Roboty SCARA firmy Renex narzędziem uniwersalnym

Renex

Roboty typu SCARA są szeroko stosowanymi robotami przemysłowymi. Pozwalają na bardzo szybki, powtarzalny i precyzyjny ruch w płaszczyźnie poziomej. Ich budowa oparta jest o dwuczłonowe ramię, którego ruch umożliwiają złącza obrotowe z pionową osią obrotu, oraz głowicę wyposażoną w przegub pryzmatyczny pozwalający na ruch w płaszczyźnie pionowej. W sumie 4 osi obrotu.

W ofercie firmy Yamaha Robotics, której wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest Renex Robotics, znajdują się roboty przemysłowe o długości ramion od 120 do 600 mm, dysponujące zasięgiem od 240 do aż 1200 mm. Dodatkowo oferowane są roboty SCARA Orbit, które dzięki centralnemu ustawieniu osi obrotu ostatniego członu ramienia uzyskują dostęp do dowolnego punktu w polu wykonywanej pracy.

Technologia ta sprawia również, że są one niezwykle wydajne w ujęciu wymaganej przestrzeni produkcyjnej. Zajmują bowiem niewiele więcej miejsca, niż pole robocze jakie obsługują. Roboty SCARA, zależnie od modelu i długości ramienia, mają nośność nawet do 50 kg. Najważniejszą cechą robotów Yamaha SCARA jest jednak to, że są one są one uniwersalne.

Oznacza to, że stanowią one ruchomą podstawę, na której użytkownik sam osadza narzędzia dobrane do swoich potrzeb. Możliwości jest wiele. Najprostszym i najbardziej efektywnym wyjściem jest zastosowanie chwytaków Yamaha. Są one sterowane przez te same kontrolery co roboty i są z nimi w pełni kompatybilne. Pozwala to na bardzo łatwy montaż i obsługę. Stosując to rozwiązanie cała linia produkcyjna może być obsługiwana przez jeden program.

Drugą opcją, dającą niemalże nieskończony wachlarz możliwości jest zastosowanie adapterów szybkiego montażu firmy Yamaha. Są to uniwersalne uchwyty pozwalające na zamontowanie i szybką zmianę narzędzi wybranych przez użytkownika. Roboty te mogą pracować samodzielnie bądź w grupach jako element linii produkcyjnej. Wszystkie roboty Yamaha są bowiem w pełni kompatybilne ze sobą, co pozwala im realizować bardziej złożone zadania. Roboty mogą budować nowe linie jak i modernizować już istniejące.

Należy podkreślić w tym miejscu, że wszystkie roboty Yamaha są sterowane tymi samymi kontrolerami i tym samym oprogramowaniem. Pozwala to na dowolne łączenie tych urządzeń w systemy produkcji. Oprogramowanie przypominające tabelki Excela jest tak proste i intuicyjne, że opanowanie go typowo zajmuje nie więcej niż jeden dzień. W tym ujęciu zakres zastosowań robotów SCARA ograniczony jest jedynie naszą wyobraźnią. Dla inspiracji omówimy branże i zadania gdzie wyobrażenia te już stały się rzeczywistością.

Roboty są powszechnie stosowane do montowania całych urządzeń. Najczęściej dla wykonania tych czynności roboty SCARA wyposażane są w głowice pozwalające na podnoszenie komponentów metodą podciśnieniową lub chwytającą oraz w głowice nitujące bądź dokręcające śruby. Należy podkreślić, że przenoszone i składane obiekty to zarówno bardzo lekkie części składowe urządzenia, jak i duże, cięższe elementy, takie jak matryce telewizorów czy obudowy produktów.

Źródło: Renex

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę