Technologia pływającej morskiej platformy wiatrowej trzeciej generacji

Technologia pływającej morskiej platformy wiatrowej trzeciej Gazelle

Gazelle Wind Power (Gazelle), twórca modułowej pływającej morskiej platformy wiatrowej, zaprezentował technologię trzeciej generacji na targach WindEurope 2023 w Kopenhadze w Danii. Projekt firmy jeszcze bardziej udoskonala rozwiązanie Gazelle, aby sprostać głównym wyzwaniom stojącym przed branżą morskiej energii wiatrowej. Takim jak koszty, wąskie gardła w łańcuchu dostaw i zrównoważony rozwój.

Jako technologia trzeciej generacji platforma zapewnia ulepszone innowacje w zakresie cumowania, które umożliwiają produkcję seryjną. Platforma sprawia, że ​​technologia pierwszej generacji – która została pierwotnie zaprojektowana do pływania i przetrwania w trudnych warunkach oceanicznych – staje się przestarzała i ulepsza projekty drugiej generacji, które koncentrują się na industrializacji. Zamiast tego platforma Gazelle odchodzi od archaicznych modeli, które są stacjonarne, ciężkie, nieporęczne i trudne w montażu i transporcie, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów o 30% w porównaniu z konwencjonalnymi konstrukcjami półzanurzalnymi. Część tej poprawy wynika z ograniczenia stali w porównaniu z tradycyjnymi platformami morskimi. Na przykład morska farma wiatrowa o mocy jednego gigawata wykorzystująca rozwiązanie Gazelle zaoszczędziłaby 71 kt stali i zmniejszyłaby emisję o około 100 kt dwutlenku węgla.

Platformę firmy można szybko i łatwo zainstalować w miejscach realizacji projektów, ponieważ nie wymaga ona specjalistycznych dźwigów ani statków dzięki ekonomicznemu, innowacyjnemu projektowi wykorzystującemu komponenty dostępne na całym świecie i modułowy proces montażu.

– Oprócz obniżenia kosztów i wykorzystania istniejącej infrastruktury, każdy aspekt pływającej morskiej platformy wiatrowej Gazelle został zaprojektowany tak, aby zminimalizować wpływ na środowisko poprzez użycie mniejszej ilości stali i materiałów, które chronią różnorodność biologiczną ekosystemów morskich, eliminując czyszczenie dna morskiego i zmniejszając liczbę instalacji wpływ – powiedział Jason Wormald, CTO Gazelle.

Unikatowa geometria platformy zapewnia zmniejszone zanurzenie w porcie, co oznacza, że ​​unosi się ona wyżej na wodzie, umożliwiając korzystanie z płytkich portów z dużą stabilnością podczas holowania i przechowywania na mokro. Obrotowe ramiona pozwalają platformie poruszać się z wiatrem, falami i pływami, co skutkuje mniejszymi siłami, umożliwiając lżejszą – a przez to tańszą – konstrukcję.

Platforma Gazelle wykorzystuje innowacyjny, dynamiczny system cumowania reprezentujący zmianę paradygmatu z aktywnego balastu na naturalny, pasywny system, który równoważy siły i ruchy przez przeciwwagę, utrzymując niski skok turbiny i poprawiając wydajność operacyjną. Pionowe liny cumownicze przymocowane do obrotowych ramion zmniejszają wpływ platformy na środowisko, minimalizując wpływ i umożliwiając zmniejszenie długości cumowania o 75% w porównaniu z łodziami półzanurzalnymi z cumowaniem na sieci trakcyjnej na głębokości 100 metrów lub większej.

– Dzięki innowacjom przemysłowym komponenty platformy można dostosować do wszystkich przewidywanych rozmiarów morskich turbin wiatrowych, w tym obecnych mocy 15 MW lub większych – powiedział Wormald. – Dodatkowo naszą platformę można produkować w dowolnym miejscu na świecie, wspierając tworzenie miejsc pracy poprzez produkcję regionalną.

Źródło: Gazelle Wind Power 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę