Przełom w automatyzacji z Anybus Communicator i Smart Flex Effector
Firma Bosch Rexroth połączyła konwerter protokołów Anybus Communicator ze Smart Flex Effector, udostępniając globalnej branży produkcyjnej najbardziej wszechstronny moduł kompensacyjny automatyki przemysłowej.
Bosch Rexroth, oddział grupy Bosch zajmujący się automatyką przemysłową, zatrudnia ponad 32 000 pracowników na całym świecie i specjalizuje się w zaawansowanych technologiach napędów i sterowania. W swoim ośrodku Customer and Innovation Center w Ulm w Niemczech opracowuje innowacyjne, przyszłościowe rozwiązania automatyzacyjne, takie jak moduł kompensacyjny Smart Flex Effector, którego celem jest zrewolucjonizowanie branży.
Smart Flex Effector – Automate the impossible
– Myśląc o robotach w fabryce, zwykle wyobrażamy sobie sześcioosiowego robota montującego części lub budującego samochód bądź coś podobnego. Roboty mają na końcu zwykle jakieś narzędzie, na przykład chwytak. Moduł kompensacyjny to część umiejscawiana pomiędzy ramieniem robota a chwytakiem. Smart Flex Effector wyróżnia się możliwością zapewnienia czułości (elastyczności w odpowiedzi na działające siły) w sześciu stopniach swobody podczas ruchu w przestrzeni trójwymiarowej – wyjaśnia David Lehmann, architekt systemów w firmie Bosch Rexroth. – Dzięki zintegrowanemu systemowi czujników możemy z dużą precyzją zmierzyć odchylenie (zmianę położenia) narzędzia. Pozwala to na wykonywanie złożonych zadań, takich jak precyzyjne operacje montażowe, które zwykle mogą wykonać tylko ludzie. Hasło „Automatyzacja niemożliwego” zgrabnie to podsumowuje. Naszym celem w przypadku tego produktu jest umożliwienie robotom wykonywania nowych zadań, w których tradycyjnie nie sprawdzały się najlepiej, zwiększając w ten sposób wydajność i produktywność procesów.
Wyzwania związane z łącznością
Aby roboty mogły wykonywać te nowe zadania, moduł Smart Flex Effector musi wymieniać dane pomiarowe położenia ze sterownikami robota, co obejmuje m.in informacje o odchyleniu narzędzia oraz sygnały sterujące stanem blokady i odblokowania modułu.
Jednakże wyzwanie stanowiło podłączenie Smart Flex Effector do sterowników robotów.
– Produkt był dostępny, ale mieliśmy trudności z jego instalacją u klientów. Kiedy z nimi rozmawialiśmy często było słychać podobne opinie: „Macie ten interfejs szeregowy, ale nie chcę spędzać dwóch tygodni lub nawet więcej na próbach połączenia go z moim kontrolerem robota. Nie mam na to czasu ani środków" – wyjaśnia D. Lehmann.
Uproszczenie łączności dzięki konwerterom protokołów Anybus
Aby rozwiązać te problemy związane z łącznością Bosch Rexroth zwrócił się do firmy HMS Networks, która dostarczyła Anybus Communicator Common Ethernet, gotowy konwerter protokołów umożliwiający podłączenie urządzeń szeregowych do sterowników EtherCAT, EtherNet/IP, Modbus TCP lub PROFINET.
Kluczową zaletą Anybus Communicator Common Ethernet było to, że może się on łączyć się ze wszystkimi głównymi protokołami Ethernet.
– Ten konwerter protokołów był dla nas idealnym rozwiązaniem, ponieważ możemy go ponownie skonfigurować za pomocą aktualizacji oprogramowania sprzętowego i jesteśmy w stanie zapewnić połączenie z różnymi protokołami za pomocą tylko jednej jednostki – opisuje to D. Lehmann.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Intuicyjny interfejs użytkownika Anybus Communicator również zyskał kilku nowych fanów.
– Interfejs jest naprawdę przyjemny. Zanim zaczęliśmy go sprzedawać naszym klientom, sami go przetestowaliśmy w naszym laboratorium, gdzie inżynierowie zajmujący się aplikacjami przeprowadzili m.in studia wykonalności. Wszyscy stwierdzili, że dokonanie wymaganej konfiguracji za pośrednictwem interfejsu internetowego było łatwe i proste, co było dla nas ważne, ponieważ mamy klientów, którzy nie są ekspertami w dziedzinie automatyki i robotyki – dodaje D. Lehmann.
Dodatkowym plusem był fakt, że konwerter Anybus Communicator można było zainstalować za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
– Zarówno firma Bosch, jak i nasi klienci, wolimy nie instalować oprogramowania konfiguracyjnego innych firm. Zwiększa to ryzyko naruszeń bezpieczeństwa i złożoność — samo uzyskanie wymaganych uprawnień administratora często opóźnia instalację – mówi D. Lehmann.
Smart Flex Effector + Anybus Communicator = kompletne rozwiązanie
Moduł Smart Flex Effector i Anybus Communicator współpracowały ze sobą tak dobrze, że firma Bosch Rexroth dołączyła do oferty konwerter Anybus jako część kompletnego rozwiązania.
– Postanowiliśmy stworzyć numer zamówienia dla konwertera Anybus, aby klienci mogli go kupić bezpośrednio u nas i sprzedajemy oba urządzenia razem jako kompletne rozwiązanie – mówi D. Lehmann.
Rozszerzenie rynku
Dzięki dodaniu do oferty komunikatora Anybus firma Bosch Rexroth może z łatwością łączyć swoje rozwiązania ze wszystkimi głównymi protokołami Ethernetu przemysłowego, w wyniku czego znacznie rozszerzyła swój rynek.
– Teraz naprawdę możemy zająć się niemal całym rynkiem – podsumowuje D. Lehmann. – Odpowiadamy praktycznie na wszystkie potrzeby - nie znaleźliśmy do tej pory robota podłączonego do magistrali obiektowej, który nie byłby obsługiwany przez ten konwerter Anybus.
Źródło: HMS Networks