Przełączniki Ethernet innowacją w przesyłaniu danych w przemyśle

Przełączniki Ethernet w przesyłaniu danych w przemyśle pixabay.com_Martinelle

Inteligentne czujniki pomagają optymalizować coraz więcej procesów, czuwają nad predykcyjnym utrzymaniem ruchu i generują oszczędności. Obecnie połączenie czujników w sprawnie działający system jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Z pomocą przychodzą przełączniki Ethernet do zastosowań obiektowych, których montaż jest prosty i nie wymaga budowy szaf sterowniczych.

Brak postępu to regres 

Rosnąca niepewność na rynku powoduje, że wiele firm postrzega obecne czasy jako niesprzyjające inwestycjom. Bardziej skłaniamy się w kierunku oszczędności. Najłatwiejszą oszczędnością zdaje się być wstrzymanie inwestycji w nowe technologie. Ale brak postępu technologicznego w branży przemysłowej oznacza regres. Warto brać przykład od liderów innowacji i rozważyć wdrożenie bardziej nowoczesnego podejścia do utrzymania ruchu. Jak podkreśla Aleksandra Banaś, prezes zarządu ifm electronic: - Wielu spośród naszych klientów przekonało się, że oszczędności można generować długofalowo, skupiając się na stałym monitoringu stanu maszyn, urządzeń oraz procesów. Z pomocą przychodzą im rozwiązania Przemysłowego Internetu Rzeczy (Industrial Internet of Things – IIoT), który staje się jednym z podstawowych elementów efektywnych procesów produkcyjnych. Coraz bardziej doceniamy wykorzystanie czujników i urządzeń pomiarowych do gromadzenia informacji o poszczególnych procesach produkcyjnych i ich parametrach

Urządzenia IIoT, stale zyskujące na popularności, dostarczają informacje algorytmom sztucznej inteligencji analizującym dane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zakład ma szansę prowadzić adekwatną strategię predictive maintenance, która może już w krótkim czasie przynieść mierzalne efekty w postaci np. zmniejszenia liczby nieplanowanych przestojów, wynikających z przedwczesnego zużycia narzędzi lub usterek. Urządzenia IIoT pozwalają również kontrolować lokalizację pojazdów autonomicznych, pracowników czy monitorować czynniki środowiskowe panujące w fabryce. IIoT wykorzystuje się również do optymalizacji zużycia energii – np. analizując ruch w fabryce i instalując czujniki ruchu w miejscach, gdzie ruch ten jest mniejszy i nie są stale uczęszczane. Bez IIoT nie byłoby też możliwe budowanie modeli digital twin fabryk, linii produkcyjnych i produktów – a repliki fizycznych obiektów są tym precyzyjniejsze, im mają lepszy dostęp do dobrych danych. 

W drodze do doskonałości systemu

O zaletach rozwiązań IIoT nikogo nie trzeba przekonywać, jednak jak podkreśla Aleksandra Banaś, z ich wykorzystaniem mogą wiązać się pewne problemy: - W warunkach przemysłowych często dużym wyzwaniem jest połączenie coraz większej liczby czujników w sprawnie i pewnie działający system. System taki musi działać jak sprawnie naoliwiona maszyna, tylko wtedy możliwe jest takie połączenie technologii informacyjnej z operacyjną, które zagwarantuje spójność systemów w zakresie automatyzacji i optymalizacji, ale też lepszą dostępność danych odnoszących się do poszczególnych obszarów. 

W pierwszej kolejności automatyzowane są procesy kluczowe i w tym obszarze Internet Rzeczy łączy urządzenia, które samodzielnie zbierają, udostępniają i przetwarzają dane. Do jej działania niezbędny jest sprzęt, na który składa się system czujników, telefonów czy komputerów, bezprzewodowa lub przewodowa łączność, oprogramowanie do zarządzania systemem i jego bezpieczeństwem, ale także szereg usług, które ułatwiają współpracą różnym strukturom. Kolejne procesy, dodatkowe mierzone parametry i dalsze pomiary wymagają takiego połączenia całości, żeby system dostarczał pełnego obrazu na temat całokształtu zdarzeń. W praktyce wiąże się to z kosztowną budową dodatkowych szaf sterowniczych zawierających kolejne, dokładane switche. Proces skomplikowany, czasochłonny i w wielu przypadkach zbędny, bowiem coraz częściej dostępne są na rynku switche do montażu polowego, których wykorzystanie nie niesie za sobą konieczności budowania całych szaf.
 
Przełączniki Ethernet do zadań specjalnych

Wśród nowości produktowych, które stanowią efektywne wsparcie w obszarze komunikacji przemysłowej na szczególną uwagę zasługują przełączniki Ethernet, które są przeznaczone do montażu polowego i dopasowane do szerokich zastosowań obiektowych. 6-portowy przełącznik Ethernet jest kompatybilny z wszystkimi powszechnie stosowanymi protokołami automatyki oraz zastosowaniami IIoT o dużej elastyczności zastosowania, z zasilaniem szeregowym lub bez. Przełącznik nadaje się do maszyn mobilnych dzięki wyższemu napięciu roboczemu i zakresowi temperatur, a jego solidna obudowa powoduje, że stanowi on opcję dopuszczoną do kontaktu z żywnością. Moduły Ethernet są doskonałym wyborem nawet w najbardziej wymagającym środowisku: materiały i metody produkcji są identyczne jak w przypadku kabli łączeniowych EVC, co daje pełną gwarancję wykorzystania sprawdzonych i wytrzymałych materiałów.

Jak działają przełączniki Ethernet

Zdecentralizowane moduły pełnią rolę węzłów sieciowych pomiędzy urządzeniami w terenie. Są one połączone bezpośrednio poprzez wytrzymałe i niezawodne kable przyłączeniowe M12. Zastosowanie kabli przyłączeniowych EVC w technologii ecolink zapewnia szczególnie wytrzymałe połączenie i tym samym niezawodny transfer danych. Złącze M12 zapewnia o wiele bezpieczniejsze połączenie niż wtyczka RJ-45, zwłaszcza poza szafą sterowniczą. Zapytany o zalety i korzyści, jakie dają klientowi przełączniki Ethernet Piotr Szopiński, kierownik działu technicznego ifm electronic wyjaśnia: - Przełączniki Ethernet stanowią doskonałe uzupełnienie rodziny masterów IO-Link oferowanych przez ifm electronic. Charakteryzują się tą samą konstrukcją, konfiguracją portów i standardowymi złączami M12. Nadają się również do maszyn mobilnych, a dzięki zwiększonemu zakresowi temperatur i napięcia, a także wysokiej odporności na wibracje i wstrząsy znajdują również zastosowanie w trudnych środowiskach. Z kolei homologacja E20 oznacza, że produkt nadaje się także do stosowania poza pojazdami. Dużym atutem modułów Ethernet jest również ich proste zasilanie. 

Jak podsumowuje Aleksandra Banaś: - Rozwiązania takie, jak przełączniki Ethernet stanowią ważny składnik rozwiązań Industry 4.0 i cieszymy się, że spotykają się z uznaniem coraz większej grupy zadowolonych klientów. Jestem pewna, że to innowacyjne rozwiązanie na stałe zadomowi się w inteligentnych fabrykach. Naprawdę warto zwrócić uwagę na jego niezawodność, prostotę i opłacalność wdrożenia w porównaniu z klasycznymi przełącznikami.

żródło: ifm electronic

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę