Tauron wybudował ponad cztery tysiące km sieci światłowodowej

Tauron rozwija sieć światłowodową Pixabay

Projekt ma na celu likwidację tzw. białych plam, czyli objęcie zasięgiem szerokopasmowego Internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała 30 Mb/s. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Budowa szerokopasmowego internetu oznacza zaangażowanie Taurona w istotny program rozwoju cywilizacyjnego południowej Polski, gdzie koncentrujemy naszą działalność gospodarczą, a równocześnie rozszerzenie aktywności na nowe obszary biznesowe – wyjaśniła Patryk Demski, wiceprezes Zarządu Tauron Polska Energia. – Już dziś na naszej sieci światłowodowej aktywnie działają duże firmy komunikacyjne. W następnym kwartale dołączą kolejni operatorzy krajowi i lokalni, którzy przechodzą aktualnie testy techniczne.

Oferta Tauron skierowana jest do detalicznych operatorów telekomunikacyjnych (zarówno krajowych, jak i lokalnych). Firma buduje sieć w 7 obszarach konkursowych POPC, czyli 132 gminach znajdujących się w województwach: małopolskim, śląskim i dolnośląskim. Zgodnie z harmonogramem do końca 2022 r. w zasięgu sieci światłowodowej znajdzie się ponad 205 tys. gospodarstw domowych, z czego ponad 102 tys. wybudowanych w ramach konkursu POPC, i drugie tyle komercyjnie – w ramach dogęszczania sieci. Do końca września 2021 r. Tauron wybudował 4214 km sieci, co stanowi 75% planowanej inwestycji.

Liczba świadczonych usług BSA na sieci Tauron o przepustowości min. 300 Mb/s już we wrześniu przekroczyła 1000. Równocześnie Tauron świadczy usługi o symetrycznej przepustowości min. 100 Mb/s dla 358 szkół. W czerwcu 2021 r. spółka Tauron Obsługa Klienta rozpoczęła świadczenie usług w modelu hurtowym, co oznacza, że udostępnia zainteresowanym operatorom telekomunikacyjnym możliwość świadczenia usług detalicznych na swojej sieci światłowodowej na jednakowych, niedyskryminujących warunkach. Dotychczas zawarto 35 umów ramowych z operatorami korzystającymi o dostępie telekomunikacyjnym i świadczeniu usług telekomunikacyjnych na sieci światłowodowej Taurona.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę