elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Polskie firmy zainteresowane transformacją cyfrową i migracją do chmury. Są jednak różne bariery

pixabay-geralt
Reklama
Reklama

Jak pokazuje najnowsze badanie PMR, przeprowadzone na zlecenie Dassault Systèmes, większość polskich dużych i średnich przedsiębiorstw z sektora produkcyjnego jest w trakcie transformacji cyfrowej bądź korzystania z rozwiązań chmurowych albo też planują taki krok w najbliższej przyszłości.

Pandemia Covid-19 spowodowała wzrost zapotrzebowania na transformację cyfrową, która jest ściśle związana z szybszą adaptacją chmury – to jeden z głównych wniosków z badania "Gotowość polskich firm produkcyjnych na transformację cyfrową i migrację do chmury. Analiza sytuacji w obliczu pandemii Covid-19.", przeprowadzonego w III kwartale 2020 r. wśród 105 średnich i dużych firm produkcyjnych w Polsce z sektorów: Transport i mobilność, Urządzenia przemysłowe, Lotnictwo oraz Home & Lifestyle.

Z badania wynika, że choć 73% przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce odczuło negatywne skutki pandemii, firmy te stosunkowo dobrze poradziły sobie w tym czasie. Jedna trzecia z nich ocenia swoją kondycję finansową w minionym roku pozytywnie w porównaniu z rokiem poprzednim, a dla ponad połowy wyniki będą porównywalne rok do roku. Niemniej jednak więcej niż połowa badanych firm uważa, że koronawirus negatywnie wpłynie na ich sektor w br. 

W rezultacie pandemii, 42% firm zmienia także priorytet biznesowy: firmy te chcą w większym stopniu zadbać o dotychczasowych klientów oraz podejmować działania mające na celu pozyskiwanie nowych. Na podium kluczowych potrzeb znalazły się także wzrost efektywności biznesowej oraz innowacyjność w zakresie nowych produktów i usług. Okres pandemii wyraźnie pokazał też menedżerom IT potrzebę wdrożenia skuteczniejszych procesów produkcyjnych, ponieważ istniejące systemy w wielu przypadkach okazały się niewystarczające. 

Reklama

Transformacja cyfrowa – potrzeba edukacji rynku

Badanie pokazuje, że zdecydowana większość firm w Polsce (73%) zna pojęcie transformacji cyfrowej. Termin ten wiąże się dla nich głównie z:

    • automatyzacją i integracją procesów produkcyjnych (80%), 
    • wdrażaniem cyfrowych narzędzi wspierających procesy sprzedażowe i marketingowe (77%), 
    • rozwojem usług zdalnych (71%),
    • wdrażaniem zaawansowanych narzędzi i systemów informatycznych (67%),
    • przejściem na rozwiązania chmurowe (66%),
    • nowymi technologiami zwiększającymi produktywność i efektywność pracowników (65%).

Grafika z wynikami badań nt. transformacji cyfrowej

Według badania 6 na 10 firm jest obecnie w trakcie wdrażania różnych rozwiązań z obszaru transformacji cyfrowej. Natomiast zaledwie 14% badanych w ogóle nie planuje tego typu działań. Firmy te deklarują, że nie wiedzą, jakie korzyści może przynieść cyfrowa transformacja, na jakie obszary działalności przedsiębiorstwa może wpłynąć i do kogo zwrócić się w sprawie wdrożenia. 

Brak wystarczającej wiedzy widać też w przypadku 14% ankietowanych firm, które deklarują, że zakończyły już proces cyfrowej transformacji. Firmy te utożsamiają ją bowiem głównie z wdrożeniem rozwiązań umożliwiających pracę zdalną. Pokazuje to, jak duża jest wciąż potrzeba edukacji rynku na temat samej istoty i kompleksowości procesu cyfrowej transformacji.

wyniki badań nt. transformacji cyfrowej

Reklama

33% badanych firm planuje migrację do chmury

Badanie PMR pokazuje również, że doświadczenia firm związane z sytuacją kryzysową przyspieszą działania w kierunku szerszej adaptacji rozwiązań opartych na chmurze: co trzecia ankietowana firma potwierdziła, że planuje migrację do chmury w najbliższych 2-3 latach. 

Firmy, które stosują już rozwiązania chmurowe, wśród kluczowych korzyści wdrożenia wymieniają: umożliwienie pracy zdalnej, optymalizację kosztów, zmniejszenie zapotrzebowania na wyspecjalizowany personel IT, niezależność od awarii sprzętu, dodatkową ochronę i wsparcie czy większą elastyczność.

Źródło: PMR, Dassault Systèmes

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama