elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Robo-doradcy pomogą inwestować

Bergman Engineering
Reklama
Reklama

Brak odpowiedniej wiedzy jest największą barierą przed poszukiwaniem najbardziej optymalnych sposobów inwestowania zgromadzonych środków. Już niebawem z pomocą mogą jednak przyjść nowoczesne technologie. Robo-doradcy stają się bowiem coraz popularniejsi na Zachodzie, a i w Polsce pojawiają się pierwsze tego typu rozwiązania.

Na rynku pojawiają się pierwsze produkty określane mianem robo-doradztwa, które pozwalają na łatwiejsze wejście w świat inwestycji. Oczywiście to inwestor podejmuje decyzje i ma kontrolę nad całym procesem. Robo-doradcy pomagają dobrać najlepszy dla danego inwestora portfel oraz na bieżąco asystują użytkownikowi w całym okresie trwania inwestycji.

Reklama

Doradcy – roboty to nic innego, jak specjalnie zaprojektowane algorytmy, które dobierają odpowiednie instrumenty finansowe i dokonują ich zakupu do portfela, wyręczając w tym inwestora. Co ważne, algorytm modeluje portfel na podstawie ankiety wypełnianej przez klienta. Wystarczy, że ten wskaże swój stosunek do ryzyka, doświadczenie w inwestowaniu, określi preferowany horyzont inwestycyjny oraz poda kwotę, jaką chce zainwestować. Na bazie tych danych algorytm dopasowuje strategię inwestycyjną do profilu inwestora, a także utrzymuje właściwy dla niej poziom ryzyka w czasie.

Ostrożnie inwestujemy, ale ufamy technologiom

Według CNBC robo-doradcy w ubiegłym roku dysponowali już 460 miliardami dolarów, a w ciągu najbliższych 3 lat kwota ta ma wzrosnąć do 1,2 biliona dolarów, co pokazuje, jak prężnie rozwija się ten sektor.

Reklama

W naszym kraju robo-doradztwo jako pierwszy bank w Polsce zaoferował ING Bank Śląski i ten sposób prowadzenia inwestycji został przez Polaków bardzo pozytywnie przyjęty – z badania przeprowadzonego na zlecenie ING wynika, że chęć skorzystania z takiego narzędzia deklaruje 69% już inwestujących i 53% spośród osób otwartych na inwestowanie.

Według naszych badań aż 70% już inwestujących przyznaje, że wciąż ma problem z wyborem instrumentów finansowych, w które warto ulokować środki. Wiemy, że stanowi to barierę dla wielu inwestorów, tym bardziej dla osób stawiających dopiero pierwsze kroki w tym obszarze, dlatego proponujemy profesjonalne wsparcie. Nasze narzędzie robo-doradcze, Investo, może wspomagać zarówno początkującego inwestora, jak i tego z doświadczeniem – mówi Daniel Szewieczek, dyrektor banku odpowiedzialny za oszczędności i inwestycje w ING Banku Śląskim.

Źródło: ING Bank Śląski

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama