Wzrost na rynku sieci przemysłowych pomimo zawirowań gospodarczych

Wzrost na rynku sieci przemysłowych pomimo zawirowań HMS Networks

Każdego roku firma HMS Networks przeprowadza badanie rynku sieci przemysłowych w celu analizy dystrybucji nowo podłączonych węzłów w instalacjach automatyki przemysłowej. Najnowsze badanie prognozuje, że rynek sieci przemysłowych wzrośnie o 6% w 2022 r. Ethernet przemysłowy nadal wykazuje najwyższy wzrost i obecnie stanowi 66% nowo zainstalowanych węzłów (65% w zeszłym roku).

Jako niezależny dostawca rozwiązań z zakresu przemysłowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (Industrial ICT) firma HMS ma znaczący wgląd w rynek sieci przemysłowych. Badanie z 2022 r. przedstawia szacunkowe udziały w rynku i stopy wzrostu dla magistral fieldbus, przemysłowych sieci Ethernet i technologii bezprzewodowych.

Badanie pokazuje, że rynek sieci przemysłowych nadal rośnie, a firma HMS spodziewa się, że rynek w ujęciu całościowym powiększy się o 8% w 2022 r., co potwierdza stały wzrost znaczenia wydajnej łączności sieciowej w fabrykach.

Ethernet przemysłowy rozwija się stabilnie

Ethernet przemysłowy, rosnąc o 10%, nadal zdobywa udziały rynkowe, stanowiąc obecnie 66% światowego rynku nowo zainstalowanych węzłów w instalacjach automatyzacji fabryk (w porównaniu do 65% w zeszłym roku). Standardy EtherNet / IP i PROFINET zajmują pierwsze miejsce z 17-procentowym udziałem w rynku. EtherCAT szybko się rozwija i po raz pierwszy osiąga dwucyfrowe wartości z 11-procentowym udziałem w rynku. Protokół Modbus TCP zajmuje kolejne miejsce z 6-procentowym udziałem w rynku.

Magistrale polowe (fieldbus) mają 27% udziałów w rynku, w porównaniu do 28% w zeszłym roku. Jednak za tymi liczbami kryje się interesujący fakt, ponieważ raport HMS pokazuje, że pomimo utraty jednego punktu procentowego udziałów, oczekuje się, że po kilku latach spadków rzeczywista liczba zainstalowanych węzłów fieldbus wzrośnie w 2022 r. o 4% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Uważa się, że podstawową przyczyną jest fakt, że zakłady i fabryki w niepewnej sytuacji związanej
z pandemią koronawirusa i niedoborem komponentów preferują sprawdzone rozwiązania i typy instalacji sieci przemysłowych.

PROFIBUS pozostaje najczęściej zainstalowaną magistralą polową z 7-procentowym udziałem w rynku, za nią plasują się Modbus-RTU z 5% i CC-Link z 4%. Co ciekawe, technologie Modbus TCP i RTU są nadal szeroko stosowane również w nowoczesnych fabrykach, stanowiąc obecnie łącznie 11% rynku w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Wykorzystanie łączności bezprzewodowej

Wpływ technologii 5G jeszcze nie jest w pełni widoczny. Sieci bezprzewodowe rosną o 8% (na równi z ogólną stopą wzrostu rynku sieciowego), pozostając na tym samym poziomie 7% udziału w rynku. Typowe przypadki użycia obejmują zastępowanie kabli, bezprzewodowy dostęp do maszyn i łączność z mobilnymi urządzeniami przemysłowymi. Rynek wciąż czeka na wdrożenie i wpływ 5G w instalacjach automatyki przemysłowej nowej generacji.

Sprawne sieci przemysłowe stanowią klucz do zapewnienia inteligentnej i zrównoważonej produkcji.

Przemysłowa łączność sieciowa pomiędzy urządzeniami i maszynami ma kluczowe znaczenie dla uzyskania wydajnej i zrównoważonej produkcji, stanowiąc główny czynnik napędzający wzrost, który obserwujemy na rynku sieci przemysłowych – mówi Anders Hansson, dyrektor ds. marketingu w HMS Networks. – Fabryki nieustannie pracują nie tylko nad optymalizacją produktywności, zrównoważonego rozwoju, ale także nad zapewnieniem jakości, elastyczności i bezpieczeństwa. Solidna sieć przemysłowa jest kluczem do osiągnięcia tych celów. Chociaż obserwujemy wzrost we wszystkich obszarach komunikacji sieciowej, szczególnie interesujące jest to, że przewiduje się ponowny wzrost zainteresowania sprawdzoną technologią magistral fieldbus.

Regionalne różnice w sieciach przemysłowych

Standardy EtherNet / IP i PROFINET to wiodące rozwiązania w Europie i na Bliskim Wschodzie, a protokoły PROFIBUS i EtherCAT zajmują drugie miejsce. Inne popularne typy sieci to Modbus (RTU / TCP) i Ethernet POWERLINK. Rynek amerykański jest zdominowany przez EtherNet / IP, a EtherCAT zyskuje pewną popularność. PROFINET prowadzi na rozdrobnionym rynku azjatyckim, a za nim plasują się EtherNet / IP i silni konkurenci: CC-Link / CC-Link IE Field, PROFIBUS, EtherCAT i Modbus (RTU / TCP).

Źródło: HMS Networks

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę