Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej

Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej Tauron

Tauron zakończył budowę kolejnej elektrowni słonecznej w gminie Choszczno, w województwie zachodniopomorskim. Instalacja  Choszczno II o mocy 8 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną w przypadku około 3,5 tys. gospodarstw domowych. To trzecia i jednocześnie największa farma fotowoltaiczna w Grupie Tauron.

Rozbudowa zielonych mocy wytwórczych stanowi priorytet rozwojowy Grupy Tauron. To właśnie elektrownie fotowoltaiczne, obok lądowej energetyki wiatrowej, a w przyszłości także offshore, wyznaczają nasze kierunki strategiczne w obszarze transformacji miksu energetycznego – wyjaśnia Artur Michałowski, p.o. prezesa Zarządu Tauron Polska Energia. – Aktualnie dysponujemy trzema farmami fotowoltaicznymi o mocy 19 MW, a w najbliższym czasie rozpoczniemy budowę kolejnej farmy, tym razem na Śląsku.

Elektrownia fotowoltaiczna Choszczno II zlokalizowana jest w województwie zachodniopomorskim. To druga tego typu instalacja w tym miejscu. W lutym zeszłego roku TAURON oddał bowiem do użytku elektrownię Choszczno I o łącznej mocy 6 MW. Za realizację farmy fotowoltaicznej Choszczno II odpowiedzialna jest spółka Tauron Zielona Energia, rozwijająca w Grupie odnawialne źródła energii. Spółka odpowiada za dewelopment, akwizycję oraz nadzór inwestycyjny projektów farm fotowoltaicznych oraz lądowych farm wiatrowych. Najnowsza inwestycja składa się z ponad 17 tys. modułów i ma powierzchnię 13 ha. Wyprodukowana w tym miejscu energia zaspokoi potrzeby około 3,5 tys. klientów. Łącznie na elektrownię Choszczno II składa się osiem mniejszych instalacji pod nazwą Stradzewo 7-14, każda o mocy 1 MW. Prace budowlane trwały od lutego do połowy grudnia 2021 r., z kolei budżet projektu wyniósł 20,8 mln zł.

W trakcie budowy farmy ułożono ponad 100 km kabli, w tym około 80 km kabli prądu stałego, łączącego inwertery z panelami, około 4,5 km kabli prądu zmiennego, łączącego stacje transformatorowe z inwerterami, a także około 20 km kabli średniego napięcia, pozwalających wyprowadzić wyprodukowaną energię z instalacji do sieci. Dodatkowo do budowy konstrukcji stalowych pod moduły fotowoltaiczne zużyto około 250 ton materiału. Po zakończeniu  prac oraz uzyskaniu niezbędnych zgód i certyfikatów farmę będzie eksploatowała spółka Tauron Ekoenergia – wyjaśnia Wojciech Więcławek, prezes spółki Tauron Zielona Energia.

Pod koniec 2020 r. Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej w Jaworznie o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron – Tauron PV. Program ten zakłada budowę instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 150 MW. W lutym 2021 roku Tauron uruchomił z kolei farmę fotowoltaiczną Choszczno I.  Farma ta o mocy 6 MW zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2,5 tysiąca gospodarstw domowych. Na tę farmę składa się ponad 16 tysięcy modułów fotowoltaicznych. Od niemal trzech lat Tauron jako kluczowy podmiot na rynku energetycznym realizuje cele Zielonego Zwrotu Taurona, który zakłada znaczące inwestycje w obszarze OZE. Do 2025 r. Grupa planuje dysponować 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę