To już koniec automatyzacji? Gartner prognozuje zmiany

To już koniec automatyzacji? Gartner prognozuje zmiany Pixabay

Ledwo się z nią oswoiliśmy, a już za moment będziemy musieli o niej zapomnieć – tak przynajmniej wynika z prognoz. Eksperci z ośrodka analitycznego Gartnera wieszczą koniec automatyzacji w znanej nam formule. Analitycy są przekonani, że czeka nas zasadnicza zmiana w obszarze cyfrowej transformacji. Kwestią czasu jest odejście od punktowych projektów na rzecz bardziej wszechstronnych  i systemowych. Zdaniem Gartnera wchodzimy w erę hiperautomatyzacji.

Przedsiębiorstwa będą wymagały więcej od technologii, która z opcji stała się warunkiem przetrwania. Firmy zdają sobie sprawę, że muszą przyspieszyć swoje plany związane z cyfrową transformacją – mówi Fabrizio Biscotti, wiceprezes ds. badań w Gartnerze, i dodaje: – Wkraczamy w erę digital first, w której główną rolę będzie odgrywać hiperautomatyzacja – kończy ekspert.

Czym jest hiperautomatyzacja?

Jak wyjaśnia Adam Stańczyk, product owner obszaru Produkcja z BPSC, to cyfrowa transformacja, ale bardziej wszechstronna:

Hiperautomatyzacja łączy w sobie kilka komponentów składających się na robotyzację procesów. Integruje narzędzia  i technologie, które zwiększają możliwości automatyzacji pracy, słowem: jest bardziej kompleksową i zaawansowaną wersją swojej poprzedniczki – mówi, i kontynuuje : – Zaczyna się od cyfryzacji procesów stałych, by rozszerzać możliwości automatyzacji o sztuczną inteligencję, eksplorację procesów, analitykę i inne zaawansowane narzędzia służące m.in. do predykcji.

Przedsiębiorstwa, które chcą zwiększyć swoją wydajność i wykorzystać w pełni potencjał rozwiązań cyfrowych, muszą skończyć z cyfrowym minimalizmem. Digitalizacja tylko wybranych obszarów może okazać się bowiem niewystarczająca, zwłaszcza w postpandemicznych realiach.

Jak będzie kształtował się rynek?

Gartner zapowiada, że najszybciej rozwijającą się kategorią oprogramowania wspierającego hiperautomatyzację będą rozwiązania automatyzujące przyjmowanie treści, takie jak: narzędzia do weryfikacji podpisów, optyczne rozpoznawanie obrazu, konwersacyjna sztuczna inteligencja i technologia języka naturalnego. Jeżeli wierzyć zapowiedziom Gartnera, najbliższe 2 lata zapowiadają się niezwykle okazale. Już w 2022 r. rynek programownia umożliwiającego hiperautomatyzację ma osiągnąć wartość 596,6 miliarda dolarów.

Źródło: BPSC

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę