elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Solarne nanosieci z modułami baterii

Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.
Reklama
Reklama

Niemiecko-indyjski start-up Nunam i jego współzałożyciel Prodip Chatterjee przekształcili dwa moduły akumulatorowe pochodzące z testowych egzemplarzy Audi e-tron w solarną nanosieć. Nowatorski system magazynowania energii jest obecnie testowany w codziennym użytku przez lokalnego dostawcę usług energetycznych w Indiach.

Prototyp, oddając zgromadzoną energię elektryczną, pozwala około 50 sklepikarzom i małym firmom na pracę także po zmroku. Fundacja Środowiskowa Audi wspiera ten start-up non-profit, kontynuując i rozwijając w ten sposób badania nad technicznymi wymogami dla systemów magazynowania energii tworzonych ze zużytych akumulatorów.

Reklama

Fundacja Środowiskowa Audi sfinansowała już pierwszą część pilotażowej fazy projektu, w której ogniwa z baterii zużytych laptopów zostały przekształcone w systemy magazynowania energii dla urządzeń o niskim poborze mocy, takich jak lampy czy smartfony. W drugiej fazie projektu jedenastoosobowy lokalny zespół Nunam rozszerza możliwe zastosowania i wykorzystuje dwa znacznie wydajniejsze moduły akumulatorowe pochodzące z testowych Audi e-tron.

Nadanie akumulatorom drugiego życia to ogromny krok w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza jeśli są one zasilane ekologiczną energią elektryczną. W ten sposób zapobiegamy przedwczesnemu recyklingowi nie zniszczonych jeszcze modułów akumulatorowych, zapewniając jednocześnie ludziom tani dostęp do energii elektrycznej. Naszą wizją jest stworzenie takich systemów jako rozwiązań awaryjnych – mówi Prodip Chatterjee.

Moc, cykl życia, wydajność akumulatorów samochodów elektrycznych    

Reklama

Po zakończeniu okresu użytkowania w pojeździe akumulatory samochodów elektrycznych prawdopodobnie zachowują jeszcze dużą część swoich możliwości eksploatacyjnych. Gdy przychodzi do ich powtórnego wykorzystania, w pierwszej kolejności sprawdzany jest stan techniczny poszczególnych modułów akumulatorów pod względem pojemności, krzywej napięcia i rozkładu temperatur. Jeśli przeniesie się do nich doświadczenia pozyskane z prac z bateriami do laptopów, to pod warunkiem, że spełnione zostaną inne wymagania jakościowe i bezpieczeństwa. Pod uwagę do wykorzystania w drugim życiu mogą być brane moduły, w których pozostało około dwóch trzecich pojemności.

Prototyp takiego rozwiązania jest obecnie wykorzystywany w solarnej nanosieci, u lokalnego dostawcy energii. Takie baterie w solarnej nanosieci zastępują cztery akumulatory kwasowo-ołowiowe, które zużywają się znacznie szybciej. Prototyp jest podłączony do Internetu za pomocą karty SIM i regularnie przesyła dane, które Nunam analizuje, by wyciągać wnioski na temat stanu ładowania i rozładowania baterii. Start-up non-profit wkrótce umieści te dane online na platformie open-source, by udostępnić zdobytą wiedzę ewentualnym naśladowcom. Pierwsze wyniki zastosowania nanosieci są obiecujące. Kiedy moduły baterii są w pełni naładowane, mogą niezależnie zasilać w energię elektryczną chociażby około 50 małych sklepów, zapewniając im diodowe oświetlenie przez okres maksymalnie tygodnia.

Źródło: Volkswagen Group Polska

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama