Rynek IoT odnotuje kolejny rok dwucyfrowego wzrostu

Rynek IoT odnotuje kolejny rok dwucyfrowego wzrostu Stocklytics

Jako jedna z technologii napędzających Przemysł 4.0, wraz ze sztuczną inteligencją, Big Data, robotyką i automatyzacją, Internet Rzeczy (IoT) wszedł na prawie każdy rynek w ciągu ostatnich lat, zapewniając płynną komunikację między ludźmi, procesami i urządzeniami. Chociaż globalny niedobór półprzewodników spowolnił wzrost rynku w porównaniu do poziomów sprzed pandemii, globalny popyt na rozwiązania IoT nadal rośnie.

Według danych przedstawionych przez Stocklytics, globalny rynek Internetu Rzeczy ma odnotować kolejny rok dwucyfrowego wzrostu, a przychody wzrosną o 18% do 1,38 bln USD w 2024 roku.

Globalne przychody z IoT rosną średnio o 200 mld USD rocznie

Głównym celem IoT jest stworzenie samozgłaszającej się sieci połączonych urządzeń, które mogą komunikować się ze sobą i użytkownikami w czasie rzeczywistym. Ta inteligentna technologia cyfrowa przeniosła automatyzację, monitorowanie i kontrolę oraz analitykę na zupełnie nowy poziom i stała się istotną częścią Przemysłu 4.0. Liczne zalety Internetu Rzeczy pomogły tej technologii wejść na niemal każdy możliwy rynek, napędzając imponujący wzrost przychodów.

Według Statista Market Insights, w 2019 r. globalny rynek IoT osiągnął przychody w wysokości prawie 510 mld USD. Rok później liczba ta wzrosła do 544 mld USD. Jednak rynek nabrał prawdziwego rozpędu w 2021 r., a przychody wzrosły o prawie 40% tylko w tym roku i osiągnęły poziom 773 mld USD. Chociaż roczne tempo wzrostu zaczęło zwalniać po tym szczycie, przychody rynkowe nadal rosły średnio o 200 mld USD rocznie. W 2022 r. globalne przychody z IoT osiągnęły ponad 970 mld USD, wzrastając o 27% rok do roku.

Chociaż roczna stopa wzrostu spadła do 21% w ubiegłym roku, rynek nadal osiągnął nowy kamień milowy i stał się branżą wartą bilion dolarów. Statista przewiduje, że przychody z IoT wzrosną o kolejne 200 miliardów dolarów w 2024 roku i osiągną 1,38 biliona dolarów. Prognozuje się, że liczba ta wzrośnie o 60% i osiągnie aż 2,2 biliona dolarów do 2028 roku.

Motoryzacyjny IoT ma stanowić jedną trzecią całkowitych przychodów w 2024 r.

Kilka branż zostało przekształconych przez technologię IoT, takich jak produkcja samochodów. Łączność IoT umożliwia bezprzewodową aktualizację elektronicznych jednostek sterujących samochodu i komponentów zależnych od oprogramowania. Powszechne wykorzystanie technologii w przemyśle motoryzacyjnym sprawiło, że jest to największy i najszybciej rozwijający się segment rynku IoT.

Według Statista, ponad jedna trzecia całkowitych przychodów z IoT w 2024 r., czyli 494 mld USD, będzie pochodzić z branży motoryzacyjnej. Stanowi to również znaczny 25% wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy to sektor ten wygenerował 397 mld USD przychodów.

Przewiduje się, że przemysłowy IoT, jako drugi co do wielkości segment rynku, wzrośnie o 18% rok do roku i osiągnie 325 mld USD przychodów w 2024 roku.
Konsumencki IoT i inteligentne finanse plasują się na kolejnych miejscach z przychodami w wysokości 192 mld USD i 132 mld USD oraz stopami wzrostu odpowiednio 5% i 17%.

Statista spodziewa się również, że całkowita liczba połączeń IoT wzrośnie o 19% i 21,3 mld w 2024 roku.Do 2028 roku liczba ta wzrośnie do ponad 38 miliardów.

Źródło: Stocklytics

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę