Solarne nanosieci z modułami baterii

Solarne nanosieci z modułami baterii Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Niemiecko-indyjski start-up Nunam i jego współzałożyciel Prodip Chatterjee przekształcili dwa moduły akumulatorowe pochodzące z testowych egzemplarzy Audi e-tron w solarną nanosieć. Nowatorski system magazynowania energii jest obecnie testowany w codziennym użytku przez lokalnego dostawcę usług energetycznych w Indiach.

Prototyp, oddając zgromadzoną energię elektryczną, pozwala około 50 sklepikarzom i małym firmom na pracę także po zmroku. Fundacja Środowiskowa Audi wspiera ten start-up non-profit, kontynuując i rozwijając w ten sposób badania nad technicznymi wymogami dla systemów magazynowania energii tworzonych ze zużytych akumulatorów.

Fundacja Środowiskowa Audi sfinansowała już pierwszą część pilotażowej fazy projektu, w której ogniwa z baterii zużytych laptopów zostały przekształcone w systemy magazynowania energii dla urządzeń o niskim poborze mocy, takich jak lampy czy smartfony. W drugiej fazie projektu jedenastoosobowy lokalny zespół Nunam rozszerza możliwe zastosowania i wykorzystuje dwa znacznie wydajniejsze moduły akumulatorowe pochodzące z testowych Audi e-tron.

Nadanie akumulatorom drugiego życia to ogromny krok w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza jeśli są one zasilane ekologiczną energią elektryczną. W ten sposób zapobiegamy przedwczesnemu recyklingowi nie zniszczonych jeszcze modułów akumulatorowych, zapewniając jednocześnie ludziom tani dostęp do energii elektrycznej. Naszą wizją jest stworzenie takich systemów jako rozwiązań awaryjnych – mówi Prodip Chatterjee.

Moc, cykl życia, wydajność akumulatorów samochodów elektrycznych    

Po zakończeniu okresu użytkowania w pojeździe akumulatory samochodów elektrycznych prawdopodobnie zachowują jeszcze dużą część swoich możliwości eksploatacyjnych. Gdy przychodzi do ich powtórnego wykorzystania, w pierwszej kolejności sprawdzany jest stan techniczny poszczególnych modułów akumulatorów pod względem pojemności, krzywej napięcia i rozkładu temperatur. Jeśli przeniesie się do nich doświadczenia pozyskane z prac z bateriami do laptopów, to pod warunkiem, że spełnione zostaną inne wymagania jakościowe i bezpieczeństwa. Pod uwagę do wykorzystania w drugim życiu mogą być brane moduły, w których pozostało około dwóch trzecich pojemności.

Prototyp takiego rozwiązania jest obecnie wykorzystywany w solarnej nanosieci, u lokalnego dostawcy energii. Takie baterie w solarnej nanosieci zastępują cztery akumulatory kwasowo-ołowiowe, które zużywają się znacznie szybciej. Prototyp jest podłączony do Internetu za pomocą karty SIM i regularnie przesyła dane, które Nunam analizuje, by wyciągać wnioski na temat stanu ładowania i rozładowania baterii. Start-up non-profit wkrótce umieści te dane online na platformie open-source, by udostępnić zdobytą wiedzę ewentualnym naśladowcom. Pierwsze wyniki zastosowania nanosieci są obiecujące. Kiedy moduły baterii są w pełni naładowane, mogą niezależnie zasilać w energię elektryczną chociażby około 50 małych sklepów, zapewniając im diodowe oświetlenie przez okres maksymalnie tygodnia.

Źródło: Volkswagen Group Polska

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę