka. Projektanci potrzebują narzędzi, które pomogą im w wykonywaniu codziennych zadań, również tych nowych. Dlatego firma Bosch Rexroth stopniowo rozszerza swoją platformę ctrlX Automation i związany z nią ekosystem o aplikacje, które można wykorzystać w nowoczesnej inżynierii. Pomagają one przyspieszyć proces inżynieryjny, ponieważ rozwój oprogramowania stanowi coraz większą część czasu poświęcanego na prace związane z daną maszyną czy aplikacją.

– Stworzyliśmy ekosystem dla naszej platformy automatyzacji, w ramach którego nie tylko my dostarczamy rozwiązania, ale także nasi partnerzy mogą dostarczać własne rozwiązania. Dzięki temu użytkownicy mają do wyboru coraz większą liczbę aplikacji, które mogą z łatwością pobrać. Jednym z celów naszej oferty produktowej jest ułatwianie zadań inżynierskich – mówi Hans Michael Krause, kierownik Działu Zarządzania Produktem ctrlX World w firmie Bosch Rexroth.

Wśród firmowych partnerów w dziedzinie inżynierii znajduje się CODESYS Group znana z pakietu automatyki CODESYS i powiązanej z nim oferty produktów. Wraz z firmą Bosch Rexroth ten producent oprogramowania udostępnia specjalistom ds. automatyzacji z różnych branż kompleksowe, otwarte rozwiązanie do programowania sterowników PLC zgodnych z normą IEC 61131-3.

Współpraca między tymi dwiema firmami, która obejmowała dotychczas technologie, teraz została rozszerzona również na aplikacje. W związku z tym CODESYS jako partner w dziedzinie produktów udostępnia szereg aplikacji w środowisku ctrlX World – ekosystemie platformy ctrlX Automation. Oznacza to, że użytkownicy mają teraz do dyspozycji dodatkowe, użyteczne funkcje. Oferta aplikacji obejmuje na przykład kompleksowe biblioteki do komunikacji w IIoT i do sterowania ruchem, nowoczesne rozwiązania wizualizacyjne oraz narzędzia do profesjonalnego tworzenia i rozwoju aplikacji sterowania.

– Firma Bosch Rexroth wdraża naszą platformę automatyzacji CODESYS IEC-61131-3 od 2003 r. Wykorzystała ją już w tysiącach aplikacji na całym świecie. Teraz dotyczy to również platformy ctrlX Automation. Użytkownicy mogą teraz wykorzystać nasze standardowe oprogramowanie do automatyki, aby tworzyć własne aplikacje, a tym samym uprościć i przyspieszyć swoją pracę dzięki wielu dodatkowym komponentom systemu CODESYS – mówi Dieter Hess, dyrektor generalny CODESYS Group.

Grafika

Kolejną firmą, która pomaga użytkownikom platformy ctrlX Automation w procesie projektowania, umożliwiając im programowanie niskopoziomowe, jest Cordis Products B.V. Rozwiązanie Cordis SUITE można bezproblemowo zintegrować z platformą ctrlX Automation. W trakcie programowania użytkownicy mogą skupić się wyłącznie na zachowaniu i działaniu maszyn. Nie muszą się zajmować implementacją programu sterującego. Jest on generowany automatycznie, importowany do systemu sterowania, kompilowany i pobierany do sterownika PLC. Platforma Cordis SUITE jest dostępna w sklepie ctrlX Store jako oprogramowanie inżynierskie dla platformy ctrlX Automation.

– Programowanie niskopoziomowe otwiera nowe możliwości w świecie automatyzacji przemysłowej. Proces programowania przebiega 3–5 razy szybciej, a jego rezultatem jest kod wolny od błędów. Przykładowo, jeśli dane operacyjne maszyn są gromadzone i przechowywane, każda zmienna, każdy parametr i każdy status utworzony w module UML jest automatycznie udostępniany światu zewnętrznemu. Wystarczy nacisnąć przycisk. Ponadto model niskopoziomowy automatycznie generuje dane ustrukturyzowane, a tym samym umożliwia wykorzystanie wielkich zbiorów danych, tzw. big data – mówi Benno Beuting, dyrektor zarządzający firmy Cordis Products B.V.

Do ekosystemu ctrlX World dołączyła również firma SELMO Technology GmbH, która opracowała narzędzie inżynieryjne SELMOstudio. Jest to narzędzie wykorzystywane do cyfrowego modelowania procesu, które generuje wykonywalny model bezpośrednio w programie PLC i interfejsie HMI. Jako program PLC, model ten steruje maszyną i monitoruje ją. Rozwiązanie SELMOstudio jest dostępne jako oprogramowanie inżynierskie w sklepie ctrlX Store.

– Dołączenie do ekosystemu ctrlX Automation było dla nas ważne, ponieważ pomogło nam we wprowadzeniu na rynek nowej technologii. Zestaw komponentów dostępnych w powiązaniu z platformą automatyzacji firmy Bosch Rexroth zawiera wszystko, co jest potrzebne do prac inżynieryjnych w świecie cyfrowym. Razem zaspokajamy zapotrzebowanie branży na stabilne, bezawaryjne systemy łatwe w obsłudze i konserwacji – wyjaśnia Reinhard Haslauer, dyrektor ds. rozwoju biznesowego w firmie SELMO Technology GmbH.

Źródło: Bosch Rexroth

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę