Innowacyjny system sejsmoakustyczny do lokalizowania podmorskich kabli transmisyjnych

Fraunhofer IWES

Na dnie oceanów znajdują się setki kilometrów kabli łączących morskie elektrownie wiatrowe z sieciami elektrycznymi znajdującymi się na lądzie. Trasy tych kabli muszą być dokładnie znane w celu bezpiecznego budowania nowych połączeń oraz naprawy już istniejących. Obecnie stosowane metody lokalizacji są czasochłonne, kosztowne i niepewne. Problemu temu chcą zaradzić naukowcy z Fraunhofer Institute for Wind Energy Systems IWES.

Do największych problemów związanych z tworzeniem nowych połączeń kablowych możemy zaliczyć ścisłe regulacje prawne limitujące ich położenie względem siebie. Pozycja kabli może drastycznie się zmienić w wyniku prądów morskich oraz wszelkich działań prowadzonych w ich okolicy. Dlatego kluczowe jest ustalenie ich pozycji przed rozpoczęciem prac nad nowym połączeniem. Dotychczas w tym celu stosowano metody akustyczne lub magnetyczne, są one jednak kosztowne i nie zawsze dokładne.

W celu rozwiązania tych problemów naukowcy z Fraunhofer IWES rozpoczęli ścisłą współpracę z uniwersytetem w Bremie i zakładem energetycznym TenneT Offshore GmbH. Innowacyjny system, który został opracowany nazywa się Seismo-Acoustic Synthetic Aperture Cable Detection (SASACD) i jest bardziej niezawodnym i ekonomicznym sposobem lokalizowania kabli z wykorzystaniem obrazowania sejsmoakustycznego.

wykres systemu obrazowania sejsmoakustycznego

System sejsmoakustyczny to większa precyzja i mniejsze koszty

Dużym atutem opracowanej metody jest fakt, że może ona identyfikować kable o średnicy 25 centymetrów lub większej z wysoką dokładnością ich położenia ( wachającej się w kilku decymetrach). Jest to przydatne do układania nowych kabli podmorskich, których nie można instalować bezpośrednio obok tych już istniejących ze względu na wytwarzane przez nie ciepło.

Poszukiwanie kabli pod wodą jest niezwykle trudne. Bez odpowiednich narzędzi można równie dobrze szukać igły w stogu siana. – mówi doktor Jude Castelino, kierownik projektu we Fraunhofer IWESW tym miejscu wkracza nasz system pomiaru sejsmoakustycznego, pozwala nam on określić przybliżony punkt pod powierzchnią, w którym naszym zdaniem znajduje się kabel. Nie ma potrzeby wyłączania badanego kabla w trakcie tego procesu. Utrzymanie nieprzerwanego przesyłu energii elektrycznej w trakcie badania zmniejsza koszty eksploatacji farm wiatrowych. Do tej pory kable musiały być wyłączane na okresy sięgające nawet kilku dni, w zależności od projektu.

Źródło: Fraunhofer IWES

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę