Zaawansowana paletyzacja z robotem KUKA KR Quantec PA

Zaawansowana paletyzacja z robotem KUKA KR Quantec PA KUKA

Inżynierowie z firmy Amar1 w oparciu o robota KUKA z rodziny KR Quantec PA stworzyli zaawansowane stanowisko paletyzujące dla jednego z największych polskich producentów drzwi.

Amar1 to jedna z tych firm, które tworzą nowoczesne i dostosowane rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki, a ponadto przedsiębiorstwo należy do zaufanych integratorów robotów KUKA. Niedawno sprawdzianem dla przedsiębiorstwa okazało się utworzenie stanowiska paletyzującego o rozbudowanych możliwościach dla jednego z największych polskich producentów drzwi. Klient zlecił jego zaprojektowanie, wykonanie i instalację w swoim zakładzie, chcąc zoptymalizować produkcję w oparciu o najnowocześniejsze spośród dostępnych technologii.

roboty paletyzujące
Aplikacja paletyzacji u producenta drzwi

W obrębie stanowiska opracowanego przez zespół Amar1 odbywa się proces paletyzacji półproduktów, które na dalszych etapach są obrabiane, tak by ostatecznie stać się gotowymi produktami (określonymi modelami drzwi). Cel aplikacji został przez klienta jasno określony: sprawić, by będący obciążeniem dla pracowników proces paletyzacji półproduktów wykonywał robot. Wybór padł na robota KUKA KR Quantec PA.

Marcin Chrześcijański
Marcin Chrześcijański, założyciel firmy Amar1

Kluczowym aspektem, niezwykle istotnym z perspektywy klienta, była elastyczność stanowiska. Elementy, jakie poprzez podajnik rolkowy są transportowane do obszaru pobierania ich przez robota, mają różne wymiary. Aby robot mógł odłożyć je w wyznaczone miejsce, najpierw musi je dokładnie rozpoznać. To z kolei wymagało od zespołu Amar1 opracowania systemu pomiaru badającego m.in. grubość i szerokość elementów.

Stworzenie procesu paletyzacji

W celu zapewnienia sprawnej i dokładnej identyfikacji półproduktów transportowanych poprzez rolotok inżynierowie Amar1 oczujnikowali zarówno samego robota, jak i podajnik rolkowy, wykorzystując czujniki ultradźwiękowe i fotoelektryczne o wysokiej precyzji. Stworzenie systemu pomiaru nie było jednak jedynym wyzwaniem dla zespołu Mariusza Chrześcijańskiego. Samo stanowisko musiało wpisać się w ogólny kontekst zakładu klienta. W praktyce oznaczało to, że inżynierowie Amar1 mieli do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, co musieli uwzględnić w swoim projekcie. Prawdziwe trudności zaczęły się jednak na etapie wykonania i instalacji stanowiska. Był to moment wybuchu pandemii nowego koronawirusa – moment bezprecedensowy i bardzo niepewny.

roboty paletyzujące
Elastyczne stanowisko z robotem KR Quantec PA

Panika była straszna, a wiele firm natychmiast się pozamykało. Pojawił się problem z ludźmiW porozumieniu z klientem postanowiliśmy, że samodzielnie będę ciągnął aplikację, na ile to będzie możliwe – opowiada właściciel Amar1. – Nie chciałem angażować naszych ludzi. Każda kolejna osoba mogła spowodować zamknięcie zakładu klienta. Były takie przypadki, gdzie ktoś gdzieś nieświadomie przemycił wirusa. Wobec siebie przyjąłem wtedy surowy reżim. Kontrolowałem swoje kontakty z innymi ludźmi, u klienta też ograniczałem te kontakty. Muszę przyznać, że klient wykazał się dużym zaufaniem. To był początek pandemii, gdy właściwie niewiele było jeszcze wiadomo.

Aplikacja paletyzacji u producenta drzwi

Pomimo skrajnie niesprzyjających okoliczności aplikacja zakończyła się sukcesem. Stanowisko wraz z całym jego środowiskiem udało się uruchomić. Cela, w tym będący jej sercem robot paletyzujący KUKA KR Quantec PA, z powodzeniem pracuje już w zakładzie klienta.

roboty paletyzujące
Robot KR Quantec PA w procesie paletyzacji

Zmieniająca się rzeczywistość i chęć bycia konkurencyjnym wymuszają stosowanie najlepszych rozwiązań dostarczanych przez liderów w określonej branży – dodaje Krzysztof Janka, szef produkcji w firmie będącej klientem Amar1 i zarazem jednym z największych polskich producentów drzwi. – Staramy się współpracować wyłącznie z takimi partnerami, dlatego wybór padł na roboty firmy KUKA. - Chcieliśmy sprawdzić, jak stanowisko paletyzujące z robotem sprawdzi się w naszym środowisku produkcyjnym. Rozwiązanie okazało się idealne do naszych zastosowań, wiemy też na tym przykładzie, w jaki sposób szerzej możemy zastosować podobne rozwiązania w innych obszarach. W najbliższej przyszłości na pewno będziemy kontynuowali z jeszcze większą intensywnością działania związane z automatyzacją. To konieczny warunek, jeśli chce się pozostać w grupie liderów w naszej branży.

Źródło: KUKA

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę