Prawie terabit na sekundę: Nowy rekord bezprzewodowej transmisji danych

Nowy rekord bezprzewodowej transmisji danych Pixabay

Wi-Fi przestanie być naszym utrapieniem. Naukowcy z UCL osiągnęli przełom, przesyłając dane bezprzewodowo z prędkością 938 Gb/s, wykorzystując kombinację technologii radiowej i świetlnej. To rekord świata, otwierający drzwi do znacznie szybszego internetu.

Bezprzewodowa transmisja danych jest wygodniejsza niż prowadzenie kabli, ale dotychczas była znacznie wolniejsza od transmisji światłowodowej. Chociaż 5G teoretycznie osiąga prędkości do 20 Gb/s, w praktyce rzadko przekracza kilka set Mb/s. Nawet najnowszy standard Wi-Fi 7 oferuje maksymalnie około 40 Gb/s.

Naukowcy z UCL dokonali przełomu, osiągając rekordową prędkość bezprzewodowej transmisji danych na poziomie 938 Gb/s. To ponad 30% więcej niż poprzedni rekord i zbliża nas do magicznej bariery 1 Tb/s. Dla porównania, przy takiej prędkości dwugodzinny film 4K można pobrać w zaledwie jednej dziesiątej sekundy. Na zwykłym połączeniu 5G zajęłoby to aż 19 minut.

Jak udało się osiągnąć taki wynik?

Zespół UCL połączył różne technologie bezprzewodowe, wykorzystując szersze pasmo częstotliwości od 5 do 150 GHz. To pozwoliło na znaczną poprawę przepustowości i uniknięcie zatorów w sieci.

Chociaż światłowody wciąż pozostają niekwestionowanym liderem pod względem maksymalnych prędkości, osiągając nawet 22,9 Pb/s, to właśnie ostatnie metry od routera do urządzenia są często wąskim gardłem. Zwiększenie prędkości sieci bezprzewodowych może zrewolucjonizować nasze codzienne korzystanie z internetu, otwierając drzwi przed nowymi zastosowaniami, takimi jak wirtualna rzeczywistość czy przemysł 4.0.

Badania zostały opublikowane w Journal of Lightwave Technology.

Źródło: UCL

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę