Studenci z Politechniki Łódzkiej stworzyli bioniczną protezę dłoni
Studenci z Politechniki Łódzkiej, Ivan Iziumov i Kacper Kopycki, jako jedyni będą reprezentować Polskę w Stambule, na światowym finale programu Red Bull Basement. Jury konkursu doceniło ich innowacyjny projekt bionicznej protezy dłoni.
Obaj panowie studiują automatykę i sterowanie robotów na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (EEIA). Ivan Iziumov jest programistą specjalizującym się w tworzeniu i uczeniu sieci neuronowych. Już w liceum, będąc w klasie biologiczno-chemicznej, interesował się protezami kończyn.
– Do stworzenia protezy zainspirowała mnie przed laty gra komputerowa Deus EX. Zafascynowała mnie wizja integracji technologii z ciałem człowieka, dlatego zacząłem zgłębiać wiedzę na ten temat. Chciałbym w przyszłości tworzyć różnego rodzaju protezy czy implanty, jak najlepiej wspierające osoby, którym są one niezbędne do normalnego życia – ujawnia swoje plany Ivan.
Kacper Kopycki wspomaga Ivana w zagadnieniach z obszaru mechatroniki, elektroniki i napędów elektrycznych. Jego pasją jest filmowanie i fotografowanie, dlatego dodatkowo zajmuje się promocją projektu.
– Nasze rozwiązanie ma charakter rewolucyjny, choć są już w sprzedaży protezy bioniczne, czyli takie, w których ruch palców sterowany jest sygnałami z napinanych mięśni. My wykonamy części konstrukcyjne bionicznej protezy dłoni przy użyciu druku 3D, co znacznie zmniejszy jej koszt: będzie ona ponad 20 razy tańsza od tych dostępnych obecnie na rynku – mówi z zaangażowaniem Kacper.
Ivan Iziumov i Kacper Kopycki są studentami IV roku na Wydziale EEIA i członkami Studenckiego Koła Naukowego Motoryzacji na PŁ. Działają w grupie Iron Warriors, znanej z budowy bolidu pokonującego setki km na kropelce paliwa. Ze swoim projektem Simple Bionics będą rywalizować w grupie 44 finalistów na światowym finale konkursu innowacyjnych pomysłów Red Bull Basement w Turcji, na który wpłynęło ponad 4 tysiące zgłoszeń.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Zgodnie z głównym celem projektu opracowana przez nich proteza nie powinna kosztować więcej niż 300 euro – stwierdzono na stronie Redbull.com. – Cena obecnych protez ręki wynosi co najmniej 8 000 euro.
Źródło: Politechnika Łódzka