Rockwell Automation pomaga w odzysku złota i innych materiałów z odpadów elektronicznych zawartych w płytkach drukowanych

Rockwell Automation pomaga w odzysku złota i materiałów Rockwell Automation

Rockwell Automation połączył siły z brytyjską mennicą Royal Mint w celu zaprojektowania, zbudowania i oddania do użytku obiektu, w którym prowadzony będzie bezpieczny odzysk cennych metali z elektroniki. Mennica ogłosiła plan budowy nowego zakładu, pierwszego tego typu na świecie. Po osiągnięciu pełnej zdolności operacyjnej w 2023 roku ten zlokalizowany w południowej Walii zakład o powierzchni 3500 m2 ma tygodniowo przetwarzać do 90 ton płytek drukowanych pozyskiwanych z Wielkiej Brytanii.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, nazywany elektrośmieciami, to jeden z najszybciej narastających strumieni odpadów w Wielkiej Brytanii i na świecie. Mimo to mniej niż 20% jego objętości obecnie poddaje się recyklingowi. W Zjednoczonym Królestwie rocznie wyrzuca się ponad 300 000 ton urządzeń elektrycznych, a kolejne 527 milionów sztuk pozostaje nieużywanych. Oznacza to, że co roku można by pozyskać z niepotrzebnej elektroniki nawet 95 ton metali szlachetnych — w tym złota, srebra i palladu — co stanowiłoby równowartość 857 milionów funtów.

Za pomocą opatentowanej technologii obróbki chemicznej mennica Royal Mint odzyskuje ponad 99 procent złota i innych materiałów z odpadów elektronicznych zawartych w płytkach drukowanych z laptopów i telefonów komórkowych.

Kontynuując 15-letnią współpracę z państwową mennicą, zespół Rockwell Automation ds. usług związanych z cyklem żywotności opracowuje obecnie projekt specjalistycznego procesu przetwórczego oraz rozproszony system sterowania PlantPAx. Te warte miliony funtów rozwiązania mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu procesów przetwarzania elektrośmieci w Wielkiej Brytanii oraz wsparcie mennicy w realizacji długofalowych celów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. W ramach procesu system przenośników transportuje płytki drukowane do reaktora, a powstała tam masa jest następnie rozdzielana, sortowania i filtrowania w celu odzyskania cennych metali.

Phil Hadfield, dyrektor zarządzający Rockwell Automation na Wielką Brytanię, wyjaśnia: „Ogrom wiedzy i możliwości, jakimi dysponuje Rockwell Automation, pozwala nam zagwarantować, że obiekt będzie możliwie najbardziej wydajny, opłacalny i przyjazny dla użytkownika. Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować współpracę z królewską mennicą przy tworzeniu nowego źródła wysokiej jakości metali szlachetnych oraz wspieraniu globalnych działań w zakresie redukcji ilości elektroodpadów”.

Po osiągnięciu pełnej skali nowy, specjalnie zaprojektowany zakład umożliwi przetwarzanie wszystkich elektrośmieci na miejscu w sposób kontrolowany i regulowany. Dzięki dostosowaniu do założeń gospodarki okrężnej planowany odzysk metali szlachetnych oraz innych materiałów przełoży się na oszczędności zasobów naturalnych, ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko procesu przetapiania brytyjskich elektrośmieci, jak i rozwój nowych umiejętności oraz rynku pracy na terenie południowej Walii.

„Technologia ta umożliwia nam wywarcie realnego wpływu w zakresie jednego z największych współczesnych wyzwań ekologicznych, jednocześnie zabezpieczając naszą przyszłość w roli lidera w dziedzinie zrównoważonych metali szlachetnych wysokiej jakości”, oświadczył Sean Millard, dyrektor ds. rozwoju mennicy Royal Mint. „Potencjał tej technologii jest olbrzymi — pozwala zredukować wpływ odpadów elektronicznych na środowisko, oszczędzać cenne zasoby oraz kształtować nowe umiejętności, co przyczynia się do rozwoju gospodarki okrężnej”.

Źródło: Rockwell Automation

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę