Stały wzrost Ethernetu przemysłowego i sieci bezprzewodowych

Stały wzrost Ethernetu przemysłowego i sieci bezprzewodowych pixabay.com_Martinelle

Każdego roku firma HMS Networks przeprowadza badanie rynku sieci przemysłowych w celu analizy dystrybucji nowo podłączonych węzłów w instalacjach automatyki przemysłowej. Najnowsze badanie prognozuje, że rynek sieci przemysłowych wzrośnie o 7% w 2023 r. Ethernet przemysłowy nadal wykazuje najwyższy wzrost i obecnie stanowi 68% nowo zainstalowanych węzłów (66% w zeszłym roku). Udział magistrali fieldbus spadł do 24% (27% poprzednio), podczas gdy udziały rynkowe sieci bezprzewodowych wzrastają do 8% (7% w zeszłym roku). PROFINET i EtherNet / IP zajmują ex aequo pierwsze miejsce w rankingu sieci, osiągając 18% udział w rynku, a za nimi plasuje się silny konkurent EtherCAT, który ma obecnie 12%.

Firma HMS Networks przedstawia coroczną analizę rynku sieci przemysłowych, koncentrując się na nowo zainstalowanych węzłach w fabrycznych systemach automatyki na całym świecie. Jako niezależny dostawca rozwiązań z zakresu przemysłowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (Industrial ICT) firma HMS ma znaczący wgląd w rynek sieci przemysłowych. Badanie z 2023 r. przedstawia szacunkowe udziały w rynku i wskaźniki wzrostu dla magistrali polowych, przemysłowych sieci Ethernet i technologii bezprzewodowych.

Źródło: HMS Networks

Obecne badanie pokazuje, że rynek sieci przemysłowych nadal rośnie, a firma HMS spodziewa się, że rynek w ujęciu całościowym powiększy się o 7% w 2023 r., co potwierdza stały wzrost znaczenia wydajnej łączności sieciowej w fabrykach.

Stabilny rozwój Ethernetu przemysłowego

Ethernet przemysłowy, rosnąc o 10%, nadal zdobywa udziały rynkowe i stanowi obecnie 68% światowego rynku nowo zainstalowanych węzłów w instalacjach automatyzacji fabryk (w porównaniu do 66% w zeszłym roku). Bezpośrednio rywalizujące ze sobą standardy EtherNet / IP i PROFINET zajmują pierwsze miejsce – każdy z nich posiada 18% udziałów w rynku. EtherCAT również nadal szybko rośnie i zajmuje obecnie niezagrożone trzecie miejsce z 12% udziałem rynkowym.

Ponowny spadek instalacji magistral fieldbus

Ubiegłoroczny wzrost był tymczasowy, ponieważ liczba nowych instalacji magistrali polowych spadła o 5% w 2023 r. PROFIBUS pozostaje najczęściej instalowaną magistralą polową z 6-procentowym udziałem w rynku, niewiele wyprzedzając Modbus-RTU (5% udziałów).

Łącznie magistrale polowe stanowią obecnie 24% rynku (27% w poprzednim roku). Chociaż liczba nowych węzłów fieldbus spada, wiele urządzeń, maszyn i fabryk będzie jeszcze długo polegać na tych sprawdzonych i dobrze funkcjonujących typach instalacji sieci przemysłowych.

Technologia bezprzewodowa rozwija się najszybciej

Wzrost sieci Wi-Fi przyspieszy o 22% w 2023 r., ponieważ w automatyce przemysłowej wprowadzanych jest więcej bezprzewodowych rozwiązań sieciowych. Typowe przypadki użycia obejmują zastępowanie instalacji kablowych, bezprzewodowy dostęp do maszyn i łączność
z mobilnymi urządzeniami przemysłowymi.

Sprawne sieci przemysłowe 

Niezawodna przemysłowa łączność sieciowa ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dyspozycyjności maszyn, co umożliwia osiąganie celów z zakresu produktywności i zrównoważonego rozwoju w automatyzacji fabryk — mówi Magnus Jansson, dyrektor ds. marketingu produktu w HMS Networks (jednostka biznesowa Anybus). – Jakość, bezpieczeństwo oraz uzyskiwanie wglądu w dane urządzeń i maszyn to kluczowe czynniki napędzające dalszy rozwój sieci przemysłowych.

Regionalne różnice w sieciach przemysłowych

Standardy EtherNet / IP, PROFINET i EtherCAT to wiodące rozwiązania w Europie i na Bliskim Wschodzie, a protokoły PROFIBUS i Modbus-TCP zajmują drugie miejsce. Rynek amerykański jest zdominowany przez EtherNet / IP przy silnym wzroście popularności EtherCAT, który zdobywa udziały w rynku. PROFINET prowadzi na rozdrobnionym rynku azjatyckim, a za nim plasują się EtherNet / IP i silni konkurenci: CC-Link / CC-Link IE Field, PROFIBUS, EtherCAT i Modbus (RTU / TCP).

Źródło: HMS Networks

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę