Technologia pływającej morskiej platformy wiatrowej trzeciej generacji
Gazelle Wind Power (Gazelle), twórca modułowej pływającej morskiej platformy wiatrowej, zaprezentował technologię trzeciej generacji na targach WindEurope 2023 w Kopenhadze w Danii. Projekt firmy jeszcze bardziej udoskonala rozwiązanie Gazelle, aby sprostać głównym wyzwaniom stojącym przed branżą morskiej energii wiatrowej. Takim jak koszty, wąskie gardła w łańcuchu dostaw i zrównoważony rozwój.
Jako technologia trzeciej generacji platforma zapewnia ulepszone innowacje w zakresie cumowania, które umożliwiają produkcję seryjną. Platforma sprawia, że technologia pierwszej generacji – która została pierwotnie zaprojektowana do pływania i przetrwania w trudnych warunkach oceanicznych – staje się przestarzała i ulepsza projekty drugiej generacji, które koncentrują się na industrializacji. Zamiast tego platforma Gazelle odchodzi od archaicznych modeli, które są stacjonarne, ciężkie, nieporęczne i trudne w montażu i transporcie, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów o 30% w porównaniu z konwencjonalnymi konstrukcjami półzanurzalnymi. Część tej poprawy wynika z ograniczenia stali w porównaniu z tradycyjnymi platformami morskimi. Na przykład morska farma wiatrowa o mocy jednego gigawata wykorzystująca rozwiązanie Gazelle zaoszczędziłaby 71 kt stali i zmniejszyłaby emisję o około 100 kt dwutlenku węgla.
Platformę firmy można szybko i łatwo zainstalować w miejscach realizacji projektów, ponieważ nie wymaga ona specjalistycznych dźwigów ani statków dzięki ekonomicznemu, innowacyjnemu projektowi wykorzystującemu komponenty dostępne na całym świecie i modułowy proces montażu.
– Oprócz obniżenia kosztów i wykorzystania istniejącej infrastruktury, każdy aspekt pływającej morskiej platformy wiatrowej Gazelle został zaprojektowany tak, aby zminimalizować wpływ na środowisko poprzez użycie mniejszej ilości stali i materiałów, które chronią różnorodność biologiczną ekosystemów morskich, eliminując czyszczenie dna morskiego i zmniejszając liczbę instalacji wpływ – powiedział Jason Wormald, CTO Gazelle.
Unikatowa geometria platformy zapewnia zmniejszone zanurzenie w porcie, co oznacza, że unosi się ona wyżej na wodzie, umożliwiając korzystanie z płytkich portów z dużą stabilnością podczas holowania i przechowywania na mokro. Obrotowe ramiona pozwalają platformie poruszać się z wiatrem, falami i pływami, co skutkuje mniejszymi siłami, umożliwiając lżejszą – a przez to tańszą – konstrukcję.
Platforma Gazelle wykorzystuje innowacyjny, dynamiczny system cumowania reprezentujący zmianę paradygmatu z aktywnego balastu na naturalny, pasywny system, który równoważy siły i ruchy przez przeciwwagę, utrzymując niski skok turbiny i poprawiając wydajność operacyjną. Pionowe liny cumownicze przymocowane do obrotowych ramion zmniejszają wpływ platformy na środowisko, minimalizując wpływ i umożliwiając zmniejszenie długości cumowania o 75% w porównaniu z łodziami półzanurzalnymi z cumowaniem na sieci trakcyjnej na głębokości 100 metrów lub większej.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Dzięki innowacjom przemysłowym komponenty platformy można dostosować do wszystkich przewidywanych rozmiarów morskich turbin wiatrowych, w tym obecnych mocy 15 MW lub większych – powiedział Wormald. – Dodatkowo naszą platformę można produkować w dowolnym miejscu na świecie, wspierając tworzenie miejsc pracy poprzez produkcję regionalną.
Źródło: Gazelle Wind Power