Projekty IoT napędzają rozwój w różnych branżach

Projekty IoT napędzają rozwój w różnych branżach Pixabay

Farnell ogłosił rezultaty swojej czwartej, dorocznej, międzynarodowej ankiety IoT, które wskazują na silny wzrost liczby rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT – Internet of Things) w wielu sektorach rynku. Globalna ankieta IoT pozwoliła pozyskać nową wiedzę na temat kluczowych rynków, a w tym odnośnie możliwości i wyzwań, przed jakimi stają inżynierowie i integratorzy systemów, pracujący na co dzień z Internetem Rzeczy.

W tym roku zaobserwowano znaczącą zmianę stosunku respondentów względem wdrażania sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence) w systemach IoT. Inżynierowie lepiej się orientują i są znacznie bardziej chętni do integrowania metod AI celem usprawniania swoich produktów i zwiększania zwrotu z inwestycji we własne systemy. Badanie pokazało też rosnący trend nawiązywania współpracy partnerskiej by przyspieszyć dostarczanie nowych rozwiązań IoT oraz potwierdziło kontynuację trendu rozwijania się technik związanych z przemysłem 4.0, a także dowiodło, jak ważny jest wybór najlepszej platformy komunikacyjnej na wczesnym etapie procesu projektowania.

Wyniki ankiety potwierdziły, że o ile liczba wdrożeń IoT wciąż silnie rośnie, nie ma żadnej najbardziej dominującej aplikacji tego typu. W poszczególnych branżach przyjmowanie IoT odbywa się na inne sposoby, choć w statystycznie podobnym tempie.

– Wiele firm znajduje nowe, innowacyjne sposoby na wykorzystanie w różnorodnych sektorach przemysłu sprzętu i oprogramowania IoT oraz aplikacji działających w chmurze. Jednakże wyzwaniem jest zidentyfikowanie kluczowych elementów, jakie mogłyby pozytywnie rozwinąć działania firm, a które wykraczają poza bezpośredni zakres zadań, jakie na co dzień realizuje dana organizacja. Niezależnie od powyższego, migracja w kierunku świata korzystającego z IoT będzie się tylko nasilać, co uzasadnia nasze wysiłki wkładane w przyszłe coroczne badania. Farnell jest zobowiązany do wspierania klientów w trakcie ich podróży przez IoT oraz może zaoferować rosnący wybór produktów i rozwiązań IoT, a także umożliwia dostęp do wiedzy rynkowej, która umożliwia innowacje powiedział Cliff Ortmeyer, global head of technical marketing w firmie Farnell.

Globalna ankieta na temat IoT daje szansę projektantom produktów IoT i integratorom systemów tego typu by podzielić się swoimi doświadczeniami na temat wdrażania rozwiązań Internetu Rzeczy oraz pozwala zidentyfikować rynki, w których warto zacząć implementować te technologie. Badanie zostało zaprojektowane tak by poznać stan branży w takiej postaci, w jakiej jest aktualnie postrzegana, tj. w czasach gdy firmy i konsumenci coraz częściej przechodzą na rozwiązania oparte o IoT.

Kluczowe z trendów, jakie udało się wykazać na podstawie wyników tegorocznej ankiety, to:

* Systemy komunikacji i łączność zostały wskazane jako znacząca kwestia do brania pod uwagę podczas rozwijania projektów IoT. Wynika to z dostępności wielu różnych opcji, które muszą być kompatybilne ze środowiskiem użytego systemu. Wybór optymalnego rozwiązania, niezależnie czy przewodowego, bezprzewodowego, opartego o Bluetooth, LoRaWAN czy inne technologie – tak czy inaczej stanowi wyzwanie. Szeroka oferta firmy Farnell, w ramach której można znaleźć wiele produktów komunikacyjnych, pomaga inżynierom podejmować odpowiednie decyzje i wyposażać swoje urządzenia IoT w obsługę najbardziej adekwatnego do danej aplikacji standardu komunikacyjnego.

* Internet Rzeczy stosowany w systemach produkcji jest postrzegany przez 30% respondentów za podstawę zwiększania produktywności i już teraz można go uznać za wiodącą dziedzinę, w której wdraża się technologie IoT. Spośród wszystkich sektorów przemysłowych, personel produkcji wydaje się czuć najbardziej komfortowo z systemami IoT i przez to rynek produkcyjny pozostaje najciekawszym do obserwacji, w jaki sposób wdrażanie IoT postępuje.

* Wzrost rozwiązań ze sztuczną inteligencją był w minionym roku eksponencjalny. Odsetek respondentów, deklarujących korzystanie ze sztucznej inteligencji w jakiś sposób, wzrósł z 39% w poprzednim roku do 56% w tym. Kolejne 26% twierdzi, że przynajmniej rozważy zastosowanie AI w przyszłości. Oznacza to, że przedstawiciele różnych sektorów czują się coraz bardziej komfortowo z wdrażaniem w swoich systemach rozwiązań sztucznej inteligencji.

* Prywatne usługi przechowywania i przetwarzania danych w chmurze tracą na popularności ze względu na zbyt dużą liczbę zalet płynących z sięgania po usługi jednego z trzech głównych dostawców infrastruktury chmurowej: AWS, Google czy Azure.

Względem roku 2021 w nowa edycja ankiety wykazała, że:

* Innowacyjni i elastyczni dostawcy zaliczają się teraz do niezbędnych partnerów, koniecznych do utrzymania eksponencjalnego wzrostu w wielu bardzo różnorodnych aplikacjach, opracowanych i instalowanych celem wykorzystania dobrodziejstw IoT.

* Przemysł 4.0 pozostaje głównym obszarem zastosowań, reprezentowanym przez 18% respondentów. Da się zauważyć również silny wzrost zastosowań IoT w systemach zarządzania energią – odsetek ten wzrósł z 10% w 2021 r. do 16% w roku obecnym. Wzrost cen energii na całym świecie, który nastąpił już po zakończeniu ankiety sugeruje, że zarządzanie energią może mieć jeszcze większe znaczenie w 2023 r.

* Firmy angażują się w rozwijanie IoT, gdyż widzą szanse na rozwój swoich działalności i na stawanie się liderami we własnych branżach. Jednakże badanie pokazało rosnący trend we współpracy z partnerami celem opracowywania rozwiązań IoT oraz coraz większe zapotrzebowanie na standaryzację i kompatybilność. Firmy coraz bardziej preferują takie podejście, zamiast tworzenia własnych, zamkniętych systemów.

* Podejście do opracowywania i wdrażania IoT zmieniło się dramatycznie. Inżynierowie lepiej orientują się technologiach i są znacznie bardziej entuzjastycznie nastawieni do korzyści przekładających się na szybsze zwroty z inwestycji po zastosowaniu IoT, szczególnie w systemach zarządzania energią.

Globalna ankieta IoT została przeprowadzona przez firmę Farnell w okresie od stycznia do marca 2022 r. Wzięło w niej udział 2263 kwalifikujących się respondentów, a ich odpowiedzi następnie zostały przeanalizowane by lepiej zrozumieć technologie, wyzwania i szanse, przed jakimi stają projektanci i integratorzy rozwiązań IoT.

Farnell oferuje bogaty wybór narzędzi na potrzeby IoT i współpracuje z innowacyjnymi dostawcami, by zapewniać najnowsze technologie sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa. Klienci mogą skorzystać ze wsparcia technicznego i materiałów ułatwiających projektowanie, dostępnych w serwisach IoT Hub, na stronach o sztucznej inteligencji oraz z narzędzia AI Configurator – wszystkie z nich są dostępne na stronie Farnell. Szybka dostawa jest możliwa w przypadku wszystkich popularnych płytek deweloperskich dla IoT, a w tym dla komputera Raspberry Pi 4 Model B, układów Raspberry Pi RP2040, płytek Raspberry Pi Pico, BeagleBone AI-64 i Ultra96 V2, a także rozwiązań w postaci przemysłowych systemów sterowania marek Kunbus i Industrial Shields.

Klienci mogą zapoznać się z pełnymi wynikami czwartej dorocznej, globalnej ankiety na temat IoT, przeprowadzonej przez firmę Farnell, przechodząc na stronę Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w serwisie Newark w Ameryce Północnej oraz w serwisie element14 w Azji i krajach Pacyfiku.

Źródło: Farnell

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę