Roboty mobilne jako odpowiedź na wyzwania rynkowe

Roboty mobilne jako odpowiedź na wyzwania rynkowe Etisoft

Szybciej, wydajniej, bezpieczniej, bezbłędnie – tak w skrócie można opisać cele wszelkich procesów realizowanych przez zakłady przemysłowe, w tym procesów realizowanych w ramach transportu wewnątrzzakładowego. Roboty mobilne to urządzenia, które pomagają w ich osiągnięciu.

Jak wynika z raportu World Robotics 2019 Service Robots, liczba robotów mobilnych sprzedanych w 2018 r. wzrosła aż o 61% względem roku 2017. Z kolei z badań przeprowadzonych pod koniec 2019 r. przez duńską firmę Mobile IndustrialRobots wynika, że coraz więcej firm docenia potencjał robotów AMR i planuje wdrożenie ich u siebie w ciągu najbliższych kilku lat. To zwłaszcza firmy motoryzacyjne, ale także firmy działające w przemyśle elektronicznym czy sektorze FMCG.

Obniżka kosztów produkcji

Zdaniem 64% przedstawicieli firm motoryzacyjnych biorących udział we wspomnianym badaniu roboty AMR są w stanie obniżyć koszty produkcji, a także zwiększyć bezpieczeństwo i jakość realizowanych procesów. Taką samą opinię wyraziło aż 79% przedstawicieli branży FMCG, dodatkowo dostrzegając w tym rozwiązaniu możliwość poprawy konkurencyjności. Również 43% przedstawicieli firm elektronicznych stwierdziło, że roboty mobilne mogą być sposobem na wzrost przedsiębiorstwa.

Roboty mobilne przydatne są wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z obiegiem materiałów lub towarów. Mogą to być takie obiekty jak: zakłady produkcyjne, centra logistyczne, hale magazynowe czy sklepy. Dzięki robotom AMR procesy transportu wewnętrznego, które realizowane są przy udziale człowieka, mogą być wykonywane w sposób zautomatyzowany. Mowa tutaj głównie o takich procesach jak: lokalizowanie produktów, kompletacja i przemieszczanie.

W odpowiedzi na potrzeby firm tworzone są różne typy robotów mobilnych. Są one w stanie transportować m.in. ładunki umieszczone na paletach, regałach z pojemnikami czy w koszach na kółkach. Istnieją też roboty magazynowe z podnośnikiem i roboty przystosowane do pracy w warunkach ujemnych temperatur, dużej wilgoci czy silnego zapylenia. Jednak w Etisoft nigdy nie proponujemy klientowi gotowego urządzenia, ale uważnie przyglądamy się, jak działa jego zakład, aby tworzyć odpowiednie rozwiązanie. To znacznie lepsze podejście niż wybieranie „na siłę” spośród dostępnych rodzajów robotów mobilnych – tłumaczy Olaf Dudek – manager Działu Badań i Rozwoju Robotyki Mobilnej w firmie Etisoft Smart Solutions.

Roboty mobilne to przyszłość magazynów

Wszystkie obecne trendy rynkowe zmierzają ku jednemu: całkowitemu zautomatyzowaniu magazynów i zakładów produkcyjnych. W niedalekiej przyszłości obiekty tego typu będą obsługiwane wyłącznie przez inteligentne urządzenia, a nie człowieka. Dzięki temu procesy realizowane będą sprawniej, bezpieczniej i z mniejszym ryzykiem błędów. Roboty mobilne są w tym wszystkim tylko niewielkim, ale bardzo ważnym elementem – Olaf Dudek z Etisoft Smart Solutions.

Zakłada się, że roboty mobilne to rozwiązanie, które będzie przyszłością także w dużych firmach z branży e-commerce. Ma to związek z nowym modelem nabywania dóbr, który obserwujemy od czasu pandemii. Duża liczba zamówień internetowych generuje potrzebę zoptymalizowania procesów transportu wewnętrznego w magazynach czy sklepach, a roboty mobilne są w tym niezastąpione.

Źródło: Etisoft

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę