Branża IT w drodze do zrównoważonego rozwoju

Branża IT w drodze do zrównoważonego rozwoju Pixabay

Schneider Electric opublikował trzy niezależne badania, dzięki którym możliwe jest lepsze zrozumienie stopnia zaawansowania inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju w firmach IT i centrach danych. Dają one odpowiedź na pytanie – na jakim etapie drogi do realizacji wizji zerowej emisji gazów cieplarnianych znajduje się dziś branża IT i centrów danych. Wyniki badań przeprowadzonych przez czołowych analityków branżowych zostały zaprezentowane podczas wydarzenia „The Future is Now: Preparing IT Infrastructure for Net Zero Operations”.

Agencje badawcze 451 Research, Forrester i Canalys niezależnie zebrały dane od ponad 3 000 podmiotów z całego świata, w tym największych dostawców usług kolokacji i chmury, dostawców rozwiązań IT oraz specjalistów IT z różnej wielkości organizacji. Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że w branży centrów danych i IT istnieje rozbieżność między tym, co firmy deklarują, a rzeczywistym wdrażaniem programów zrównoważonego rozwoju w pełnym cyklu życia infrastruktury IT.

Zgodnie z wynikami badania 451 Research, w ankiecie przeprowadzonej wśród 1100 specjalistów IT odpowiedzialnych za podstawowe i rozproszone IT, 26% respondentów stwierdziło, że ich organizacja posiada program zrównoważonego rozwoju obejmujący cały cykl życia infrastruktury, ale tylko 14% podejmuje działania zmierzające do wdrożenia takiego programu. Analiza wykazała ponadto, że 22% respondentów nie koncentruje się na zrównoważonym rozwoju, ale może podejmować inicjatywy w zakresie efektywności w celu poprawy określonych obszarów działalności.

– Centra danych odgrywają szczególnie istotną rolę w napędzaniu inicjatywy Elektryczności 4.0, która naszym zdaniem jest kluczem do zmiany trajektorii zmian klimatycznych. Jako branża jesteśmy odpowiedzialni za jak najszybszą realizację naszych zobowiązań w zakresie ochrony środowiska. Poczyniliśmy już pewne postępy. Jednak aby uniknąć poważnych wyzwań energetycznych, wszystkie centra danych, w tym centra danych z rozproszoną infrastrukturą brzegową, muszą być bardziej zrównoważone, wydajne, adaptacyjne i odporne – mówi Pankaj Sharma, wiceprezes wykonawczy Schneider Electric. – Wyniki badań są jednoznaczne: branża wie, że zrównoważony rozwój musi być traktowany priorytetowo, ale nadal istnieją wyzwania związane z wdrażaniem działań. Pokonanie tych wyzwań będzie wymagać wspólnego wysiłku. Dobra wiadomość jest taka, że technologia umożliwiająca podjęcie działań w zakresie zrównoważonego rozwoju istnieje już dziś. Teraz jest czas na działanie.

Oprócz opublikowania wspomnianych wcześniej badań, 8 czerwca w swojej centrali w Paryżu Schneider Electric ogłosił na żywo kilka innowacji, które mają pomóc specjalistom z branży centrów danych i IT w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju.

Zaktualizowany program mySchneider IT, bazujący na bogatych doświadczeniach Schneider Electric, pomaga partnerom rozwijać i wyróżniać swoją działalność w dłuższej perspektywie. Kolejna ewolucja programu partnerskiego wspiera partnerów z branży IT dzięki uproszczonej strukturze i zróżnicowanym specjalizacjom dla kluczowych sektorów, takich jak centra danych, rozwiązania IT, oprogramowanie i usługi – a wszystko to z nowym zakresem narzędzi sprzedaży, szkoleń i wspierających zasobów. Program obejmuje nowe korzyści związane z każdą ze ścieżek specjalizacji i oferuje partnerom jasną strategię zrównoważonego rozwoju dzięki rozwiązaniom Schneider Electric Green Premium, oferującym zrównoważone działanie i cyrkulacyjność już na etapie projektu. Partnerzy mogą stać się strategicznymi doradcami i ekspertami w zakresie wielu kompetencji IT na swoich rynkach, umożliwiając rozwój różnych modeli biznesowych, zwiększając przejrzystość wymagań i korzyści oraz wzmacniając praktykę zorientowaną na kanał partnerski. 

Schneider Electric ogłosił również wprowadzenie na europejski rynek nowego rozwiązania o nazwie Easy Modular Data Center All-in-One. Dostępne w 4 standardowych obudowach z dodatkowymi opcjami konfiguracyjnymi, modułowe centra danych Easy Modular „All-in-One” łączą zasilanie, chłodzenie i sprzęt IT w jednym, wstępnie skonfigurowanym rozwiązaniu, zapewniając wyjątkową wartość dla firm chcących wdrożyć strategię edge computing.

Seria Easy Modular Data Center All-in-One rozszerza ofertę firmy Schneider Electric w zakresie prefabrykowanych, modułowych centrów danych, bazując na sukcesie produktów infrastruktury fizycznej Easy, w tym Easy Rack, Easy PDU i Easy UPS. Poprzez wprowadzenie Easy Modular Data Center All-in-One, Schneider Electric usprawnia proces projektowania i uruchamiania centrów, eliminując wstępne prace inżynierskie, aby sprostać wymagającym terminom i dostarczyć klientom wysokiej jakości, ustandaryzowane rozwiązanie w ciągu zaledwie 12 tygodni.

Firma zaprezentowała też aktualizację swojego wielokrotnie nagradzanego oprogramowania EcoStruxure IT DCIM. Obejmuje ona poszerzenie możliwości do zarządzania infrastrukturą centrów danych z pojedynczych centrów danych na pełne, hybrydowe środowisko IT. Aktualizacja spełnia dzięki temu wymagania branży w zakresie bardziej odpornej, bezpiecznej i zrównoważonej infrastruktury IT. EcoStruxure IT wspiera zespół ds. rozwiązań dostosowanych do potrzeb klienta, składający się z wykwalifikowanych inżynierów, którzy komunikują się w 24 językach i przeprowadzają integracje z klientami na całym świecie. 

Profesjonaliści z branży na całym świecie mogą wypróbować oprogramowanie za darmo przez 30 dni, tworząc konto EcoStruxure IT. Wystarczy odwiedzić stronę EcoStruxureIT.com, aby sprawdzić dostępność poszczególnych ofert lub utworzyć konto.

Źródło: Schneider Electric

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę