Analityka danych ważniejsza niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44% wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkcyjnych w Polsce”, wykonanego przez NTT DATA Business Solutions. Pierwsze miejsce zajmuje big data (84% wskazań), a drugie – predykcyjne utrzymanie ruchu (62%).
Okazuje się, że standardem w największych polskich przedsiębiorstwach sektora produkcyjno-wytwórczego są systemy wspierające zarządzanie. Z systemów ERP korzysta 9 na 10 dużych firm przemysłowych. Spółki chcą iść o krok dalej, dlatego coraz chętniej przyglądają się jeszcze bardziej zaawansowanym technologiom, takim jak analityka dużych zbiorów danych czy AI.
ERP, czyli standard w produkcji
– Rozwiązania wspierające zarządzanie stały się już niemal standardem w dużych przedsiębiorstwach – przeszło 90% firm przemysłowych korzysta z systemów ERP, a 78% wdrożyło rozwiązania BI (Business Intelligence). Do wsparcia zarządzania produkcją coraz częściej wykorzystywane są również systemy MES (59%), SCADA (49%) oraz APS (18%). Sektorem, który szczególnie intensywnie inwestuje w te technologie jest przemysł samochodowy – komentuje Krystian Stypczyński, Head of SAP Consulting w NTT DATA Business Solutions.
Rozwiązania klasy MES wyraźnie częściej implementowane są w przemyśle samochodowym (82%) oraz w największych firmach zatrudniających powyżej 1 000 pracowników (74%). Branża automotive wspiera produkcję dodatkowymi rozwiązaniami w zakresie nadzoru procesów produkcyjnych SCADA (71%) i harmonogramowania produkcji w APS (65%).
Lista rozwiązań (funkcji) informatycznych dedykowanych procesom wytwórczym w przedsiębiorstwach pokrywa się z systemami IT wykorzystywanymi na różnych poziomach zarządzania firmą. Otwiera ją moduł produkcji zintegrowanego systemu MRP/ERP (75% wskazań), współpracujący z wbudowanym lub dostarczonym oddzielnie modułem zarządzania jakością (68%) i dedykowanym rozwiązaniem do planowania produkcji (71%). Wysokie nasycenie systemami BI wśród firm przekłada się na szerokie stosowanie platformy analityczno-raportowej w produkcji (67%). Dane aplikacji biznesowych, w połączeniu z informacjami zbieranymi z urządzeń OT, wykorzystywane są do planowania, optymalizacji produkcji i podejmowania decyzji.
Wiodące firmy produkcyjne stawiają na zaawansowane technologie
Podejście firm do rozwiązań z zakresu ERP, BI czy MES jest również spójne z oczekiwaniami w obszarze nowych technologii. Sektor produkcyjny w Polsce jest zdecydowany na kontynuację inwestycji w analitykę danych i szeroko pojętą cyfryzację w celu sprostania wymogom nowoczesnego przemysłu.
– Wyniki badania NTT DATA Business Solutions wskazują na wysokie nasycenie firm systemami IT przy jednoczesnej chęci inwestowania w nowe technologie, takie jak Big Data, Predictive Maintenance czy Artificial Intelligence. Przy okazji przedsiębiorstwa są świadome wyzwań i korzyści związanych z ich wdrażaniem. Firmy posiadają wizję nowoczesnego systemu zarządzania produkcją, który zapewnia odpowiedni poziom cyberbezpieczeństwa, skalowalność, ergonomię obsługi oraz spójność danych – komentuje Krystian Stypczyński.
Priorytetowym obszarem innowacji wskazywanym przez liderów produkcji uczestniczących w badaniu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkcyjnych w Polsce”, jest big data (84% wskazań). Drugie miejsce zajęło predykcyjne utrzymanie ruchu (62%). Natomiast trzecie - technologia sztucznej inteligencji (44% wskazań).
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Jedynie co czwarta firma produkcyjna rozwija rozwiązania z zakresu internetu rzeczy
Z badania NTT DATA Business Solutions wynika również, że tylko co czwarta firma (25%) implementuje rozwiązania internetu rzeczy (IoT) lub – specyficzne dla branży – elementy przemysłowego internetu rzeczy (IIoT), który nierozerwalnie kojarzy się z Przemysłem 4.0 i 5.0. Technologie te mają związek z różnego rodzaju czujnikami, sterownikami czy inteligentnymi urządzeniami dla pracowników, które – komunikując się w nowoczesnych protokołach, takich jak Bluetooth Low Energy (BLE) czy sieci 5G – umożliwiają cyfryzację procesów produkcyjnych. Warto dodać, że przemysłowy internet rzeczy znajduje dziś bardzo wiele zastosowań w zakresie zbierania danych, automatyzacji procesów produkcyjnych, predykcyjnego utrzymania ruchu, poprawy jakości produktów czy optymalizacji wytwarzania i łańcucha dostaw.
Usługi chmurowe kołem napędowym cyfryzacji
– Wdrażanie rozwiązań chmurowych staje się istotnym motorem rozwoju dla polskich firm, które coraz częściej zdają sobie sprawę z możliwości tych technologii. Chmura nie tylko pozwala na szybsze przetwarzanie ogromnych ilości danych, ale także dostarcza niezbędnej mocy obliczeniowej dla zaawansowanych technologii, takich jak m.in. sztuczna inteligencja. Model cloudowy oferuje organizacjom szansę na równoczesne rozwijanie innowacji oraz wzmacnianie mechanizmów cyberbezpieczeństwa. W erze rosnących wymagań technologicznych i intensywnej cyfryzacji, inwestycja w chmurę staje się strategicznym krokiem na drodze do zrównoważonego i bezpiecznego rozwoju – zauważa Krystian Stypczyński.
Według raportu IBM Cost of a Data Breach (edycja 2024) średni koszt naruszenia danych – przechowywanych w wielu środowiskach, w tym w chmurze prywatnej i publicznej – wynosi ponad 5 mln dol., a proces ich zabezpieczenia trwa przeciętnie 283 dni.
Źródło: