elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

To już koniec automatyzacji? Gartner prognozuje zmiany

Pixabay
Reklama
Reklama

Ledwo się z nią oswoiliśmy, a już za moment będziemy musieli o niej zapomnieć – tak przynajmniej wynika z prognoz. Eksperci z ośrodka analitycznego Gartnera wieszczą koniec automatyzacji w znanej nam formule. Analitycy są przekonani, że czeka nas zasadnicza zmiana w obszarze cyfrowej transformacji. Kwestią czasu jest odejście od punktowych projektów na rzecz bardziej wszechstronnych  i systemowych. Zdaniem Gartnera wchodzimy w erę hiperautomatyzacji.

Przedsiębiorstwa będą wymagały więcej od technologii, która z opcji stała się warunkiem przetrwania. Firmy zdają sobie sprawę, że muszą przyspieszyć swoje plany związane z cyfrową transformacją – mówi Fabrizio Biscotti, wiceprezes ds. badań w Gartnerze, i dodaje: – Wkraczamy w erę digital first, w której główną rolę będzie odgrywać hiperautomatyzacja – kończy ekspert.

Czym jest hiperautomatyzacja?

Reklama

Jak wyjaśnia Adam Stańczyk, product owner obszaru Produkcja z BPSC, to cyfrowa transformacja, ale bardziej wszechstronna:

Hiperautomatyzacja łączy w sobie kilka komponentów składających się na robotyzację procesów. Integruje narzędzia  i technologie, które zwiększają możliwości automatyzacji pracy, słowem: jest bardziej kompleksową i zaawansowaną wersją swojej poprzedniczki – mówi, i kontynuuje : – Zaczyna się od cyfryzacji procesów stałych, by rozszerzać możliwości automatyzacji o sztuczną inteligencję, eksplorację procesów, analitykę i inne zaawansowane narzędzia służące m.in. do predykcji.

Reklama

Przedsiębiorstwa, które chcą zwiększyć swoją wydajność i wykorzystać w pełni potencjał rozwiązań cyfrowych, muszą skończyć z cyfrowym minimalizmem. Digitalizacja tylko wybranych obszarów może okazać się bowiem niewystarczająca, zwłaszcza w postpandemicznych realiach.

Jak będzie kształtował się rynek?

Gartner zapowiada, że najszybciej rozwijającą się kategorią oprogramowania wspierającego hiperautomatyzację będą rozwiązania automatyzujące przyjmowanie treści, takie jak: narzędzia do weryfikacji podpisów, optyczne rozpoznawanie obrazu, konwersacyjna sztuczna inteligencja i technologia języka naturalnego. Jeżeli wierzyć zapowiedziom Gartnera, najbliższe 2 lata zapowiadają się niezwykle okazale. Już w 2022 r. rynek programownia umożliwiającego hiperautomatyzację ma osiągnąć wartość 596,6 miliarda dolarów.

Źródło: BPSC

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama