Analiza danych w czasie rzeczywistym coraz istotniejsza dla firm

Analiza danych w czasie rzeczywistym coraz istotniejsza dla Canva

Dla każdej firmy – niezależnie od wielkości i branży – dane są dziś jednym z kluczowych zasobów pozafinansowych. Efektywne wykorzystywanie tych danych jest fundamentem większości biznesów, wpływając m.in. na produktywność przedsiębiorstwa i wypracowywane przez nie wyniki. 

– Integracja systemów uczenia maszynowego i analityki w czasie rzeczywistym to dzisiaj klucz do wykorzystania potencjału ukrytego w danych, podejmowania lepszych decyzji biznesowych oraz optymalizacji procesów i poprawy doświadczeń użytkowników – mówi agencji Newseria Biznes Bartłomiej Wlazłowski, executive business partner w Goldenore.

Dane to podstawa 

Wykorzystanie danych jest dziś fundamentem działania każdej firmy. Natomiast technologia logicznej replikacji danych w czasie rzeczywistym (CDC) pozwala na wykorzystanie danych z wielu różnych baz na bieżąco. Jej integracja z systemami uczenia maszynowego i analityki umożliwia tworzenie zaawansowanych raportów oraz modeli prognostycznych, wykorzystujących także dane historyczne z działalności przedsiębiorstwa, do przewidywania przyszłych zdarzeń czy trendów i wykrywania anomalii. To z kolei pozwala zoptymalizować procesy decyzyjne i działanie firmy.

– Te zintegrowane narzędzia mają zastosowanie m.in. w celu wykrywania oszustw i fraudów w sektorze finansowym, przewidywania przyszłych awarii systemów w firmach produkcyjnych, prognozowania zapotrzebowania na produkty i dynamicznej aktualizacji stanów magazynowych bądź też dopasowywania oferty firmy do potrzeb klientów w czasie rzeczywistym, co jest dziś kluczowe np. w sektorze e-commerce – wymienia Sebastian Gawęda, senior solution architect w Goldenore.

W handlu internetowym tego typu rozwiązania umożliwiają np. wdrożenie dynamicznych cen, czyli ustalanie cen, ofert i opracowywanie promocji w czasie rzeczywistym na podstawie aktualnych potrzeb klientów, dokładnego prognozowania przyszłej sprzedaży, przewidywania przyszłych wzorców zakupowych klientów czy też generowania ofert marketingowych w czasie rzeczywistym na podstawie ich lojalności czy lokalizacji. Zdaniem eksperta kolejne branże, w których zintegrowane narzędzia mają duży potencjał zastosowania, to sektory finansowy i bankowy, telekomunikacja, retail, transport i logistyka, ale już dziś można znaleźć dla nich zastosowanie niemal w każdym przedsiębiorstwie i każdej branży.

Analityka na miarę XXI wieku

– Wdrożenie w firmie nowoczesnej analityki w czasie rzeczywistym umożliwiają innowacyjne technologie Oracle Stream Analytics oraz Oracle GoldenGate, która pozwalają korzystać z danych praktycznie w każdym systemie opartym o bazę danych. Co więcej, pozwalają też analizować dane niestrukturalne z takich źródeł jak systemy produkcyjne (SCALA), czujniki IoT czy geolokalizacja – mówi Bartłomiej Wlazłowski.

– Oracle Stream Analytics może automatycznie przetwarzać i analizować duże ilości informacji w czasie rzeczywistym, korzystając z zaawansowanych wzorców korelacji, wzbogacania danych i algorytmów uczenia maszynowego.​ Dzięki temu można szybko rozpoznać sytuacje czy wydarzenia krytyczne, by skutecznie im przeciwdziałać – dodaje Sebastian Gawęda. – Wdrożenie takich narzędzi rozpoczyna nowy etap wykorzystania danych w firmie, co przekłada się na oszczędności, lepsze decyzje biznesowe i większy poziom satysfakcji klientów.

Połączenie rozwiązań Oracle GoldenGate oraz Oracle Stream Analytics zapewnia integrację, replikację oraz dystrybucję danych i umożliwia ich jednoczesną analizę w czasie rzeczywistym. 

– Co ważne, nie trzeba być ekspertem w dziedzinie analizy danych, żeby skorzystać z tego rozwiązania. Wszystko to jest dostępne dla użytkownika biznesowego nawet bez umiejętności programowania (low-code, no-code). Jest to możliwe dzięki prostemu, intuicyjnemu i przejrzystemu interfejsowi, który podpowiada wiele istniejących wzorców korelacji zdarzeń i detekcji anomalii – mówi ekspert Goldenore.

Źródło: Newseria / depesza

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę