Rockwell Automation prezentuje Raport o Stanie Inteligentnej Produkcji

Rockwell Automation o inteligentnej produkcji Rockwell Automation

Raport o Stanie Inteligentnej Produkcji z 2022 r. (The 2022 State of Smart Manufacturing Report) to najbardziej solidna edycja, jaka dotychczas powstała. Badanie zostało przeprowadzone przez Plex Systems, spółkę firmy Rockwell Automation, we współpracy z Hanover Research. Wśród uczestników i respondentów znalazły się firmy produkcyjne z całego świata, łącznie około 321 podmiotów. Wyniki badania ujawniają obecny stan i kondycję inteligentnej produkcji (smart manufacturing), wyzwania przed którymi stoją firmy produkcyjne, a także oczekiwania dotyczące przyszłości sektora produkcyjnego.

Coroczny raport o stanie inteligentnej produkcji firmy Plex (spółka Rockwell Automation) wziął pod lupę najpilniejsze wyzwania branży produkcyjnej ostatniej dekady. Niedobór wykwalifikowanych pracowników, zakłócenia w łańcuchu dostaw i ograniczanie ryzyka są co roku głównymi przeszkodami w rozwoju branży, ale ich przyczyny stale się zmieniają. Kluczem do rozwiązania tych problemów i innych jeszcze nieznanych zjawisk jest technologia – w szczególności inteligentna produkcja. Czynniki takie jak wzrost ilości danych na poziomie zakładu, większa łączność maszyn i ludzi, rozwój Przemysłowego Internetu Rzeczy oraz praktyczne wykorzystanie i przystępność cenowych technologii zmieniają produkcję i poszerzają ludzkie możliwości.

1. Smart Manufacturing

Inteligentna instrumentacja i optymalizacja w czasie rzeczywistym procesów biznesowych, fizycznych i cyfrowych w fabrykach i w całym łańcuchu wartości. Zasoby i procesy są zautomatyzowane, zintegrowane, monitorowane i stale oceniane na podstawie wszystkich dostępnych informacji możliwie najbliżej czasu rzeczywistego. Rockwell Automation wskazuje, że wdrożenie inteligentnej produkcji przyspieszyło o 50% i w 2022 ten trend wzrostowy się utrzyma. Modularyzacja oprogramowania, która pozwala na stopniowe przyjmowanie technologii, zyskuje na popularności, ponieważ producenci chcą stać się bardziej zwinni w obliczu przeciwności.       

* wdrażanie inteligentnej produkcji wzrosło o 50% rok do roku,

* działania w zakresie ESG są traktowane bardziej priorytetowo,

* bariery wejścia są niższe, co prowadzi do wyższego poziomu adopcji i bardziej atrakcyjnego zwrotu z inwestycji.

2. Pandemia odkryła 3 rozwijające się wyzwania biznesowe 

Rockwell Automation wskazuje, że raporty o stanie inteligentnej produkcji z 2021 i 2022 r. wskazały, że pandemia COVID-19 uwypukla problemy i wyzwania, z jakimi mierzy się branża: 

* nowoczesne rozwiązania do zarządzania łańcuchem dostaw muszą uwzględniać współczesną złożoność,

* przy ponad 800 000 nieobsadzonych stanowiskach produkcyjnych potrzebne jest nowe podejście do rozwiązania problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników,

* ograniczanie ryzyka wciąż ewoluuje i przy ciągłej potrzebie rozwoju.

3. Niegdyś przereklamowane technologie dziś rozwiązują problemy 

Technologie, które kiedyś były postrzegane jako przereklamowane i mało prawdopodobne, aby wniosły znaczący wkład, są obecnie uważane za kluczowe dla sukcesu. Chmura, wzmocnione urządzenia przemysłowe i automatyzacja procesów pomagają firmom pokonywać wyzwania związane z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, zarządzaniem łańcuchem dostaw i ograniczaniem ryzyka. Ponadto rozszerzona rzeczywistość zyskują popularność, pomagając szybko wdrożyć nowych pracowników i przyciągnąć nowe talenty. 

* 49% respondentów, prawie 20% rok do roku, korzysta z jakiejś formy inteligentnych urządzeń (AR, rzeczywistość mieszana, urządzenia do noszenia),

* 75% respondentów postrzega technologię jako kluczowe rozwiązanie problemów pracowników,

* przedsiębiorstwa produkcyjne, które prezentują się jako zaawansowane technologicznie, są bardziej atrakcyjne dla potencjalnych pracowników.

4. Pozostać konkurencyjnym w 2022 r. i później

Produkcja nigdy nie była tak kluczowa. Pandemia ujawniła skalę wyzwań, przed którymi stoją producenci, w tym zakłócenia łańcucha dostaw, niedobór wykwalifikowanych pracowników i ograniczanie ryzyka. Zarządzanie środowiskowe, społeczne i korporacyjne (ESG) również stało się niezbędnym elementem działalności biznesowej. Jednocześnie połączenie analiz opartych na danych, szybkości i automatyzacji nigdy nie było bardziej dostępne. Wszystko to przyspiesza wdrażanie inteligentnej produkcji. Oto kilka faktów z raportu, którym warto się przyjrzeć:

* wskaźniki wdrożenia inteligentnej produkcji wzrosły o 50% od 2021 do 2022 r., co oznacza, że 2 na 3 producentów korzysta obecnie z jakiejś formy inteligentnego komponentu produkcyjnego,

* niezdecydowanie spowodowane przeciążeniem opcji inwestycyjnych w technologię jest po raz pierwszy wiodącą przeszkodą w rozwoju – wybrało ją ponad 20% respondentów,

* podczas gdy 78% producentów posiada rozwiązanie punktu planowania łańcucha dostaw, 38% respondentów stwierdziło, że planuje zainwestować w planowanie łańcucha dostaw, wskazując, że ich obecne rozwiązanie nie wystarczy,

* ponad 80% respondentów zarówno w raporcie o stanie inteligentnej produkcji z 2022 r., jak i w ankiecie perspektywicznej NAM (National Association of Manufacturers) podkreśla znaczenie przyciągania i utrzymania wysokiej jakości siły roboczej.

Źródło: Rockwell Automation

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę