Targi SPS 2023 pod znakiem wzrostu

Targi SPS 2023 pod znakiem wzrostu Mesago Messe Frankfurt

32. edycja targów SPS – Smart Production Solutions zakończyła się w tym roku absolutnym sukcesem: Liczba wystawców i odwiedzających targi była znacznie wyższa w stosunku do poziomu sprzed pandemii koronawirusa. Strzałem w dziesiątkę okazała się decyzja organizatora targów Mesago Messe Frankfurt o powiększeniu powierzchni wystawienniczej o dwie nowe hale.

Drzwi Centrum Targowego w Norymberdze były otwarte dla międzynarodowego świata automatyki przez trzy dni, od 14 do 16 listopada 2023 roku. Na powierzchni wystawienniczej o łącznej powierzchni 128 000 m², rozmieszczonej w 16 halach targowych, odwiedzający mogli zapoznać się z szeroką i zróżnicowaną gamą produktów, rozwiązań i innowacji z zakresu inteligentnej i cyfrowej automatyki. Zróżnicowany program ramowy i towarzysząca mu platforma cyfrowa „SPS on air” po raz kolejny spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony uczestników. 

W tym roku SPS odwiedziło łącznie 50 000 gości. Pomimo ogólnokrajowego strajku maszynistów, który został ogłoszony z krótkim wyprzedzeniem, i wynikających z tego trudniejszych warunków podróży dla lokalnych i dalekobieżnych usług Deutsche Bahn, odnotowano znaczny wzrost liczby odwiedzających w porównaniu z rokiem poprzednim. Mieli oni okazję do spotkań z przedstawicielami automatyki i mogli uzyskać kompleksowe informacje na temat wszelkich aspektów związanych z branżą, od czujników po chmurę, od tego, co jest wykonalne już w tej chwili, po trendy i wizje inteligentnej automatyki. 1 229 wystawców wykorzystało SPS jako platformę prezentacji i miejsce ożywionego dialogu oraz inspiracji pozwalających na walkę z dzisiejszymi wyzwaniami za pomocą przyszłościowych rozwiązań. 

Kluczem do sukcesu jest automatyzacja w oparciu o technologię sieciową. Jesteśmy dumni, że w tegorocznej edycji SPS udało nam się osiągnąć taki wynik, a liczby mówią same za siebie. Ze względu na duże zainteresowanie ze strony prezentujących się firm, te pozytywne tendencje uwzględniliśmy już wcześniej, powiększając powierzchnię targów o dwie hale wystawowe 3C i 8. Nasze przewidywania się sprawdziły – wyjaśnia Sylke Schulz-Metzner, wiceprezes SPS na Mesago Messe Frankfurt.

Program ramowy targów SPS 2023 jako barometr trendów

Tegoroczne targi SPS obejmowały również ofertę najwyższej klasy wykładów. Wybór był duży, zarówno w formie stacjonarnej, jak i w trybie online: Od wykładów specjalistycznych na najbardziej aktualne tematy i prezentacji innowacyjnych produktów po praktyczne dyskusje panelowe – na trzech forach targowych w halach 3, 6 i 8 uczestnicy mieli okazję do zaktualizowania swojej wiedzy specjalistycznej, a także do wyszukiwania nowych rozwiązań związanych z codziennym życiem zawodowym oraz do nawiązywania kontaktów na poziomie międzynarodowym. Różnorodne tematy obejmowały transformację cyfrową / przemysł 4.0, komunikację przemysłową, safety & security, oparte na danych i inteligentne koncepcje sterowania i wizualizacji, innowacje w zakresie czujników po napędy i zrównoważony rozwój poprzez automatyzację.

Oprócz klasycznych zagadnień związanych z automatyzacją, takich jak technologia sterowania, technologia napędów i technologia czujników, na znaczeniu w produkcji zyskał obszar oprogramowania i IT. W rezultacie na pierwszy plan w świecie automatyzacji wysuwają się również zagadnienia sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa IT.

Wspólne stoiska jako magnes dla odwiedzających

Na tegorocznych targach popularnymi punktami kontaktowymi były trzy wspólne stoiska: sprawdzony od lat punkt spotkań „Automation meets IT”, a także dodatkowo utworzona „Strefa Promocji Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu” oraz „Strefa Start-up”. 

Na wspólnym stoisku „Automation meets IT” odwiedzający mogli uzyskać konkretne informacje na takie tematy, jak zarządzanie IT w produkcji, rozwiązania i usługi oparte na chmurze i rozwiązaniach związanych z przetwarzaniem brzegowym, środki bezpieczeństwa w produkcji, rozwiązania oparte na IoT i AI oraz open source. W tym roku po raz pierwszy młode, innowacyjne firmy otrzymały możliwość zaprezentowania się na targach SPS dzięki programowi finansowania „Young Innovators” Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu (niem. BMWK). Młodym talentom po raz pierwszy zaoferowano również platformę w „Start-up Area”, tak by mogły one zaprezentować swoje rozwiązania i produkty odbiorcom międzynarodowym. 

Nadal na drodze do sukcesu: Cyfrowe uzupełnienie „SPS on air”

W tym roku osoby, które zakupiły bilety na imprezę, po raz kolejny miały możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu pre-heat na żywo za pośrednictwem platformy cyfrowej „SPS on air” na tydzień przed rozpoczęciem targów i posmakować z wyprzedzeniem tego, czego można było spodziewać się na miejscu. Osoby zainteresowane mogły lepiej przygotować swoją wizytę na targach, dowiedzieć się z wyprzedzeniem o konkretnych atrakcjach wystawców, a tym samym nawiązać nowe kontakty biznesowe. Program wykładów „SPS on air” obejmuje transmitowane na żywo wystąpienia ze Sceny Technologicznej obsługiwanej przez VDMA / ZVEI w hali 3 i będzie również dostępny na żądanie po targach do 31.12.2023 roku. 
Perspektywy

Szczegółowa analiza targów z kolejnymi wynikami dotyczącymi SPS 2023 będzie dostępna od początku 2024 roku. W przyszłym roku targi specjalistyczne odbędą się w Norymberdze w dniach od 12 do 14 listopada 2024 roku. Ponadto od 2024 roku społeczność SPS może spodziewać się zróżnicowanej, a przede wszystkim dostępnej przez cały rok oferty nowych platform wymiany informacji. Czy to w ramach serii wydarzeń cyfrowych SPS Technology Talks, dedykowanych newsletterów eksperckich, czy też na platformie kariery SPS CareerDrive, gdzie dostawcy i użytkownicy mogą nawiązywać kontakty. Więcej informacji można znaleźć w Internecie pod adresem sps-exhibition.com.

Opinie na temat targów SPS 2023

SPS jest, jak zawsze, uważane za wiodące wydarzenie branżowe w zakresie automatyki. Targi nadają tempo rynkowi i są najważniejszym wydarzeniem roku. W 2023 r. targi SPS po raz kolejny osiągnęły poziom sprzed koronawirusa. Ale to nie wszystko: jako jedyne targi przemysłowe, które przybliżają temat automatyzacji wszystkim istotnym regionom świata pod jedną marką, robią teraz logiczny krok i rozszerzają swoją działalność na USA. To dla mnie wielki zaszczyt, że jako przewodniczący Rady Doradczej Wystawców mogę być zaangażowany w rozwój tej wiodącej platformy automatyzacji i być częścią jej sukcesu Steffen Winkler, CSO działu automatyki firmy Bosch Rexroth AG i przewodniczący rady doradczej wystawców SPS.

SPS były pierwszymi targami, w których uczestniczyłem w moim życiu zawodowym i dlatego mają one dla mnie szczególne znaczenie. Szczególnie wzruszył mnie moment, gdy po przerwie spowodowanej wyładowaniami koronowymi wszystkie emocje związane z targami połączyły się w osobistym dialogu podczas ponownego otwarcia. To uczucie trwa do dziś. Jestem tak samo podekscytowany SPS 2023, jak w zeszłym roku. Jednym z powodów jest świetny odzew ze strony odwiedzających targi. W tym roku zainteresowanie osobistym dialogiem z nami było jeszcze większe niż zwykle. Zauważyliśmy, że dogłębne rozmowy na temat rozwiązań stają się coraz bardziej istotne. Te żywe dyskusje motywują i inspirują. Nie tylko klientów, ale także nasMarcus Bliesze, Vice President Marketing Factory Automation, Siemens AG.

Dla mnie SPS jest łatwy do opisania w trzech słowach: Dynamiczny, innowacyjny, oparty na partnerstwie. Wyraźna dynamika, wysoka gęstość innowacji i partnerskie powiązania są odczuwalne wszędzie na targach i moim zdaniem są kluczowym czynnikiem sukcesu. Jestem wystawcą na SPS od około 15 lat i nie chciałbym przegapić corocznego spotkania społeczności automatyków!Ulrich Leidecker, COO Phoenix Contact.

Tegoroczne targi SPS po raz kolejny były dla nas miejscem spotkań i prawdziwą atrakcją. Firma Pilz jest reprezentowana na tym wydarzeniu od 32 lat i jest to dla nas wyjątkowy prezent i wielka przyjemność. Szczególnie doceniamy ożywioną wymianę poglądów na miejscu, wspólne omawianie tematów automatyzacji i nieszablonowe myślenie. To właśnie takie spotkania na SPS dają początek innowacjom i pomysłom, które napędzają naszą codzienną pracęSusanne Kunschert, współzarządzająca firmą Pilz.

Źródło: Mesago Messe Frankfurt

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę