Przemysł 4.0 będzie wiódł w aplikacjach IoT

Przemysł 4.0 będzie wiódł w aplikacjach IoT Pixabay

Firma Farnell opublikowała wyniki najnowszego badania na temat Internetu Rzeczy, które ukazują rosnącą rolę IoT w automatyce przemysłowej i w aplikacjach sterowania, kluczowych z punktu widzenia wdrażania idei Przemysłu 4.0.

Ankieta na temat Internetu Rzeczy jest przeprowadzana przez Farnell co roku i pozwala pozyskiwać wgląd w ten kluczowy rynek, w tym obrazować nowe szanse i wyzwania, z jakimi będą się mierzyć inżynierowie pracujący z IoT. Trzy segmenty, które przewodzą w aplikacjach IoT, to obecnie: automatyka przemysłowa i sterowanie (25%), automatyka domowa (18%) oraz sztuczna inteligencja (12%).

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Pomimo że wspomniana automatyka przemysłowa i sterowanie są postrzegane jako kluczowe rynki dla IoT, jest zrozumiałym, że wdrażanie idei Przemysłu 4.0 przebiega wciąż dosyć wolno, głównie ze względu na obawy o bezpieczeństwo (32%) i brak strategii biznesowych (30%), co utrudnia integrację inteligentnych rozwiązań produkcyjnych. Bezpieczeństwo pozostaje wciąż najważniejszą kwestią, o którą dbają programiści (29%), tworząc własne projekty. Jest to także ich główny powód zmartwień (36%). Na kolejnych miejscach na liście obaw znalazły się wątpliwości co do łączności i zdolności do współpracy ze sobą różnych urządzeń.

Postrzegana wartość danych zbieranych przez urządzenia IoT podłączone do sieci ma istotne znaczenie w procesie wdrażania nowoczesnych rozwiązań. Coraz bardziej połączony ze sobą świat inteligentnych miast, fabryk, domów i pojazdów sprawił, że urządzenia i systemy autonomicznie wymieniają ze sobą dane i przechowują je. Dzięki tak gromadzonym zbiorom danych firmy i instytucje mogą modernizować swoje działania, zwiększać zyski lub zmniejszać koszty i to w zakresie różnorodnych działalności, jednocześnie poprawiając jakość, zwiększając efektywność, zgodność z wymogami, i korzystając z zalet konserwacji predyktywnej. Wg ankiety 48% respondentów podało zwiększenie produktywności i usprawnienie produkcji jako istotne powody, by korzystać z IoT w swoich projektach.

Nie budzi zdziwienia, że ankietowani nadal wdrażają sztuczną inteligencję jako część tworzonych przez siebie rozwiązań. Spośród nich 39% podało, że już obecnie korzysta z AI we własnych projektach, a kolejne 47% twierdzi, że chętnie by skorzystało ze sztucznej inteligencji w przyszłych wdrożeniach. Jako najczęściej wykorzystywane czujniki w urządzeniach IoT podawano sensory środowiskowe, stosowane by mierzyć temperaturę, wilgotność, ciśnienie, gazy i inne parametry. Trend ten utrzymuje się stale od trzech lat, w trakcie których Farnell prowadził swoje ankiety. Badanie odkryło również, że duży odsetek respondentów wykorzystuje komputery jednopłytkowe jako kluczowe elementy budowanych projektów IoT (48%).

Z IoT bardziej skorzysta medycyna

Innowacyjne rozwiązania na potrzeby inteligentnych domów, przemysłu, handlu i instytucji rządowych zyskują na popularności. Badanie pokazało, że Internet Rzeczy wciąż jest bardzo istotnym elementem przyszłych projektów. Jednakże na pytanie, czy firmy, w których pracują ankietowani, starają się wyjść na wiodące pozycje na rynku IoT w przyszłości, niemal połowa (49%) odpowiedziała, że ich przekonanie, że pracodawca będzie jednym z liderów w kształtowaniu IoT, mieści się w granicy od 0 do 25%. Jedynie 11% ankietowanych spodziewa się, że będzie na przedzie rozwoju IoT i że ma jasną wizję na temat przyszłości IoT.

W 2020 r., ze względu na wpływ pandemii koronawirusa na przemysł IoT, opracowano wiele nowych urządzeń i systemów medycznych, które mają potencjał, by w przyszłości napędzać zapotrzebowanie na sprzęt medyczny o bogatszych funkcjach komunikacyjnych. IoT zmienia sposób, w jaki diagnozuje się pacjentów, jak się ich leczy, monitoruje oraz jak śledzi się postęp szczepień, zarządza zasobami itp. Jedna czwarta uczestników ankiety spodziewa się, że medycyna będzie kolejnym dużym sektorem rynku, który silnie skorzysta z innowacji dzięki łączności IoT. Wykorzystanie komputerów jednopłytkowych jako serca projektów IoT również wpasowuje się w treść opowieści, jakie pracownicy firmy Farnell słyszeli podczas pandemii, kiedy nżynierowie projektanci chętnie sięgali po zestawy deweloperskie i komputery jednopłytkowe w trakcie prac prowadzonych we własnych domach.

Cliff Ortmeyer, Global Head of Technical Marketing, Farnell, mówi, że automatyka przemysłowa i stałe wdrażanie Przemysłu 4.0 będą kreować największy i najszybciej rozwijający się sektor rynku IoT, przynajmniej w pewnej perspektywie. Jest to kluczowy obszar dla firmy Farnell, w który przedsiębiorstwo znacznie inwestuje. Farnell utrzymuje swoje zaangażowanie we wspieranie klientów w trakcie ich podróży przez projekty IoT oraz oferuje rosnący wybór produktów i rozwiązań IoT, a także dostęp do informacji z rynku, które pozytywnie wpływają na motywację i powiększają wiedzę klientów.

Duża porcja przydatnej wiedzy

Ankieta na temat Internetu Rzeczy, a w tym i jej tegoroczna, czyli trzecia edycja, staje się tzw. barometrem przemysłu IoT. Pokazuje, co inżynierowie cenią w rozwiązaniach IoT, jak tworzą swoje projekty, z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień. Pozwala na poprawę oferty firmy, bazując bezpośrednio na tym, czego klienci chcą i potrzebują, oraz przynajmniej w założeniu dostarcza ciekawego i pouczającego wglądu w rynek IoT postrzegany jako całość. Ankieta Farnell na temat IoT za 2020 r. dostarcza także informacji na temat decyzji dotyczących łączności w projektach IoT, tj.: preferencji co do stosowania interfejsów kablowych lub bezprzewodowych, lubianych producentów, najpopularniejszych komputerów jednopłytkowych wykorzystywanych w nowych projektach IoT czy najpowszechniej używanych języków programowania i ulubionych interfejsów komunikacyjnych.

Farnell dostarcza szeroki wybór produktów i materiałów pomocniczych, dzięki którym wspiera projektantów, tworzących rozwiązania IoT i integrujących w nich algorytmy sztucznej inteligencji. Oferowane produkty pochodzą od wiodących producentów, takich jak: Raspberry Pi i Arduino oraz Schneider Electric, Molex, Omega i wielu innych. Prowadzony przez Farnell Hub IoT pozwala na dostęp do najnowszych produktów stosowanych w trakcie prac rozwojowych oraz obejmuje szereg dodatkowych informacji i dokumentacji wspierających projektantów podczas ich pracy. Klienci mogą przeczytać pełne wyniki Trzeciej Globalnej Ankiety IoT na stronie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w firmie Newark w Ameryce Północnej oraz w serwisie element14 w Azji i w krajach Pacyfiku.

Dodatkowo, oprócz możliwości zapoznania się z wynikami ankiety za rok 2020, użytkownicy mogą zapisać się, by otrzymać unikatowe analizy rynku IoT przeprowadzone przez firmę Farnell. Jest to dokumentacja, która łączy w sobie dane z trzech edycji globalnych ankiet IoT, oraz kompiluje je z niezależnymi badaniami na temat IoT przeprowadzonymi przez inne instytucje.

Źródło: Farnell

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę