Stabilne tempo cyfryzacji przy umiarkowanych wydatkach

Stabilne tempo cyfryzacji przy umiarkowanych wydatkach BPSC

W 2022 r. wydatki na IT w Europie będą niższe niż rok wcześniej, zapowiada Gartner. W mijającym roku budżety alokowane w technologie regionie EMEA, były o 4% niższe niż w 2021. Czy to początek tąpnięcia w branży IT?

W 2022 r. w naszym regionie wydatki na technologie będą niższe niż rok temu, zapowiadają analitycy Gartnera. O dwucyfrowym tempie wzrostu, jak w 2021, rynek może tylko pomarzyć. Gartner wyliczył, że w ubiegłym roku biznes w regionie EMEA wydał na technologie 1,27 mld Euro, a w tym będzie to 1,22 mld Euro. Czyli o 3,8% mniej. Czy to oznacza, że spełnia się czarny scenariusz i nad branżą IT zbierają się ciemne chmury? 

Absolutnie nie – ucina Marceli Mila, menedżer ds. Kluczowych Klientów z BPSC i wyjaśnia – Spadek nakładów, o którym pisze Gartner, jest efektem wysokiej bazy. W 2021 wydatki w technologie wystrzeliły. W niektórych z analizowanych obszarów wzrost wyniósł 15 i więcej procent. Było to następstwem skokowego wzrostu zapotrzebowania na rozwiązania cyfrowe – tłumaczy ekspert z technologicznej spółki z Katowic. 

Mroczna wizja spowolnienia

W tym roku widmo spowolnienia gospodarczego hamowało inwestycje. Powściągliwe nastroje przekładały się na działania i wydatki. 

Eksperci wieszczący gorsze czasy nakręcali spiralę strachu, a biznes lubi wyolbrzymiać zagrożenia. Dominowała postawa: poczekamy, zobaczymy. Efektem reaktywnej postawy było niższe tempo inwestycji – wyjaśnia Marceli Mila z BPSC. 

Wartość całego rynku IT w 2022 r. w regionie EMEA będzie niższa niż w poprzednim dokładnie o 3,8%. Za ujemne tempo wzrostu odpowiada rynek sprzętu teleinformatycznego. W ubiegłym roku 15% na plusie, w 2022 13% na minusie. Dramatyczny spadek to pokłosie problemów u producentów w Azji i wojny w Europie. Niedobory urządzeń sprawiają, że problemy pojawiają się w segmencie usług telekomunikacyjnych, których tempo będzie ujemne, na poziomie -3,6%. Nakłady na usługi IT i oprogramowanie pozostaną na niemal niezmienionym poziomie. Tylko segment Data Center będzie na plusie (1,8%), jednak w ubiegłym roku dynamika, z jaką inwestowano w chmurę, była najwolniejsza. 

Nowa nadzieja

Wydatki na IT są odporne na recesję, takie wnioski można wysnuć po analizie prognoz Gartnera. Eksperci mówią jasno, biznes, zamiast ciąć budżety na technologie, zwiększy wydatki na digitalizacje. 

Wiele osób przewiduje, że warunki makroekonomiczne będą stanowiły wyzwanie dla inwestycji w 2023 r. Biorąc pod uwagę obawy dotyczące inflacji, kwestii związanych z łańcuchem dostaw, rosnącymi cenami energii i ogólną niepewnością gospodarczą, trudno się nie zgodzić. Jednak z drugiej strony technologie cyfrowe odegrały ogromną rolę w umożliwieniu funkcjonowania i zabezpieczeniu rentowności oraz efektywności w 2020 r. To niewątpliwie sprawia, że nie ma co się spodziewać stagnacji w ICT – prognozuje Marceli Mila z BPSC.

Alokowane budżety w regionie będą o 7,5 punktu proc. wyższe niż w roku bieżącym. Najszybszy wzrost będzie w obszarze software’u i wyniesie 8,6%. Segment oprogramowania dla przedsiębiorstw odbije się szybciej niż inne, ale w nakłady na usługi IT, które są mocno skorelowane z wydatkami w systemy, również będą miały dobrą dynamikę, a wyniesie ona 6,6%. W pozostałych analizowanych obszarach tempo będzie znacznie wolniejsze. Budżety na usługi telekomunikacyjne będą w przyszłym roku o 2,3 większe niż w 2022. O 1% wzrosną budżety na Data Center. Najwolniejsze tempo, na dodatek o ujemnej wartości, dotknie rynek urządzeń (-2,6%). Jednak sytuacja w tym obszarze jest wypadkową sytuacji geopolitycznej i problemów w łańcuchach dostaw, które ciągle występują.

Źródło: BPSC

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę