WEG buduje nową fabrykę w Europie

WEG buduje nową fabrykę w Europie WEG

WEG, producent silników na skalę światową, realizuje ambitny projekt rozbudowy zakładu produkcyjnego w Europie i zwiększenia jego potencjału. Zbudowany w 2017 r. zakład WEG w Portugalii zostanie powiększony dwukrotnie. Zyska on 100 nowych pracowników oraz najwszechstronniejsze w Europie laboratorium do testowania średnio- (MV) i wysokonapięciowych (HV) silników oraz napędów elektrycznych.    

Portugalski oddział WEG działający pod nazwą WEGeuro – Indústria Eléctrica SA stanowi europejskie centrum produkcji silników elektrycznych i napędów MV/HV firmy od swojego powstania 20 lat temu. Dwie portugalskie fabryki w Maia i Santo Tirso zatrudniające ponad 750 osób produkują rocznie ponad 10 000 silników dostarczanych do ponad 50 krajów na pięciu kontynentach. 

Obecnie WEG buduje dodatkową fabrykę o powierzchni 22 680 m2 na terenie zakładu w Tirso, która będzie wspierać produkcję silników i napędów MV/HV oraz niskonapięciowych paneli elektrycznych, a także prace serwisowe w fabryce i całym zakładzie. Do nowego zakładu zostanie przeniesiona fabryka z Mai, dzięki czemu cała działalność zostanie scentralizowana w jednym miejscu. 

Budowa

Inwestycja ta zwiększy też zdolność produkcyjną silników elektrycznych o wielkościach zgodnych z normą IEC 1400 i odpowiadających im napędów MV/HV. Ofertę zakładu uzupełniają też specjalistyczne silniki ognioszczelne, do wyciągania dymu i morskie, rozwiązania do automatyki oraz narzędzia cyfrowe i automatyczne WEG, takie jak Motion Fleet Management (MFM). 

Potencjał fabryki zwiększy duża inwestycja w nowe laboratorium badawcze. Będzie to odpowiednia placówka do przeprowadzania testów nowej oferty produktów WEG z pełnym obciążeniem, a klienci będą mogli monitorować testy zdalnie w czasie rzeczywistym. Będzie to najwszechstronniejsze w Europie laboratorium testujące napędy MV/HV oraz inne produkty i rozwiązania. 

– W WEG od dawna byliśmy przekonani o znaczeniu wytwarzania produktów lokalnie, na rynku, na którym będą sprzedawane – wyjaśnia António Duarte, dyrektor zarządzający portugalskiego oddziału WEG. – Ta nowa inwestycja znacznie poprawi zdolności produkcyjne zakładu, naszą elastyczność i szybkość wprowadzania produktów na rynek. Podkreśla też nasze nieustające zaangażowanie na rynku europejskim.

W nowej fabryce WEG zintensyfikuje zastosowanie robotyki i automatyzacji – planuje stopniowe inwestycje na następne lata. Technologie te obejmują wózki samojezdne, roboty sześcioosiowe, a także zautomatyzowany magazyn pionowy do pobierania mniejszych części i produktów. 

Budowa fabryki

– Nasze plany opierają się na programie WEG Manufacturing System (WMS), który stosujemy w firmie w celu ciągłego doskonalenia produkcji – dodaje Duarte.

Podejście to umożliwia nam eliminację odpadów i osiąganie optymalnej efektywności. Model WMS stosujemy we wszystkich jednostkach organizacyjnych, także w biurach. Nowe inwestycje w Santo Tirso są zgodne z tym sposobem myślenia i zwiększą naszą odporność na kolejne dziesięciolecia.

Druga fabryki w Tirso jest obecnie w budowie, a pełną zdolność operacyjną ma osiągnąć do 2024 r. Okres przejściowy zostanie zapoczątkowany w 2023 r. i będzie przebiegać stopniowo, bez negatywnego wpływu na produkcję i dostawy. 

Źródło: WEG

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę